Yapa hızım düştü

Bugün saat 13:30 civarında internet bir anda kesildi TurkNet Online İşlem Merkezi üzerinden talep açtım türktelekoma iletildi. saat 16:00 gibi dışarı çıktığımda saha dolaplarında işlem yapılıyordu 1 saat sonra işlem bitti ve internet geldi. 66 mbit download 25 mbit upload alıyordum normalde işlem sonrası download hızım 35 mbiti geçmiyor upload hızım halen aynı şekilde duruyor. Bunu nasıl çözebiliriz ?

Merhaba, modeminizi resetleyin, tekrar kurulum yapın ve düzelmezse bu durumu, destek kaydınıza aktarın. Hat değerlerinizi paylaşır mısınız? Santral mesafenizi öğrenebilir miyim?

hat değerlerimi paylaşıyorum ama önceki değerlere göre farklı elimde önceki değerlerinde yedeği bulunmuyor

Santral mesafesi 620 metre uzaklığında herhangibir değişiklik olmadı

=============================================================================
xDSLFwVersion: FwVer:5.12.21.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0
Line State: Up
Modulation: ITU G.993.2(VDSL2)
Annex Mode: ANNEX_B

INP downstream: 11166
INP upstream: 14979
shineGINPdownstream: 0
shineGINPupstream: 0
reinGINPdownstream: 0
reinGINPupstream: 0

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 31564 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 26678 kbps

near-end FEC error fast: 16416
near-end FEC error interleaved: 0
near-end CRC error fast: 691
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 921
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 149
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0
DSL uptime :20 min, 1 secs
DSL activetime :0 min, 16 secs

Downstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin downstream: 8.3 dB
output power upstream: 9.4 dbm
attenuation downstream: 13.1 dB

Upstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin upstream: 6.9 dB
output power downstream: 14.1 dbm
attenuation upstream: 1.2 dB

Bit table:
carrier load: number of bits per tone
tone 0- 31: 00 00 00 08 9b cd de ee ee ee ee ee ee ee ee ed
tone 32- 63: da ab bb bc cc cd dd cc dc cc cd dd dd dd dc cc
tone 64- 95: dd cd cc cc cc cd cc cc cc dc cc cc cc cc ba 9b
tone 96-127: bc cc cc dc cc cc bc bc cc cc cc cc cc bb bb bb
tone 128-159: bb bb bb bb bb ba ab bb bb ba ba 9b ab bb ab aa
tone 160-191: ab aa bb aa aa ab aa a9 9a 9a a9 99 99 99 9a a9
tone 192-223: a9 99 99 99 9a a9 99 99 99 9a 99 99 99 99 99 99
tone 224-255: 98 98 99 99 99 89 99 99 89 99 88 88 98 89 88 98

Yapada saha dolabından almıyorsunuz hizmeti. Sizin hizmet yapa ise kullanıcı eklenmiştir o yüzden hızınız 35 mbps olarak indirilmiştir.

Bakır saha dolabına geliyor oradan eve geliyor.

Yeni bir VAE fiber dolap mı eklendi mahalleye ?

evet 3 4 hafta önce beyaz 2 adet dolap eklendi eski dolabın yanına ozaman internet hiç kesilmemişti bugün o dolapların hepsi açıktı kablolarla işlem yapılıyordu

VAE fiber dolabı dönüşüm işlemleri olmuş olabilir o yüzden VAE geçişi için başvuru yapın. Evinize yakınsa 100 mbps indirme 8 mbps yükleme alırsınız.

620 metrelik bir Santral mesafesin de bu kadar düşük çıkmaz değerler ve 66mb gibi bir rakamı, 620 metrelik bir Santralin verdiğin ilk defa gördüm. BKZ: Hat Değerleri Airties YAPA

1 Beğeni

620 metrede rahat alır. 66 mbps YAPA’da. Ben 930 metrede 42 mbps alıyordum.

O zaman Santral de bulunan cihazın, model/sürüm ile alakalı bir durum. Kimisin de yukarı da örneğini verdiğim gibi ulaşamıyor o mesafeden, o hızlara. Tabi, hat değerlerini de YAPA’ya göre tahmini bir varsayım yapabiliriz.

1 Beğeni

interneti ilk bağlattığımda 75 e kadar alabiliyordum sonra zamanla 1 2 mbit düşerek 66 ya kadar indi. Vaeye geçmek istemiyorum 25 upload çok işime yarıyor. Sürekli dosya yükleme yapıyorum 66 olan hızım bi anda nasıl 35 oluyor anlamadım

Kablonuz değiştirilmiş olabilir o yüzden. Ek yerini filan açmışlarsa eğer orada bir şeyler yapılmış olabilir. :smiley: Yakında komple interneti kesebilirler eğer VAE Fiber dolap ekleniyorsa oraya.

Yapada eğer düşürüldü ise çok ümitlenmeyin.

1 Beğeni

Çok kötü ya bi anda böyle düşürülmesi gayet memnundum internet hızından

Eski hızımı geri veremezlermi şuanda ?

Arıza kaydı açın deneyin isterseniz. Önceki hızınızla ilgili paylaşın durumu. Durumu bize anlattığınız gibi destek kaydına yazın. VAE fiber dolap eklendiyse oraya taşınır yakında kablonuz. Yani sizin VAE dolaba geçmeniz gerekebilir. Yani şöyle Bakır kablo tamamen sökülür o dolaba geçerirler.(İnternetiniz YAPA’da olduğu için kesilir.) TT otomatik yapar onu. Sizin VAE başvurusu mecbur yapmanız gerekebilir.

Aynı şekilde talebede yazdım dönüş bekliyorum şuanda

Ozaman yapanın bir anlamı kalmıyor bu şekilde yapa hizmetleri yavaş yavaş
yok olmazmı ?

Evet maalesef öyle. Çünkü hizmetleri veren TT. Anca TurkNet ya gigafiberi getirecek veya saha dolaplarına kendi fiberini ekleyecek o kısmı bilmiyorum. YAPA devreleri Santralde olan devrelerdir. Ya da firmalar anlaşıp upload hızlarındaki sınırı kaldırırlar. Umarım bu gerçekten olur. Mesela ben de 44 mbps upload var. Fakat 8 mbps sınırı var.