TurkNet'in Teknik Yetersizliği Nvidia GeForce Now Sorunu ve Bütün Türkiye'yi bilerek internette gecikmeli bağlamasına sebep olması

Usta Samsun’dan ben 18-19 ms alıyorum senin nasıl 35 Trabzon’dan mı yolluyorsun paketleri :smiley:

1 Beğeni

Evet, İp adresinin verildiği santralin konumu orası.

1 Beğeni

ben Osmaniye de oturuyorum ama ip adresim Ankara olarak gösteriyor
mesela speedtesten Ankara yı seçince ping 45 Adana seçince 50, halbuki Adana bana daha yakın

1 Beğeni

TurkNet’in omurgasından kaynaklanan bir sıkıntı bu yine ama adamların ben yanlış yaptığını düşünmüyorum pek ana sunucuyu İstanbul’a kurarak. Neredeyse tüm sunucu işlemleri İstanbul’a çıkarken SuperOnline ters köşe yapıp -muhtemelen maliyet nedeniyle- sunucuyu Ankara’ya kendi omurgası üzerine kurmayı seçmiş. Bence ilginç olan durum bu. Türkiye’ye gelecek muhabbetleri yeni çıktığında arkadaşlarla hangi datacenter ile anlaşır İstanbul’da millet 5-6ms ile bağlanıp şenlenir derken sen gel server’ı Ankara’ya kur. Garip bir iş. TurkNet’i aklamıyorum burda ama olaylar bir hayli garip.

1 Beğeni

Cgnat işte :smiley: herşey karman çorman. Bir kaç kez banada Kocaeli ve Denizli den ip vermişti.

1 Beğeni

e peki napcam nasıl düzeltirim forumdan yardımcı olacak yok mu @EFG bakar mısın

1 Beğeni

Düzeltme yolu yok şimdilik…

1 Beğeni

peki 1 ay statik ıp denesem olur mu acaba sadece pingi test etmek için gelecek ay yenilenir mi statik ıp

1 Beğeni

abi dedim ya sabahları çakkalı’da menemen yapıyo akşamları bolu’da et yapıp gidiyo paketler xd

5 Beğeni

Merhabalar, bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Biz tüm kullanıcılarımıza günün her saatinde stabil bir şekilde hizmet vermeya çalışıyoruz. Özeliikle akşam saatlerinde ve hafta sonlarında internet kullanım oranının arttığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Bazı durumlarda bazı bölgeler bu sorunları yaşıyor. Sorunun sebeplerinden biri bizim cogentco’ya teslim ettiğimiz internet trafiğinde yaşanılan yoğunluk diyebilirim… Burada cogentco’ya bildirim geçtik. Bir satüre durumu olmadan dar boğaz yaşanmadan kullanıcılarımız oyun oynamak istedikleri serverlara ulaşmak istediklerinde internet çıkışında sorun yaşanmasını istemiyoruz. Konuyu elzem bir şekilde takip ediyoruz.

3 Beğeni

Ben anlatamadım sanırım, ben Türkiye / Ankara’da yaşıyorum, GeforceNow sunucusu Ankara’da cogentco ile sanırım bir ilgimiz yok şuan. Sadece geforcenow ile bizim bağlantımız arasındaki(Türkiye içi trafik) ve yine sadece TurkNet’te olan bir sorundan bahsetmiştim. Zaten geforcenow’a bağlandıktan sonra yurtdışı trafiği TurkNet üzerinden değil Superonline üzerinden yurtdışına 2000 mbit bağlantı ile aktarılıyor.
Saygılarımla.
@EFG

3 Beğeni

Bu ekran görüntüsünü TürkTelekom bağlantısı ile aynı lokasyondan hatta wifi ağından ve hatta hatta 50-60 cihazın bağlı olduğu ağdan gönderiyorum.

GeForce Now sorununu takip ettiğimiz bir ekibimiz var. Bu örnekleri onlara ileteceğim. Sizden ricam müşteri numaranızı benimle özel mesaj üzerinden paylaşır mısınız?

