Fiber altyapı 1000/20 olurken Turknet'in halen 100/8 mbit sunması

O kadar memnuniyetsiz olup hala duruyor olmanız bana şaşırtıcı geliyor. Bence memnun değilseniz hemen operatör değiştirmeniz gerekiyor. Netice de sizi tutan bir taahhüt de yok.
Ben hemen hemen her operatörü kullandım ve son 5-6 senedir TurkNet kullanıyorum. Memnun kaldığım tek operatördür.
Hem başkaları istediğimi veriyor ama TurkNet vermiyor diyorsunuz hem de kalıyorum diyorsunuz. Hiç biri babamızın şirketi değil TurkNet’te öyle tabii. Memnun olduğum için buradayım ve memnuniyet olmasa alternatif olduğunu düşündüğüm an giderim.
Siz memnun değilsiniz ve birçok alternetif te var diyorsunuz. O zaman beklemeniz kabahat bence…

Kendi altyapısının yayılması yıllar alır o yüzden. Israrla 100 üzeri hız aramıyoruz aslında buluyoruz ama “TurkNet de yaparsa ne güzel” diye rica ediyoruz.

2022 Hazirandan beri Fiber altyapı 1000/20 mbit’lere çıktı, alternatif sağlayıcılar 200/10 veya 500/30 mbit hızlar sundu ama TurkNet ; 100/8 mbit de şuan. Halbuki bu konuda da öncü TurkNet’di. Şuan ise hazirandan bu yana geriden geliyor yani halen 100/8 mbitde. Upload yükselse en azından iyi.

2 Beğeni

Pulat, bu memnuniyetsizlik değil bu bir öneri/talep. Yani TurkNet’den memnun olduğumuz için TurkNet’e bunu öneriyoruz çünkü biliyoruzki TurkNet yaparsa yine en iyisini yapabilir. :+1:

TurkNet daha önce yaygın altyapıda gayet güzel bir olanak sunmuştu, şuanda 5-6 aydır başka firmalar fiber tarifelerde 100/8’in önüne geçti, TurkNet ise 100/8 mbit’de kısıtlı kaldı işte tam bu noktada TurkNet konusunda öneride bulunmak güzel olur diye düşündüm.

Tabi bana hitaben mesaj atmışsan ben bu şekilde düşünüyorum :slight_smile: Başkasına mesaj atmışsan bilemiyorum.

2 Beğeni

TurkNet popülist davranıp tabiri caizse gider yaptı TurkTelekom’a Reklamlarında isim vermeden Turktelekom’un taahhüt olayını ve bazı onaylamıyorum vs. söylemlerle adamları hedef gösterdi Turktelekom’da 7/24 canlı müşteri temsilciliği vs. hizmetleri olduğunu ve rakiplerinin bu hizmeti olmadığını gösteren reklam filmi yayınladı Şimdi bunları kendimce şuna bağlıyorum ben;
TurkNet müşterilerinin çok büyük bir kısmı gider yaptığım TurkTelekom’un altyapısını kullanıyor Yani büyük ölçüde sen TurkNet olarak TurkTelekom’a gebesin Evet kanunen kirala hizmeti vermek zorunda Turktelekom fakat fiyatlamayı ve bazı firmalara özel indirimli kira sözleşmesi yapma hakkına da sanırım sahip Kısaca özetlemek gerekirse TurkTelekom bence kasti olarak indirim yapmıyor TurkNet’e. Devler kapışıyor olan biz müşterilere oluyor

1 Beğeni

Ulusal altyapı sağlayıcısı olarak btk onayı olmadan kiraladığı internet servis sağlayıcı lerin büyüklüğüne göre (abone sayısı, pastada ki payı) fiyat belirlemesi yapar btk dan onayını alır rekabet kurumu nun belirlediği kurallar içinde bunları sunar. A firmasına farklı fiyattan port kiralayıp aynı özelliklere sahip b firmasına farklı fiyattan port kiralaması yapamaz. Çünkü Türk Telekom sadece bir internet servis sağlayıcı değil. :man_shrugging:

