Yapa hızım düştü

Upload önemli diyorsanız özellikle 25mb gibi bir Upload kullandıktan sonra VAE geçtiğiniz zaman sıkıntı yaşarsınız.

@EFG bakar mısınız?

Modemi resetleyip tekrardan kurulum yaptım TurkNet Online İşlem Merkezi durumu bu şekilde

hat değerleride bu şekilde

=============================================================================
xDSLFwVersion: FwVer:5.12.21.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0
Line State: Up
Modulation: ITU G.993.2(VDSL2)
Annex Mode: ANNEX_B

INP downstream: 19743
INP upstream: 14934
shineGINPdownstream: 0
shineGINPupstream: 0
reinGINPdownstream: 0
reinGINPupstream: 0

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 38644 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 27878 kbps

near-end FEC error fast: 404
near-end FEC error interleaved: 0
near-end CRC error fast: 36
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 7
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 2
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0
DSL uptime :9 min, 6 secs
DSL activetime :0 min, 15 secs

Downstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin downstream: 5.4 dB
output power upstream: 9.6 dbm
attenuation downstream: 13.0 dB

Upstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin upstream: 5.9 dB
output power downstream: 14.5 dbm
attenuation upstream: 1.2 dB

Bit table:
carrier load: number of bits per tone
tone 0- 31: 00 00 00 09 ab cd ee ef ff ff ef ff ff ff fe ee
tone 32- 63: ea bb bc cc cd dd de ed ee ed dc ee ee ee ee ee
tone 64- 95: ee ee ee de de de ed dd dd dd dd dd dd dd db ac
tone 96-127: dd dd dd dd dd dd dd dc dd dd cd dc dd dc cc cc
tone 128-159: cc cc bc bc cc cc cc cc cc cc bc ac cc cc bc bb
tone 160-191: bb bb bb bb bb aa bb bb bb bb ab aa ba aa ab bb
tone 192-223: ab aa ab aa ab ba aa aa aa aa aa aa aa aa aa aa
tone 224-255: aa 9a a9 aa aa aa aa aa aa aa aa aa aa a9 aa a9

eski ve yeni speedtest sonuçları (nperfe göre 4 5 mbit düşük)

Umarım daha da düşürülmez ama siz yinede duruma hazırlıklı olun.

Umarım düzeltilir. Eski halinden memnundum bu upload hızınıda kaybetmek istemiyorum. Bakalım ne olacak halimiz

Zaten durumu ilettiğinizde eninde sonunda şu cevabı alırsınız. Altyapınızın desteklediği maksimum hızı alıyorsunuz diyecekler.

Şu haliyle bile mükemmel ötesi ama yüksek ihtimalle portunuz vs. değişmiştir, port değişikliği talep edin yüksek ihtimalle düzelecektir problem.

Ben de yapadan hizmet alıyorum 4 mbit upload sizin maşallah :smiley:

Büyük ihtimalle port değişti. 35 36 mbit alıyodum şuanda 40 almaya başladım inşallah yavaş yavaş 66 ya kadar devam :slight_smile:

Yapa kullanım 4 mbit up almanız kötü olmuş ben ilk bağlattığımda temiz 75 down 32 upload alıyordum oyun modunda diğer modlarda daha yüksekti tabi ama gün geçtikce bide pandemi araya girdikçe düştü hızlar. Bide TT saolsun onlarda düşürüyordur azar azar

Bu arada dediğiniz gibi oldu türknetin bana verdiği cevap şöyle

Blok-alıntı
Merhaba Mesut Bey, Sistemde kayıtlı olan numaranızdan sizi aradım ancak yanıt alamadım YAPA altyapısını kullandığınızı gördüm. Bulunduğunzu bölgeye yeni saha dolapları eklenmektedir. Bu doğrultuda siz eski saha dolabından hizmet aldığınız için hız değeriniz azda olasa düşüş görmesi normaldir. Şuan 43 mbps hız almaktasınız. Talep ederseniz sizi VAE altyapısına geçirebiliriz. Bu doğrultuda yeni saha dolabına bağlanacaksınız. Yeni saha dolabında alt yapınız maksimum 83 mb e kadar destekliyor. Adsl de 16 mbe kadar vdsl de 35 mb e kadar aynı fiyatla alabilirsiniz. (99,90 TL 1 Temmuz itibariyle) 35 mbps üstü hız talep etmeniz halinde faturanıza 10 TL ekstra ücret yansıyacaktır

Ayrıca destek sorumlusu cevap verdikten sonra 43 mbit görünen hızım 35 e sabitlendi sanki kasıtlı bir düşürme yapılıyor gibi

Bu zayıflama değeri ile daha yüksek hız alabilirsiniz (attenuation downstream: 13.1 dB) Destek kaydı açtınız ise kısa sürede çözülür probleminiz.

Tam kapasite verildiği için modemi her kapatıp açmada farklı hızlarda bağlanır.Yükselebilir ya da düşebilir bi önceki hat değerlerinde 38000 kbps varken destek ekibi yanıt verdiği sırada 43 mbps hızınız varmış. Bir çok faktör var bu durumu tetikleyen

TurkNet desteğe eski hızımının geri verilmesini ve vae altyapısına geçmek istemediğimi belirttim. Saha ekiplerini sorunu araştırması için saha ekibine ilettiklerini söylediler. eğer aksi bir cevap verirse verdiğiniz bilgiyi onlara ileteceğim.

1 Beğeni

Şuanda son durum upload biraz arttı :slight_smile:

Talep hala sonlanmadı ekiplerin gelmesini bekliyorum. Beklediğimden uzun sürdü bu işlem. Ayrıca talepte bilgilendirme mesajlarında tt tarafında arıza yok yazıyor bunun anlamı nedir kabloları tt söküp değiştiriyor ve sorumluluk almıyormu ?

Hayır Kendi sistemlerini kontrol ediyor ve TurkNet in kaydına cevap yazıyorlar. Bu işlemi büyük ihtimalle otomatik olarak sistem yapıyor.

2 Beğeni

Güzel bir upload değeri var :smiling_face_with_three_hearts::hugs:

1 Beğeni

Talebe gelen cevap şu şekilde
tn

Sinirim bozuldu Oyun oynuyorum bi anda net gidiyor 4 5 saat sonra geliyor 66 olan hızım 30 lara iniyor ve bu türk telekom işlem yaparken oluyor ama ne yazıkki türk telekom tarafında sorun bulunmuyor inanamıyorum bu duruma. Türk telekom yaptığı hatayı neden düzeltemiyor. Durduk yere sorun çıkıyor. Yeni dolap geldiğide sevinmiştim hızım belki biraz daha artar diye ama şuan keşke gelmeseydi diyorum. Ekipler eve gelince bişey değişeceğini sanmıyorum. Bina kendi kendine yürümedi ya kablolarda sorun olsun herşey yerli yerindeyken bir anda koptu. Türk telekomun yaptığı çalışmayı görmesem sorunun binadan olacağını düşünürdüm. Acaba türk telekom hız sınırlamasımı yapıyor dslam vb gibi ?

@ModeratriX

Bölgede ki kullanıcıları yeni dolaba aktarır iken kesinti oluyor olabilir online işlem merkezi üzerinde genel arıza bildirimi yapıldı mı size. Ayrıca vae de hızınız yükseldi ise dolap sonrası vae geçişi talep edebilirsiniz

arıza bildirimi yapılmamıştı. Upload hızından dolayı yapa kullanıyorum vae bana yetersiz geliyor

1 Beğeni