Fiber altyapı 1000/20 olurken Turknet'in halen 100/8 mbit sunması

Türk Telekom Fiber alt yapı artık 1000/20mbit gibi hızlara çıktı alternatif sağlayıcılara da bu olanak sunulmasına rağmen TurkNet niyeyse bu hızı sağlamayıp 100/8 mbit gibi hızlara fiber abonelikte kaldı. Altyapının sağladığı en yüksek hıza dönüştürülmemesinin temel sebebi ne bilmiyorum ama turk telekom’dan 10 tl düşük ücret bile yapsanız TurkNet tercih edilir, yeterki tahahütsüz olsun ama bunu yapmanızı beklerdik yani mevcut altyapıda da gigabit abonelik vermenizi bekleriz.

Öte yandan bazı alternatif sağlayıcılar tahahütsüz 500/30 mbit gibi tarifeler sundu bile. TurkNet’den de böyle bir olanak bekliyoruz. Elbette “bu tek fiyat, tek hız” ideali kendi altyapınızda sürdürülebilir ama bence turktelekom altyapısı için ayrı bir tarifeniz olabilir, bizlere 2. bir seçenek de sunabilirdiniz, değişken fiyatlar da olsa 2. bir seçeneğiniz olabilir,bence tahahütsüz olması bile yeterlidir.

Aslında bu konuda Cem Çelebiler açıklama yaptı ama yine de olması gereken birşey diye düşünerek yazmak ve talep etmek istedim. Mevcut altyapıda 1 gigabite kadar TurkNet aboneliği olmalı.

2 Beğeni

Bu konuda çok fazla yazdım. ulaşabileceğim tüm mecralarda dile getirdim ama nafile artık ümidi kestim.

1 Beğeni

Türk telekomun toptanda yüksek hızlar için istediği ücretten dolayı olması mümkün mü? Türk telekom yerleşik operatör ama en pahalı fiberi verende kendisi… yanlış bilmiyorsam 1 gbit için 385 tl gibi ücret talebi var.

Rekabet olabilmesi için yerleşik operatör 3. parti isslerden daha düşük ücret sunamaz. Rekabete aykırı.

Netspeed 200 Mbps için 200 küsür tl sunabiliyor.
Comnet 1 Gbit 300 küsür tl ye sunabiliyor.

Yapan firmalar yapabiliyor gördüğünüz üzere. 100Mbps ye 170tl ödeyebiliyorum 1 Gigabit yani 10 katı hıza 2 katı fiyat farkı verebilirim.

2 Beğeni

Benim bahsettiğim kira bedeli olarak TurkNet gibi firmalardan aldığı para…ayrıca rekabet edebilir yakın rakamlar olabilir. Fiberde elit kısma yerleşmeye karar vermiş. TurkNet 139.90 süperonline 249 tl alırken türk telekom 400 tlye yakın fiyat çekiyor müşteriye

Demekki farkında olup talep edenler oluyor. :+1: :thinking:

Aslında TurkNet bunu yapabilir yani telekom altyapısında gigabit abonelik sunabilir zaten bazı alternatif sağlayıcılar bunu yaptılar. Sanırım tek fiyat ve tek tarife tabusunda bir takılmaca var. Tahmin ediyorum bu tabuya birçoğumuz takılmıyor bizler daha çok tahahütsüz olması ve turktelekom’dan uygun fiyat sunulmasına bakıyoruz. Yani 169 değilde 250 lira’ya 500/30 mbit hız verse biz zaten TurkNet’i kabul ederiz ama yapmadan öylece 100/8 mbite kısıtlı duruyor TurkNet fiber.

3 Beğeni

Türk telekom sadece TurkNet üzerinden mi bu ücretleri alıyor ? Comnet/Netspeed/Gıbırnet gibi firmalarda bu ücreti ödüyor. Tuzu kuru olana ne güzel konuşmak.

2 Beğeni

Tabiki tek fiyat politikası etkili olma olasığı çok yüksek. Bende bundan bahsettim. Şu anki fiyatı türk telekom hat fiyatı kirasından çok çok az

2 Beğeni

Mcevik aslında tahahütsüz birşekilde turktelekom’la aynı ücretten verse biz yine TurkNet tercih ederiz. Yani 169 tl ve tek hızda çok kasmış gibi sanki. Biraz esnetse biz TurkNet’i yine tercih ederiz. Öte yandan diğer sağlayıcılar resmen 500/30 gibi hızlar sunmaya başladı ben TurkNet’i bekliyorum aslında. TurkNet’in daha iyi birşey sunacağını tahmin ediyorum.