1 Beğeni

Hiç bir firma müşteri kaybetmek istemez bu mobil değil yerel internet haliyle firmalar mobilde pek müşteriyi tınlamaz ama mobil farklıdır TurkNet son dönemde kendi ağını oluşturmak için müşterilerine sorumluluğu yıktı evet şu bir gerçek sunucu konusunda bana kalırsa en iyilerden biri TurkNet superonline ile yarışa girmiş durumda ama TurkNet eski kullanıcı dostu internet değil artık oda gerçek durumu düşük olan bütçeli insanlar hala mevcutta kullandıkları altyapısının destekliği düşük hızlarda internet paketlerini daha ucuza alabiliyor bu bir seçenek türknetin politikası kötü bence onlarda farkında ama düzeltip iyiye gideceğini umuyorum altyapınız iyise hala en iyi seçeneği TurkNet sağlıyor bazı arkadaşlar söylemleri hemen kötülemiş memnun değilsen çık filan diye amaç kötülemek değil arkadaşın amacı eleştirip daha iyi hizmet almakki keza haklı bu firmaya her ay para ödüyor elbetteki daha iyisi için eleştiricek öneride bulunacak bunda zararlı bir durum yok bence hepimiz bu firmadan severek hizmet alıyoruz eminim yapıcı eleştirilerin tamamı daha iyi dönüş sağlayacaktır

Farkı ISS var mesela ?

Ona bakarsan bizdede fiber alt yapı yok biz neden bekliyoruz yaygınlaşmasını farklı firmalar verebiliyor sonuçta o paketleri turk net politikasında demekki 100 üzeri paketlerin fiyatları pahalıki yanaşmıyor bu olaya

Türk Telekom fiber altyapısı Türkiye’deki sokakların %92’sine kadar ulaşmış CEO’sunun dediğine göre., Haliyle binanız için dilekçe verdiğinde turk telekom binaya fiber kutusu takabiliyor haliyle birden bire TurkNet fiber 100/8 tarifeye ulaşabiliyorsunuz ama sadece 100/8 mbit. Mesele temelde bu.

Öte yandan TurkNet Fiber altyapısının tüm Anadolu’ya veya bir mahalleye yerleri kazarak ulaşmasını beklemek yıllar alabiliyor. Bunu Cem Çelebiler’in kendisi de dedi (Technopat’ın bir videosunda izlemiştim) ve bence de doğru. Çünkü her belediye hemen izin vermez yer kazmak için.

Haliyle TurkNet’in yaygın olan turk telekom fiber altyapısında, 100/8 mbit olan fiber tarifesini geliştirmesinin pratik bir çözüm olduğunu düşünerek talep ediyoruz.

Birçok altetnatif sağlayıcı 200mbit indirme hızı / 30 mbit yükleme hızını 300 liraya taahütsüz sunuyorsa TurkNet de aynısını yapabilir öneri olarak.

Başka firmaya direkt geçmek kolay ama öneri de bulunmak da manalı. Forum’daki kategori başlığının “Öneri/Talep” olduğunu görünce yazayım dedim. :+1:t2:

1 Beğeni

Ben de TurkNet’in yerel altyapı sağlayıcısı üzerinden farklı hız paketlerini sunması gerektiğine inanıyorum. Gigafiber ağının genişlemesi için yatırım, yatırım için daha çok abone lazım.

Konuda bahsedilen video yıl 2053’te geçiyor sanırım. Türkiye’deki değil sokaklar/caddeler, bulvarlarda dahi fiberoptik oranının 92% olduğunu düşünmüyorum. Güncel TÜİK verileri ile diğer teknik verileri birleştirerek bu konu hakkında bir sağlama çalışması yapacağım.

Forum üzerinde de basit bir anket açılarak bunu ölçmek gayet kolay. Bakalım sadece forum kullanıcıları kapsamında dahi bu oran ne çıkacak? İyimser bir rakamla 50% bile çıkacağını düşünmüyorum.

Edit: Konuya ilişkin forumda bir başlık ta açtım. Hadi gelin birlikte kapsama alanı hakkında bilgi sahibi olalım:

2 Beğeni

Sorduğum sorunun fiberin nasıl sonlandığı ile bir ilgisi yok aslında. “Mevcut sokağınıza fiber giriyor mu yoksa girmiyor mu?” okadar.

