ZyXEL VMG8623-T50B - Görüş, İstek, Öneri

Sagolasin, kurdum güncellemeyi. Cok teşekkürler :raising_hand_man::clap:

Evet. Fakat hızınız 100Mbps ise Extra DSL tam performans veremeyecektir. Extra DSL port hızı max 100 Mbps. Extra DSL teknik bilgilerinde ise PPPoE ile internet max 95 Mbps bağlantıyı destekliyor. Keeneticin en kötü yanı bu. Gigabit destekli DSL modemi yok. Hem fiber hemde vdsl gibi iki tür altyapıda kullanılabilsin.

3 Beğeni

evet maalesef öyle. şuanda gigabit dsl modeli yok. ama ülkemizde dsl ile alınan max hız 100 mbps olduğu için 5 mbps lik o kayıp göz ardı edilebilir bence. gigabit olsa bile 100 mbps geçeceğini sanmıyorum. bunu hattı 100 mbps veren vmg8623-t50b modem sahibi biri denerse daha sağlıklı olur.

arkadaşlar firmware yi zyxel sitesinden indiremeyenler için yapacağı işlem şudur. bilgisayarda dosya yöneticisini açıp üst kısımda bulunan kutuya (arama kutucuğunun solundaki büyük kutu örneğin bu bilgisayar yazan kutu) aşağıdaki adresi yapıştırıp direkt sunucuya ulaşabilirsiniz. sunucuya ulaştıktan sonra modemin firmware dosyasını masaüstüne sürükleyerek indirebilirsiniz. yapamayan veya anlamayan olursa cevaplayabilir.
ftp://ftp.zyxel.com.tr/ZyXEL_URUNLERI/

Evet fakat bu durumu sadece dsl üzerinde düşünmek yanlış. Altyapınız değişirse ve fiber gelirse bu router yine performanssız olur. Ayrıca sadece hat hızına bakarak da seçmek yanlış olacaktır. Örneğin yerel ağda dosya paylaşımı için daha hızlı port isteyebilirsiniz.

2 Beğeni

orası öyle. dediğin gibi gigabit portlu dsl modem yok keşke olsa da alsak. mesela keenetic giga dsl fena olmazdı.

1 Beğeni

Keenetic de yok demek daha doğru olurdu :sunglasses:

1 Beğeni

öbürleri de keenetic kadar verimli olur mu ki? en basitinden t50b çöp bi modem gigabit port pek bi işe yaramıyor.

ülkemize 35b profilin geleceğini sanmıyorum çünkü ona vereceği maliyet ile fiber yaymak daha anlamlı ve verimli olur.

Ben kullanıyorum. Çöp falan değil. Özellikle de 2.4ghz performansı, ısınmaması, 10 dan fazla mobil cihaz bağlandığında bile performans kaybı yaşanmaması benim için yeterli. çöp olan kısmı neresi acaba?

1 Beğeni

çöp olan donanımı değil yazılımı. geç açılıyor wifi ismi kayboluyor. xdsl istatistikleri yanlış vs vs. extra dsl ile donanım ve yazılım anlamında yarışamaz bence

T50B ufak tefek yazılım sıkıntıları dışında taş gibi modem. Dosya taşırken en son 560 mbps gördüm daha üstüne çıkamıyorum :slight_smile:

1 Beğeni

Ah birde snr olsa onun için kenetic alacam

Keenetic dediğiniz cihaz zaten Zyxel tarafından üretiliyor. Yazılım kısmında yetersiz olabilir ama keenetic hâlâ stabil bir yazılıma sahip değil benim görüşüm bu yönde. Extra dsl snr ayarını saçma sapan gösteriyor. 1 snr ile DSL hattının sabit kalması mümkün değil iken o modemde sabit kalıyor. Sizce orada ki snr değeri gerçek snr değeri mi? Sonuç olarak 540 TL ye değmeyen bir modem. Abartılı fiyat politikasından vazgeçer ise düşünülebilir.

Hiç Bir Zaman bunun gibi Bir problem ile karşılaşmadım. WiFi ismi nasıl kaybolsun :person_shrugging:

35b ölü yatırım. Gelmeyeceğini Cem beyde söyledi. Artık tekneloji fiber. Ankarada gördüğüm bir kaç orta boyutlu şirket iç ağda fibere geçmiş. Bakır, dsl bitti artık.

1 Beğeni

Üstat zyxel de yazdım ama belli bir süre sonra 5ghz kanalı kayboluyor. Belki benim kullandığım sürümdende kaynaklanabilir. Son global yüklü. Modem yeniden başlatmadanda gelmiyor. Zyxel mobil yazılımda talep ediyoruz. ZYXEL e iletirmisiniz?

1 Beğeni

Ftp sunucusunun olayı https ile alakalı sanıyorum. Bu zamana kadar her tıkladığınızda direkt dosya iniyordu ftp sunucularından ancak google ile beraber arama motorları https ye zorluyor ve ftp sunucuları güvensiz bir protokol olduğu için dosyayı indirmek için çile çekiyoruz önceden http ile bağlanabiliyorduk dilersek artık hepsi https oldu. Tabii ayarı elinle tekrar eski haline getirmezsen. Benim yorumum bu yönde

T50B de bazen benimde başıma geliyor 5 ghz ağı kaybolabiliyor. Mesela iki cihaz aynı anda 5 ghzde defalarca speed test yaparsa kayboluyor. Onun dışında pek başıma gelmiyor kesintisiz kullanıyorum. Kanalı da elle seçtim miss

t50b modemini kullanıyorum redmi note 8 telefonum var hızım 90 mbps kabloluda max 85 falan alıyorumda kablosuz test yaparken moıdemin yanındayım 2.4 g veya 5 g olsun fark etmeksizin 15 mbps üstünü göremiyorum ne yapmam gerekiyor?