TurkNet'in Teknik Yetersizliği Nvidia GeForce Now Sorunu ve Bütün Türkiye'yi bilerek internette gecikmeli bağlamasına sebep olması

Ping falan filan işi yine neyse de Nvidia bizi ne de güzel Turkcell’in kucağına bıraktı ama :smiley: Artık böyle şeylerin boykot edilmesi gerekiyor. Beta’dayım ve normal sürüme geçince alır tvde oynarım diyordum, yalan oldu bu fiyatla hayaller.

1 Beğeni

Turkcell’in yaptığı fiyat rezilliğine + olarak bir de avrupadan founders almış insanların 3 mayıs itibariyle founders hesapları iptal ediliyor. Gameplus’a mahkum bırakılıyorlar yani. Rezillik akıyor her tarafından.

İnsanlar fiyattan şikayet edip yurt dışından almaya devam ederiz dediler onu bile iptal ettirdi Turkcell. Yerli firma ama :DDDD

Bu arada iptal ettirdiği hesaplar da 6 aylık parası peşin verilmiş founders hesapları. Yanlışlık olmasın yani.

Keşke TurkNet şu geforce now olayını alsaydı diyorum hep. Olur da Amazon Luna falan GeforceNOW gibi Türkiye sunucusu açmazsa Turkcell gibi sunucuları Türkiye’de sağlamayı düşünür müsünüz acaba @EFG @ModeratriX @talha ?

Kusura bakmayın yetkililerin hepsini etiketlemeye çalışıyorum. Bu konuda bilgi almak isterim.

Ayrıca bu sene içinde xCloud’un Türkiye’ye geleceği konuşuluyor. Ne kadar doğru bilemem.

5 Beğeni

xCloud gelir mi gelmez mi bilmem ama onlar da game pass diretmesi yaparlar. Steam işin içinde olduğu için çoğu insan Gameplus’a sıcak bakıyordu. Adam her platform için aynı oyunu almak istemiyor. Bkz. Google’ın Stadia dayatması ile foseptik çukuruna düşmesi.

2 Beğeni

Konuyla alakalı olup dönüş yaptığınız için teşekkürler. :pray: En azından belittiğimiz sorunla ilgili dönüş alabiliyoruz. Hocam bir ek soru daha sormak istiyorum aynı konuya benzer. Arkadaşlarımla aynı şehirde Parsec uygulaması ile birbirimizin bilgisayarına bağlanıyoruz. Aynı GeforceNow mantığı cihazlar arası P2P bağlantı kuruyor. Türk Telekom kullanan arkadaşlarım birbirlerine 10 15ms gibi pinglerle bağlanırken ben minimum 30ms alıyorum genellikle 40-50ms arası değişiyor. Arkadaşımın ip sine tracert attığımda bağlantımın İstanbul’a gidip geldiğini görüyorum bu da pingi yükseliyor. Bu duruma bir çözüm bulunabilir mi? Tracert testlerini de ekte paylaşıyorum:

1 Beğeni

ben dogudayim paketlerim kars ekspresi gibi.yurtdisina cikan paketler daha az dolaniyor nedense.

allahtan tuknettenbiraz daha iyilesti ttnette erzurum sivas ankara istanbul konya heryeri geziyordu.

turknette azaldi fakat hala cok uc noktalardan gidip gelen paketler var

1 Beğeni

Geforce Now Ankara sunucusu üzerinden speedtest ile bir kaç hız testi denemesi yaptım. Sunucuda chrome yüklü, açılıyor.

Eskişehir’de yaşadığım için buradaki sunuculara test yaptım.
Eskişehir TT sunucusuna 3 ms,
Eskişehir Turkcell sunucusuna 1 ms ile geliyor.
TurkNet İstanbul’a da 6 ms ping ile gidiyor.

Benim eskişehir’den TurkNet ile GFN Ankara’ya gidişim ise 17 ms.

TurkNet sunucuları istanbulda olduğu için ve ara bağlantı olmadığı için olsa gerek ping biraz fazla çıkıyor. Servisi kullanma noktasında ise sorun yaşadığımı söyleyemem. Ama CSGO gibi rekabetçi oyunları denemediğim için net bir şey söyleyemiyorum.

1 Beğeni

Bir zamandan sonra turknetten bir ankara operasyonu gelir belki

1 Beğeni

Akaradayım fiber altyapı ile 100Mbps internet kullanıyorum. Ankaradan Ankaraya 20ms de gidiyor

1 Beğeni

Buradaki yetkili arkadaş benden müşteri bilgilerimi istedi, test istedi, sağladım bunları. Ama hiç bir değişiklik yok. Çözüm üretemeyecekler sanırım.