Tek fiyat nerede var ? Yalın ücreti farklı telefon+internet ücreti farklı Kobi fiyatı farklı Gigafiber fiyatı farklı ?

2 Beğeni

Hazirandan beri bekleyen biri olarak Facebook gruplarında ve twitter TurkNet desteğe yazan onlarca kişi gördüm dikkate alan yok hocam.

1 Beğeni

Süperonline bile kendi altyapısında 249 liraya verebiliyor…

Bence türk telekomun kira ücretlerinde bir şeyler yapması lazım. Bu hizmet bu fiyatlara sunulabiliyorsa sizin toptan olarak bu kadar fahiş fiyatlara firmalara vermesi tekelleştiriyor. Yıllarca onların bu politikası yüzünden internet gelişmedi… hala asimetrik olarak fiberi veriyor. Hadi adsl ve vdsl sistemin mantığı buydu ama fiberde yok hala kafa aynı… 1 gbit TurkNet veriyor ama pratikte kablosız olarak biz zaten 500/500 ancak kullanabiliyoruz. Haklısınız bşraz fazla veririz ama hızımoz iyi olur ve TurkNet ile devam ederiz diyorsunuz. Türknetinde bu isteklere karşı birseyler yapması lazım. Tamam çok hızlı bir şekilde yayılıyorlar ama sorun ülke çapında yetişmek zor

Evet haklısınız son değişen durumlarla birlikte tek fiyat konusunda delinmeler var. Belki fiber ve dsl sistemlerini ayırıp kendi alanlarında tek fiyat uygulaması yaparlar. Bu seferde fiberde kendi altyapısı ve yerleşik operatör üzerinden hizmet alanlar olarak bir daha ayırmak zorunda kalacak… ayırmazsa türk telekom daha fazla fiyatla gigafiberi satmak zorunda kalır.

Ekstra maliyetli işe TurkNet neden karışsın kendi GigaFiber denilen altyapısı varken?

1 Beğeni

Çok basit olarak fiber bağlatan kişiye yine başlangıçta 100 tarifesi sunulur. eğer kullanıcı isterse ek fiyat ile daha yüksek tarifeye geçebilir.

1 Beğeni

Türk telekom sayfasından… vae port ücretleri… bunların daha ekleri var.

Üst tarifeleri verde bile hali hazırdaki 139.90 lık üzerine bu fiyatları ekleyerek vermek durumunda. Tek fiyat vermek zor… hızlar arasındaki fiyatlar çok farklı dolayısıyla hangisine göre ekleyecek. Mecburen tek fiyatta vazgeçmesi gerekir

Aslında kritik nokta taahüt, yani telekomla aynı fiyat olsa ve taahüt olmasa bence TurkNet tercih edilir.
aslında tahahüt yapsa 10 tl az istese yine TurkNet tercih edilir.
yıllık ödeme alsa yine TurkNet tercih edilir.

ama gel görki hızı 100/8 de tutmuşlar fiberde. haliyle bütün tercih sebepleri elenmiş oluyor ve farklı sağlayıcılar cazip hale geliyor. bence TurkNet’e bunu anlatmam gerekiyordu, kim ne düşünüyor bilmesi herkes için faydalıdır.

1 Beğeni

Port ücreti bir kullanıcı olarak beni neden ilgilendiriyor.

500 Mbps tarifenin fiyatına bakar mısınız şuan Fiber alt yapıda olan biri hala neden TurkNet i tercih etsin ?

2 Beğeni

Örneğin o listedeki 500 mbit için bi abonelik açabilir TurkNet. İlla 1 gigabit olsun demiyoruz aslında mesele upload da denebilir. 20-50 mbit arası bir upload bile iyidir. şuan TurkNet fiber altyapıda 8 mbit veriyor. halen aynı.

1 Beğeni

taahüt meselesi. yani şimdi 1 gigabit için turktelekom’la taahüt’e girip 1 sene kilitlenmek varken, misal TurkNet yapsın 500/30 mbit taahütsüz birşey telekom’a kısıtlı kalmayalım. Yapan sağlayıcılar olduğu için konuyu açtım yani imkansız da görünmüyor.

1 Beğeni