TurkNet'in Teknik Yetersizliği Nvidia GeForce Now Sorunu ve Bütün Türkiye'yi bilerek internette gecikmeli bağlamasına sebep olması

En önemli kriter görüntü kalitesi yani kare kaybı bakarmısınız ?

1 Beğeni

Dediğiniz konumlar bende de var fakat ip sorguladığımda başka uygulama Kocaeli olarak gösteriyor.

1 Beğeni

Ben de bu konuda bir şeyler yazmayı planlıyordum isabet olmuş. Ankara’da yaşıyorum ilk betalar açıldığında test yaptım 22ms aldım. Sunucular İstanbul’da sanırım dedim 22ms çok iyi ilgilenmedim fakat aynı şehirde yaşadığım arkadaşlarım test yaptığında 6ms 9ms gibi değerler aldığını gördüm. TurkNet’e bununla ilgili arıza kaydı açtım ve ekte ileteceğim bilgileri ilettim.

İncelendi ve TurkNet kaynaklı sorun yok dediler. Şimdi aynı şehirde yaşadığım “Göknet” kullanan arkadaşımın GeforceNow testini ve kendi testimi paylaşacağım.
Göknet kullanan arkadaşımın testi:
Benim GeforceNow testim:
OpenVisualTracerRoute uygulaması ve cmd ile yaptığım tracert testleri:
Ankara/Sincan 100Mbit VDSL abonesiyim. (TT Altyapısı)
Bu da Nperf Hız testim: image
Modeme ulaşan maks hız 75 80mbit arası değişiyor.

1 Beğeni

Bağlantıyı düşünmeye gerek yok galiba artık. Euro’yu 15’ten sabitlemiş turkcell :DD.

1 Beğeni

Bir de promosyon fiyatı falan koymuşlar. 50 tl o da. Üstelik 3 aylık.

1 Beğeni

Ne diyeyim şimdi bilemedim.

Turknetin neden pingleri diğer sağlayıcılara göre yurtiçi ve yurtdışı pingleri fazla? Bu adamların mottosu düşük ping en hızlı internet değil mi çözmek bu kadar mu zor bu durumu anlamış değilim.

1 Beğeni

valla bende ping sorunu yaşıyorum 1 yıldır destek kaydı açtığımda adamlar hep modeme yaklaşın diyo bıktım artık küfür etseler bu kadar sinirlenmem

1 Beğeni

Teknik servis ve network ekibi pandemi nedeniyle servis veremiyor herhalde. Basma kalıp önceden ezberletilmiş metinlerden sığ ve sorunu açıklamaktan çözmekten uzak ezber cevaplar. Ben bizle dalga geçtiklerini ve verdiğimiz tepkilere güldüklerini falan düşünüyorum.

1 Beğeni

Pingler yine uçuşta ms değeri daha ülke dışına çıkmadan türk net sunucularına gelir gelmez uçuyor

1 Beğeni

6 ms ping’den 60-80 ms pinge ükke içinde tek adımda nasıl çıkarsın anlamıyorum. Ya darboğaz olur router kaynaklı ya VPN hattına alıp kendi rotasından taşır ya da bilerek kısıtlarsın kullanıcıyı. Veya trafiği mirrorlayacağım derken kapasitesi yetmiyor cihazın. Bilmediğim yapıyı ben tahmin edebiliyorum ama yetkililer göremiyor.

benimkide farklı değil

1 Beğeni

Merhabalar, Noc ve Network Operasyon ekiplerimiz gerekli incelemelerini hemen hemen her İSS hizmetinden oyun oynarak sorunu deneyimledi…

Vodafone, TurkTelekom ve Superonline tarafında da bu durum ile iligli sorunlar yaşanıyor. Sadece bu sorun TurkNet’e özel değil. Ek olarak GeForceNow uygulaması ile Avrupa sunucularına doğru bu testleri yaparken aldığımız wireshark çıktılarında gördüğümüz 4-5 tane Nvidia IP’si var.

Bu IP’lerden 3’nün IP için who is sorgusu yaptığımızda IP’lerin Amerika’da bulunduğunu görüyoruz, tracert çıktılarını incelediğimizde bir çıktının 13. hopunda losangeles’a gittiği görünüyor.

Bu testler ve bilgiler doğrultusunda farklı lokasyon ve farklı internet sağlayıcıları üzerinden benzer sonuçlar alındığı görünmektedir. Birkaç ay önce TurkNet ve TT üzerinden kendi yaptığımız testlere göre sonuçların daha kötü olması dolayısıyla sorunun TurkNet Networkü ile alakalı olmadığını düşünüyoruz.

Yapılabilecek ilk işlem IP’lerin neden Amerika’da bulunduğunu Nvidia tarafına sormak gibi görünüyor. Ki bunu sorduk, cevap bekliyoruz. Herkesin bilgisine…

5 Beğeni

@EFG hocam size mesaj attım ama eğer müsaitseniz bakabilir misiniz? Teşekkürler.

Selamlar, @BLackOwL @The_Bilal sizlere dönüş yaptım.

2 Beğeni

uzak ara forumdaki ve TurkNet de müşteri memnuniyeti ve çözüm odaklı tek kişi olabilirsin :pray:

3 Beğeni

Teşekkür ederim. Bu yorumunuz beni çok mutlu etmekle birlikte onurlandırdı :muscle:

8 Beğeni

Enes Bey ben de sizlerden uzun süredir dönüş bekliyorum sıra bana da gelir mi :sweat_smile:
ilginiz için teşekkürler.

Enes Bey’in çözüm odaklı bir sosyal medya uzmanı olduğunu bende onaylıyorum fakat konu kendisinde çözülmüyor, teknik ekiplerinde Enes Bey kadar ilgilenmesi ile sorunlar çözülecek. Enes Bey işiyi layıkıyla yapıyor ama çözüm üretmek lazım. TurkNet dışında başka böyle bir forumu olan ve tartışabildiğimiz bir sağlayıcı yok ama birde sonuç alabilirsek TurkNet’i daha iyi bir noktaya getirmiş olacağız.
Saygılarımla.

4 Beğeni