1 Beğeni

Ben geforcenow sunucusuna 4 km uzaktayım. Komşularımda netgalaksi ve dsmart var. Malesef hepsi İstanbulu dolanıp geliyor. Hatta Vodafone kullanıcıları yurtdışı bağlanıp geliyordu. Turktelekomda ilk başta her konumda İstanbulu dolanıyorum. Çünkü tüm alt yapı sağlayıcıların peringleri İstanbulda. Turktelekom Turkcell’e anlaşıp ankarada pering yaptılar. Fakat diğer hiç bir sağlayıcı yapmadı. Sözde Ankara istanbula göre merkezde olduğunda Türkiye sınırlarında li herkes 10msden az sürede bağlanacaktır. Birde bu sürenin yansıması var. Yani siz 20ms bağladınız. 20ms dönüşü ve sunucu gecikmesi. Test edenlerin hepsi bundan şikayetçiydi.

1 Beğeni

bende uzun zamandır cözüm bekleyenlerdenım 7 ocak tarıhınden berı .bana her gun şu düzenli mesaj atılıyor dalga gecer gibi hemde bırbırının aynı mesajlar

2 Beğeni

bende onlarca kez mesaj attım hanı öncelerı uluslar arası serverlara ulasımda sıkıntı vardı pekı sımdı sorun nedır yurtıcı serverlerda gecıkme paket kaybı ve pıng felaket

1 Beğeni

Sadece Ankara’da da değil sorun. TurkNet Ankara’da bir POP noktası kurmadıkça İstanbul hariç ülkenin tamamı çok yüksek pinglerle bağlanıyor Ankara’ya. Hele doğudakileri düşünürsek işler daha vahim. Kars’taki bir kullanıcı Ankara’ya bağlanmak için şu rotayı izliyor:
Kars->İstanbul->Ankara->İstanbul->Kars

Muhtemelen Türk Telekom kullanarak Ankara’ya 10 ms’de bağlanabilecekken TurkNet’te muhtemelen 60 ms gibi rakamlarla bağlanıyorlar. Ülkenin başkentine kuracağınız bir POP noktası ile ülkenin büyük çoğunluğunda ciddi ping düşüşleri sağlayabilir durumdasınız, sizi kim tutuyor?

1 Beğeni

Batman’dan aldığım değerler bunlar, iç tesisatım sağlam ping’im alabileceğim minimum değerde. Ankara’ya pop noktası kurulursa çok rahatlarım hatta Batman’a bir de TurkNet omurgası eklenirse daha da rahatlarım. (Çünkü diyarbakır ile aramızda 5 ms fark var)

1 Beğeni

Kısaca şunu diyeyim üst komşu TTNet hizmet alıyor 24 MB hızda Beinconnetch izliyor bende aynı benim donup kalıyor gece maç saatinde oluyor , ama komşudan bağlantı kurunca takılmıyor benim hızım ise 100 MB 4 katı hızım olması canlı TV bile akşam saatlerinde HD kalitede takılıyor

2 Beğeni

buyuk olasılıkla telekomun alt yapısını kullandıkları ıcın telekoma fazla para vermemek ıcın bant ksıtlaması vb şeyler yapıyorlar gıbıme gelıyor perde arkasında bunun baska acıklaması yok hız testı oyununa gelıp vayyy dıyoruz ama olay aslında oyle degıl ınternetı oyun vb amacla kullananlar hemen bu kısıtlamanın farkına varıyor ve hıc bır mantıklı acıklamaları yok sadece ılgılenıyoruz falan arada msaj atıyorlar arada telefonla arıyorlar ekıplerımız arka planda calısıyorlar falan dıyorlar ben kayıtları aldım ulastırma bakanlıgına ve cımere şikayet ettım buradan baska arkadaslarda kendı aralarında organıze olup bunu yapmıslar bakalım sımdı tavırları musterı memnunıyetı falan dıyıp sureklı arayıp ama sorunu cözmemek ne anlama gelıyor acıklasınlar

1 Beğeni