Fiber altyapı 1000/20 olurken Turknet'in halen 100/8 mbit sunması

Ooo güzel o zaman :+1: tamamdır

3 Beğeni

Tşk ederim, sizde lider tagini görünce ve diğer kişilerde de görünce kafam karışmıştı o yüzden sordum

Genelde teknik bir problemden dolayı bazı bölgelerde Gigafiber aktif gibi görünebiliyor. biz kaç ay önce benim evde de aktif görünüyordu fakat birkaç gün içinde düzelttiler. Planlama olan yerlerde bazen sistem planda olan yeri aktif görebiliyor. İlerisi için planlamada olduğunuzun habercisi olabilir. bende de görünüyordu şimdi görünmüyor ama binaya kutu ve kablo geldi. Sokakların kablolaması bitti ana hattın gelmesini bekliyoruz.

Güzel bir gelişmeden haberim oldu; Gıbırnet firması BTK’ya dilekçeler ile talepte bulunmuş; yerleşik operatörde upload hızlarının arttırılması konusunda talepde bulunmuş ve BTK’da harekete geçmiş Turk Telekomla ilgili ve sanırım şu sıralar yani bu aylarda 8 mbitlerde duran upload hızı VDSLde 20 mbit upload olarak, fiberde ise 50 mbit uploadlara yükseltme olabilirmiş.
Yani bu durum TurkNet VAE’deki upload hızlarının artmasına da vesile olabilir.

Şurda dinledim (7. Dakika 44.saniyeden itibaren);

3 Beğeni

Upload hızlarının arttırılması yönünde yerel sağlayıcıya baskı uygulamaları güzel bir durum. Fakat 1000/20mbit hız profili için yapılan yorumu duyduktan sonra video’yu kapadım. Şirketin Teknoloji Müdürü tarafından kurulan cümle şu şekilde;

“1000mbit download hızı için 20mbit upload hızı tcp paketlerin çalışma prensibine aykırı bir durum. Asimetriğini koruyamıyor.

Keşke bu kadar rahat ve profesyonel olmasaymış.

1 Beğeni

Dsl de eskiden 8/1 oran vardı.,şimdi oda kalmadı artık…VDSL 20 Mibt kadar upload verecekmiş türk telekom fiberde 50 Mbit… Fiberde bildigim kadarıyla DSL de olan asimetrik olarak çalışma zorunluluğu yok. Ona rağmen 1000/20 yani 50 kat asimetrik hız sunan firma 50 Mbit Çıkarsa ne olur. İlla bir asimetrik olacaksa DsL deki 8/1 oranını korusa bile 125 Mbit olmalı bence 250 den aşağı olmamalı…Aslında gönül isterki DSL yada Fiber sistem altyapısı ne verebiliyorsa serbest bırakılması… 5G ihalesini bile türk telekom istemiyor. Türk Telekomdan kurtulmadıkça en azından bu yönetim zihniyetinden, işler çok zor. BTK da download hızı ile upload hızını oranlayan bir karar alması gerekiyor. NE verirsen O kadar alırsın zorunlulugu 100/20 500/100 1000/200 gibi 5 katlı bir oran gibi 5 örnek olarak verdim.

TurkNet’in VAE Fiber bağlantı hızlarını yükseltmekte yavaş kalması doğrudan GigaFiber hizmeti ile alakalı. VAE Fiber’de 500 MBPS civarında hızlarla hizmet vermeye başlaması GigaFiber projesini direkt olarak baltalar. TurkNet bu projeye çok ciddi yatırım yapıyor ve VAE üzerinden Gigabit bağlantı hizmeti sunması demek GigaFiber’i öldürmek anlamına gelir. TurkNet’in VAE fiber hızlarını yükseltmemesi direkt olarak bu konuyla bağlantılı.

3 Beğeni

VAE üzerinde 500 hız verse bile 250 TL den aşağı olması mümkün değil… Gigafiberi bu fiyattan devam ettirdiği sürece yine sıkıntı olacagını düşünmüyorum. Zaten taahütsüz olarak hizmet veriyor. O bölgede gigafiber devreye girdiğinde kendi sistemine yine taşıyabilir. Üstelik bunu simetrik olarak yaptığı için zaten avatajlı hemde 1000/100 Şu varki fiyatları diğer rakiplerine yaklaştıracaksa zamanla o zaman dediğiniz belki mümkün olur. Ama onlarında fiyatı olduğu yerde kalmayacaktır.