FTTC kapsamında değerlendirilirse, 10%'yi geçmez bu oran. Mevcut xDSL kullanıcıları içerisine girer, 1 sokaktaki FTTC’den 15 sokağa bakır kablo ile sonlandırılır. Haliyle “Türkiye’deki bütün sokaklar” söylemine ters düşer :slight_smile:

1 Beğeni

Yanlız, bazıları o kutunun ne olduğunu bilmeden direkt “hayır” a tıklayabilir o yüzden açtığın konu altına görüntüsünü attım santral kutusunu göstermek için. İnşAllah millet bilinçle oy verir.

1 Beğeni

Türk telekom santrale yada kutularına fiber çekince vdsl olarak verdiği yerleri sayarak %92 diyor. Konuşmaları tamamen aldatmaca… evet bizim mahalledeki kutuya fiber geliyor ama vdsl 300 metre de anca 50 60 mbit görebiliyoruz. Onların deyimi ile fiber kullanıyoruz.Köylere kadar fiber geldi ama köy içi yine bakır kablo… onların deyimi ile o köy fiber kullanıyor… :slight_smile:

Aynı terminolojiyi UyduNet (Turksat Kablo) üzerinden hizmet veren firmalar Vodafone/Turkcell/SOL da kullanıyor. Hizmet coax kablo üzerinden dağıtılırken “fiber” olarak pazarlanıyor.

Firmada sizi zorla kalın demiyor burada kendi alt yapısına yatırım yapıp kendini geliştirip yaygınlaştırmaya çalıştıran firma tutup şimdi fiberde 100 paketi üzeri için gidip neden telekom gibi bir tekelci firmaya faiş ücret parası ödesin başka firmayıda örnek olarak gösterdim siz anlamak istemiyorsunuz :slight_smile: olayı çarpıtmaya geçişiyorsunuz.

yo adam zaten “herkese eve ulaşıyor” demiyor, sokakların %92’sine diyor. Örneğin bi sokağın herhangi bir ucuna birşekilde fiber saha dolabı ulaşmış vaziyette demek istiyor. Ordan itibaren bakır kablo ile evlere dağıtılıyor.

Binalara kadar fiber’i ise sadece dilekçe ile talep edene fiber kutusu binasına çekiyorlar eğer talep olmaksızın herkesin evine fiber ulaştırmaya çalışsalar tıpkı doğalgaz gibi bir seferberlik yapmaları gerekir fakat zaten bakır kablo ulaştığı için isteğe bağlı yapmışlar o kısmı anladığım kadarıyla.

1 Beğeni

TurkNet kira ücreti ödüyor fakat bizde TurkNet’e ödüyoruz. Yani sadece kiralayan değil kullanan da ödüyor. Mesele şuki 100/8 üzeri hıza çıksalar ve fiyat değişse yine TurkNet tercih edebileceğimizi dile getiriyoruz (taahütsüz ve daha iyi fiyat sunması halinde). Burda mesele net, çarpıtma değil bu.

Yani ücret ödeyebileceğimiz bir durumda bile fiber hız 100/8’in üzerinde değil. Sanırım konu açıldığından beri 4-5 defa tekrar tekrar aynı şeyi yazmıştırım.

200/30 mbit fiber tarifeyi 300 tl’ye taahütsüz kullanabilirim var öyle sağlayıcı ama “TurkNet’de yapsın kullanalım” dediğim zaman bunu bir tespit ve öneri olarak algılamak daha hayırlı.

1 Beğeni

TurkNet bazı konularda nedense yavaştan alıyor sonradan geliyor. Bir ara sadece vdsl, adsl satıyordu. Evine ftth fiber kablo gelen abone olamıyordu. Sonradan ftth abone alımına başladı ve fiber Modem ücreti bile almadı. Şimdide ftthda yüksek hızları vermeyerek abone kaybediyor. Kardeşim bekledi, baktı vermiyorlar başka firmaya taşıdı. 160 TL 200mbps tarifeye geçmiş.

Tamam tamam siz kralsınız haklısınız .d koca firma politikamı değiştiricek şimdi kendi alt yapısını geliştirip istiyorsa 10 sene daha beklesin vatandaş tekelden kurtulalım :slight_smile: başkada birşey demiyorum.

1 Beğeni

Bunları kendileri de söyleyebilirler, hiçbir açıklama yok benim bildiğime göre.

1 Beğeni