TurkNet neden ASUS Router tercih etmiyor?

Bu arada Türk Telekom teknikeri yetkili birimden birşey öğrenmiş. Koskoca Didim’e fiberi ben getirtmişim… Ayrıca bu sadece bulunduğum sokak ile sınırlı değilmiş, komple bütün mahalleye fiberi erkenden gelmesi benim sayemde olmuş… Özel hissettiriyor kendimi… :smiley: Şimdi birçok kişi benim sayemde fiberliyor.

Emin olun sırf ping daha iyi ADSL’de diye ona asla geçmem. Fiber iyi hızlar veriyor. Zaten tekniker abi birşey itiraf etti; Bu koskoca sokağa fiber benim sayemde geldiğinj öğrenmiş yetkili birimlerden. Ben olmasam şu an bu sokaktaki ben dahil hiçkimse fiber kullanamayacaktı. :slight_smile:

O yüzden benim için ayağıma kadar fiberi getirrn Türk Telekom’a teşekkür ederim. Ama bu ping sorunu fiberde normalde olmaması gereken birşey. Birde dengesizlik olması vs… Normal değil.

1 Beğeni

10 Gbps’e kadar evlere hizmet sunulabilir. Aslında gereksiz değil. Kalabalık bir aileye göre gerekli bir internet türü. Biz kalabalık aile değiliz ama öyle ailelerde var. Bir evde 2-4 bilgisayar olduğunu düşünün. Tüm işlemleri jet hızında yapabilirler 10 Gbps ile. Ayrıca Mesut Çevik bile 10 Gbps simetrik interneti test etmişti TurkNet GigaFiber’de. Kesinlikle çok daha iyi olurdu her eve 10 Gbps lazım. En azından 2 paket sunulabilir; 1 Gbps ve 10 Gbps şeklinde… İkiside uygun fiyata satılırsa, müşteri ihtiyacına göre bu ikisi arasından seçim yapabilir. 10 Gbps’yi alan bir müşteri ise İSS tarafından bilgilendirilmek zorundadır. Örneğin evindeki bilgisayarın işlemcisi, depolama birimi (SSD), bilgisayarında 10 Gbps destekli ethernet kartı var mı yok mu, evinde bu hızı destekleyecek router var mı yok mu bunlara bakılabilir… Şu an 10 Gbps uygun fiyata sunulsa alıcısı belki az olacak ama gelecekte 10 Gbps kullananlar artacaktır.

Abi ben YouTube’da bu işlerden anlayan başka bir teknikere de sordum. Tamam belki APC yerine UPC bağlanması abarttığım kadar sorun yaratmıyor fakat yinede, APC girişli cihaza UPC bağlanmasının yanlış bir uygulama olduğu konusunda benimle hemfikir oldu. Ama anlayamıyorum. Santraldeki OLT APC destekli ise niçin evin giriş katındaki kutuya UPC uç takıyorlar? Amaç nedir? APC yerine UPC bağlanması sinyalde zayıflığa bile sebep olabiliyormuş teknikerden duyduğum kadarıyla.

Bendeki ONT cihazı şu: Nokia G-010G-R oluyor… Bunun kutusunun içinden çıkan kullanma kılavuzuna bir baktım. Sadece SC/APC diyordu zaten girişinde. Ayrıca şöyle birşey dikkatimi çekti: Bu cihaz sanırım sadece 2 tane OLT cihazı ile uyumlu ve 2 tane farklı model listelenmiş ancak bizim santraldeki hangisi emin değilim… Listelenen modeller şunlar;

Nokia 7360 ISAM (FX-4 veya FX-8)
Nokia 7302 ISAM

Bu cihazların ikisininde girişi UPC mi arkadaşlar?

1 Beğeni

Ama neden? Yanlış kurulum değil mi? Santraldeki OLT mi eski model nedir? UPC girişli mi yoksa onlar?

1 Beğeni

Hata değil. Hız yükselirken pingin yükselmemesi gerekirdi aksine düşmesi gerekirdi. Onu anlamadım. Fiberde hız artar ama ping düşer mantıken.

qos açıp modemin buluşma hızına rate limit set ederseniz bufferbloat sorunu yaşamazsınız

Burada geldiğimiz noktayı değil, ileriyi düşünmek gerekiyor. Sadece metaverse evrenlerinin gerçek hayata uyarlandığını, holo konferansların gerçekleşebildiğini düşünmemeniz durumunda bile yüksek bant genişliklerine ihtiyacımız olacaktır.

2 Beğeni

Bence farklı bir iss deneyebilirsin

En iyi pingi Türk Telekom verir ama mantıken? Acaba onarmaları gereken pop noktaları mı var? Yada sistemsel bir hata mı var acaba?

Günümüzün 100 Mbps fiberinde aldığımız 12 MB/s hızı ileride 12 GB/s olacak ve bu bize çok normal gelecek. Artık PB HDD’leri göreceğiz gelecekte.

Yukarıda ekran görüntüsü paylaştım. Kendi IP adresime tracert yapınca birçok noktada timeout hatası aldım.

Öyle düşünme. Örnek veriyorum internetten yemek siparişi vereceksin ve ürün de hamburger olsun. Oturduğun yerden restorana gideceksin ya da restoranın menüsü sana listelenecek ve menüdeki her ürünü gerçek boyutlarıyla 3 boyutlu olarak göreceksin. Kendi insanlığımızı kaybetmediğimiz sürece bir distopyaya sürükleneceğimizi de düşünmüyorum.

@mixerboy Youtube kanalında videonu gördüm, sana iyi bir şey yapmışlar aslında. Uçlar uyumsuz olsada o yapılan fiber kaynatma olarak adlandırdığın ek en güzeli. Normalde onu yapmayıp kalın fibere el yapımı APC yi doğrudan takıyorlar ama o sarı fiberler esnek olduğu için soketin içerisinden çok kolay arızalanıyor. Sana yapılan ekin ucundaki kablo hazır olduğu için o kabloyu özellikle zorlamadığın sürece arıza yapma ihtimali yok çünkü soket kısmı fabrika üretimi.

1 Beğeni

Arkadaşlar yaşadığım ping sorunu büyük ihtimalle TTNET’in 2018 yıllarında verdiği rotayı artık vermemesinden kaynaklı. Genel olarak Almanya Frankfurt sunucularından 75-80 ping alıyorum. Ancak eskiden 40 pingleri görüyordum. Rota sorununu nasıl düzelttirebilirim?

kolay kolay düzeltemezsin. pingi güzel bir vpn bulabilirsin. ESB filtrelerine takılmazsa kullanırsın

operatörler maliyetlerden dolayı premium route tercih etmiyor. satın aldığınız bulk traffic için cheap route satın alıyorlar

1 Beğeni

Pigtail olayını anladım ancak yinede APC girişli ONT’ye UPC bağlamak nedir?

Ancak bu rota sorunu ne olacak? 2018 Yılındaki en iyi route neden bana verilmiyor artık? Fiberde Avrupa almanya sunucusundan 80-90 ping alıyorum. Normalde 30 ila 40 almam gerekirdi.

Değişmiyor muymuş o giriş bizim binadaki kutu mavi, evdeki Ont yeşil. Bir yerde okumuştum yanlarında olmayınca mavi takıyorlarmış, yeşille değiştirtmiş birisi nerde okudun dersen ya teknopattı yada donanım haber.

1 Beğeni

Bu konuda pek uğraşacaklarını düşünmediğim için saldım APC olayını sayılır fakat eskiden kullanılan premium route neden artık yok? Dolar arttı diye mi?

1 Beğeni