Bu konu hakkındaki detaylı bilgiyi konunun içerisinde vermiştim ancak görememiş atlamış olabilirsiniz. Tekrar paylaşayım;

Merhabalar, Noc ve Network Operasyon ekiplerimiz gerekli incelemelerini hemen hemen her İSS hizmetinden oyun oynarak sorunu deneyimledi…

Vodafone, TurkTelekom ve Superonline tarafında da bu durum ile iligli sorunlar yaşanıyor. Sadece bu sorun TurkNet’e özel değil. Ek olarak GeForceNow uygulaması ile Avrupa sunucularına doğru bu testleri yaparken aldığımız wireshark çıktılarında gördüğümüz 4-5 tane Nvidia IP’si var.

Bu IP’lerden 3’nün IP için who is sorgusu yaptığımızda IP’lerin Amerika’da bulunduğunu görüyoruz, tracert çıktılarını incelediğimizde bir çıktının 13. hopunda losangeles’a gittiği görünüyor.

Bu testler ve bilgiler doğrultusunda farklı lokasyon ve farklı internet sağlayıcıları üzerinden benzer sonuçlar alındığı görünmektedir. Birkaç ay önce TurkNet ve TT üzerinden kendi yaptığımız testlere göre sonuçların daha kötü olması dolayısıyla sorunun TurkNet Networkü ile alakalı olmadığını düşünüyoruz.

Yapılabilecek ilk işlem IP’lerin neden Amerika’da bulunduğunu Nvidia tarafına sormak gibi görünüyor. Ki bunu sorduk, cevap bekliyoruz. Herkesin bilgisine…

3 Beğeni

Merhaba,
Mesajınızı bir kaç kez okudum. Anlıyorum. Fakat

Ek olarak GeForceNow uygulaması ile Avrupa sunucularına doğru bu testleri yaparken…

Bu cümleden testleri Avrupa sunucularına yaptığınız anlaşılıyor. Bizim kastettiğimiz ise Ankara’da Turkcell’in barındırdığı GFN Game+ sunucuları. Avrupa sunucuları değil. Testleri Game+ hesabı ile TR Turkcell sunucularına yaparsanız pingin yüksek olduğunu göreceksiniz. Ben Ankara’da bulunuyorum Ankara’daki Game+ sunucularına Fiber altyapı ile 20ms ping ile bağlanabiliyorum. Bu durum sadece Game+ değil Ankara’da bulunan başka sunucularda da aynı ping değerleri mevcut. Fakat Ankara’dan İstanbul’a bağlandığımda 10ms belki daha az ping değerleri alabiliyorum.

Kısaca sorunumuz bu. Ankara’da bulunan sunucular için İstanbul’a gitmemiz ve oradan tekrar Ankara’ya dönmemiz.

2 Beğeni

TurkNet pop noktalarını çoğaltmalı çözüm bu

3 Beğeni

Kesinlikle pop noktaları artmalı. Aslında herkes buraya varmaya çalışıyordu :smiley:

2 Beğeni

:smiley: :smiley: bi ankara popu tüm pinglerimize derman olurdu da yok yapmayacaklar gibi kaç sene oldu bu firma normal yıllarından çok daha fazla müşteri sahibi olmasına rağmen hala istanbula veri yolluyorum :slight_smile:

3 Beğeni

Benim mesajımı silmiş birileri sanırım. Ama arkadaşta anlatmış, biz avrupa veya amerika konumundaki sunuculardan bahsetmiyoruz. Türkiye’den GeforceNow testi yaptığınızda test Ankara’daki sunucular üzerinden gerçekleşiyor testler. Konu hakkında detaylı bilgi verebilrim talep edilirse.
Saygılarımla.

Selamlar, şimdi sizden bir ricam daha olacak.

Geç bağlanma sorunu ve pakat kaybı sorunu sürekli mi yaşıyorsunuz yoksa prime timede mi?
Müsait olan kullanıcılarımız gerekli testlerini şu an yapıp bana özel mesajdan müşteri numarası ile bilrikte atabilirler mi?
Biz tekrar kontrol ettik ve şu anda gidiş ve dönüş rotasında sorun olmaması gerekiyor,
Sizlerden ivedi bir şekilde geri dönüş bekliyorum.

2 Beğeni

Özelden sizlere tracert testi + GeForceNow istemcisi ile birlikte yaptığım testi aktarıyorum Enes Bey, saat şuanda 14:35 prime değil ve paket kaybı yaşıyoruz :frowning:

Paket kaybı değil de Ankara’daki kullanıcılar olarak kendi şehrimizdeki sunucuya diğer illerden yüksek ms almamız canımızı sıkıyor. Ben de testleri detaylı bir şekilde ileteceğim.

1 Beğeni

Ben bir şey sormak istiyorum. Gameplus’ı kullanıyorum şu an ancak arada bağlantımla alakalı bir uyarı çıkıyor sağda. Bunun sebebi nedir?

İndirme hızım, pingim, kare kaybım normal.

Aldığınız uyarının ekran görüntüsünü benimle özel mesaj üzerinden paylaşır mısınız? Herhangi bir bilgim yok bu konuda.