Fiber altyapı 1000/20 olurken Turknet'in halen 100/8 mbit sunması

Binalara kadar fiber’i ise **sadece dilekçe ile talep edene fiber kutusu binasına çekiyorlar

Merhaba, bu konuda bir sorum olacaktı. VDSL internet kullanıyorum. Apartmandaki kutu fiber mi değil mi bilgim yok. Kutu görebileceğim bir yerde değil yani. Ekteki gibi bir sonuç çıkıyor sorgulamada.
Türk Telekom’u aradığımda ve evime kadar GPon FTTH internet çektirmek istediğimde ne yapmam gerektiğini sordum. Dilekçe ile olmadığını, benim yapabileceğim bir şey olmadığını söylediler.

Ancak forumdaki konuları okuduğumda dilekçe ile evlerine fiber çektirenleri vs görüyorum. Nasıl oluyor bu iş ?

2022-11-27_15-03-41

TurkNet in web sayfasında 1000 mbps e kadar hız veriyoruz diye belirtilmiş ve o iradenin yanına ¹ işareti konulmuş. İşaretin detayına baktığımda ise “Adresinizde sunulan hızlar mevcut altyapınıza göre değişebilir. Sabit işletmeci altyapısı üzerinden hizmet verildiği takdirde, adresinizde sunulabilen 16, 35, 50, 75 ve 100 Mbps hızlardan en yükseği ile hizmet verilmektedir. 1000 Mbps sadece TurkNet GigaFiber bölgelerinde bulunmaktadır.” Yazıyor.
İlgili bağlantı

1 Beğeni

Orada yazan FTTX’i şöyle anlatmışlar;

Tüm bilgi link: https://telecom.samm.com/internet-nedir-fttx-ve-ftth-ne-demek

Youtube’da fiber altyapı başvurusu diye arattığında konuya dair anlatımlar bulabilirsin.

Teşekkür ederim. Özellikle GPon şeklinde belirttim müşteri temsilcisine. Sanırım başlarından savmak için ya da Türk Telekom müşterisi olmadığım için öyle dediler.

800 bin müşterinin 800 bini fiber kullansa zaten bu dediğiniz olurdu bu müşterilerin % kaçı eve kadar fiber altyapıya sahip?

TurkNet’in bu konuda şeffaflık gereği bir açıklama yapması lazım. Neden diğer ISS’ler TT altyapı ile üst paketleri sunabilirken TurkNet’in sunmadığı/sunamadığı anlatılmalı. Yapılan açıklamaya göre de kullanıcılar üst paketleri yakın gelecekte alıp alamayacağını bilmeli ve bu doğrultuda ISS tercihini yapmalı.

Ortada bir talep var fakat talebe ilişkin bir çalışma veya açıklama yok. Firmaya olan duygusal bağ da bir yere kadar. Gerekirse tek fiyat politikasından vazgeçer mevcut talepler doğrultusunda yeniden fiyatlama çalışılır. Günümüzde zaten 3 farklı fiyatlama mevcut, 3 tane daha olsa ne olur? Eğer hedef abone sayısı arttırmak ise, yapılması gerekenin bu olduğunu düşünüyorum.

2 Beğeni

Technopat röportajında Cem bey sorunun cevabını vermiş 3 ay önce.

Türktelekom altyapısında yüksek hızlar olacak mı ?

Aslında Cem bey cevap verememiş, 3 dakika boyunca cevabı yuvarlamış. Mevcutta, zaten bahsi geçen yerel sağlayıcı üzerinden verilen 100/8 bir hizmet var. Haliyle videoda endişelenilen dinamik fiyatlandırma bu paketi de etkilemeyecek mi? TT 100/8 port ücretini 250 lira yapsa, TurkNet aradaki fiyat farkını cebinden mi ödeyecek tek fiyat politikasına bağlı olarak?

Fiber tarafında farklı paket hızları bekleyen bir kullanıcı olsaydım, bu yanıtlar beni hiç tatmin etmezdi açıkçası, üzgünüm.

Aynı kelime oyunu 170 tl zam olayında da vardı :confused:

1 Beğeni

Cem çelebilerin neredeyse her röpörtajını izlemiştirim hatta taaa netone girişimi zamanlarındaki trt programını da izlemiştirim. açıkladığı görüşlerine düşünceleri vakıfım, zaten forumda da yazdım haberim olduğunu, İlk mesajımın altına bakınca göreceksin;

Aslında bu konuda Cem Çelebiler açıklama yaptı ama yine de olması gereken birşey diye düşünerek yazmak ve talep etmek istedim.

hatta 2. tekrar yazmışım

Bunu Cem Çelebiler’in kendisi de dedi (Technopat’ın bir videosunda izlemiştim) ve bence de doğru.

hatta programdaki Recep Baltaş’a programdan daha önce twit atmıştım aynı konuyu ondan daha sonra müşteri talebi olarak sormuş olabilir.

Fiber Altyapı 1000/20 mbit oldu TurkNet halen 100/8 mbit’de, başka sağlayıcılar 300 tl’ye tahahütsüz 200/30 mbit hızlar sunabiliyor telekom altyapısında TurkNet’de farklı fiyat da olsa 100/8 üzeri hızlar sunabilir. Taahütsüz olabiliyorsa iyi olmuyorsa senelik ödeme olsa da iyi. Yaparsa güzel yapmazsa çok farketmez. Bu sadece bir öneri/taleptir. Bu ne bir eleştiridir ne de bir bilgi eksikliğidir ne de bir kişiye terslenmektir. Konu bu şekilde.

Bu cevabı vereceğini bekliyordum gelmiş :joy::+1:t6:

En azından konu ile ilgili web sitesinde güncelleme yapılmış. 29 Eylül 2022 tarihinde aynı linkte öyle bir ibare bulunmuyormuş;

ss-01

@BLackOwL 'un talebi’nin bu tarihten daha eskiye dayandığını biliyorum.

1 Beğeni

Olanı yazdım. :man_shrugging:

TurkNet altyapı sorgu sonucunda bu çıkıyor ise problem yok, başvurunuzu yapın.

Kemerleri sıkıca bağlıyoruz o zaman :blush:

Bir şey soracağım lider ile mod aynı şey mi. Alperen Atıcı da liderdi sanırım

Lider sadece tag. Profil resminin yanındaki renge göre mod ve yönetici ayrımı yapılabilir.

Selamlar, mavi renkli tik yöneticileri, turuncu renkli tik moderatör ekibini temsiler eder.
https://forum.turk.net/about

bu arada yöneticilerden bir ricam var;
5-10 mesaj gönderimi sonrası kişiler onay almaksızın mesajları iletilebilirse
ve
mesajların sağ üst köşesinde “şikayet et” butonu olursa herkes için daha pratik olabilir.

Selamlar @marnero, müdavim dediğimiz seviyeye ulaştığınızda mesajlarınız ve konularınız onaydan geçmeden direkt yayınlanıyor. Görselde belirtilen ikona tıkladığınızda da mesajları ve konuları bildirebilirsiniz :heart_hands: