TurkNet neden ASUS Router tercih etmiyor?

Merhaba. Teknik eleman bugün geldi ve UPC’yi APC’ye çeviren bir fiber pigtail bağladı. Pingte etki olmadı çünkü santraldeki OLT cihazında komple UPC bağlantı yapmışlar anlattığı üzere. Ancak doğru bir kurulum değil bana soracak olursanız. En verimlisi APC neticede. Herneyse, artık ONT cihazımın zarar görme riski ortadan kalkmıştır diye umuyorum. Ancak neden bilmiyorum, İzmir TurkNet sunucusu ve diğer yakın sunuculara her hız testi yapışımda oynayan, farklı yükselen pingler elde ediyor olmam, bir yerde bir sorun olduğuna işaret bence. Başka fiber kullananlarda bu sorun yok ama bizde var.

10 gbps yi hangi sunucu izin vericek bide evdeki cihazlarda 10 gbps alınabilecekmi anakartlar zaten pahalı baya masraflı olur o iş

Bazen 200 Mbps’de bile ara sıra bazı sunucuların izin verilmediğiyle karşılaştım. 10 Gbps çok abartı bir hız.

1 Beğeni

Zamandan tasarruf, 5 TB cloud satın alıp, yedeklerimi hızlıca yapmak vs.

5 TB lik yedek :flushed::flushed:

2 Beğeni

Bence benim gibi düzgün bir QNAP cihaz alıp raid olarak kurun ve her yerden erişin :+1:

1 Beğeni

bendede aynı sorun var

Ben ne olursa olsun APC daha stabil ve sağlıklı derim. Buna rağmen. APC’de bazı sunucularda pinglerin daha düşük olduğunu farkettiniz mi? İki testide aynı zaman diliminde gerçekleştirdim.

Merhaba. Dün CEO’ya yazdığımda teknik ekip geldi eve ve benim için UPC to APC çevirici adaptör bağladı ancak çok fark etmedi fakat ufak farklar var ve pozitif yönde sanırım. Sonuçta ONT’nin girişi APC. Ancak bana söylediği şey şuydu; santraldeki OLT cihazında UPC konektör kullanmışlar. Dolayısı ile UPC to APC dönüştürücü işleminin çok faydasını göremedim. Ancak şöyle ufak farklar vardı. Sizce hangisi daha iyi size göre? Karar sizin: UPC vs APC (Ping testleri) (Testler aynı zamanda yapılmıştır)

Birde hız testi yapma fetişim var. Kota harcamak zevk veriyor. 10 Gbps ile sadece speedtest’te rahat 1 TB harcardım.

Abi valla HDD’lerimde baya yer açmam lazım acilen. Merak etmeyin fesat şeyler düşünüyorsanız düşünmeyin. Benim bilgisayarda öyle şeyler asla bulunmadı, bulunmazda. Fakat 2011 yılından 2022 yılına kadar birsürü oyun, çektiğim GB’larca videolar, eski yıllarda çok Fraps kullanarak kayıpsız Avi formatında yaptığım video kayıtlarından ötürü çok dolululuk var. Aslında birçok gereksiz fakat 2011 yıllarına kadar dayanan eski şeyler var ve hatıra diye silesim gelmiyor. O sebepten ötürü, 5 TB cloud’a hepsini atayim da içim rahat etsin diye düşünüyorum. Ancak onun için 10 Gbps simetrik fiber lazım uygun fiyata sanırım.

Neden üzgün emoji abi? Kötü birşey mi?

Kim niye düşünsün ki ? Benimde yedeğim 27TB civarında. Neredeyse tüm üniversite birikimim, taranmış notlar, belgeler, 2 milyona yakın fotoğraf ve video arşivim vs vs. Bunların hepsi benim geçmişim ama çocuklarımın gelecek için en değerli kaynağı. Dediğim gibi ben QNAP kullanıyırun ve istediğim yerden istediğim bilgiye erişirim sıkıntısız. Evet cihazlar pahalı ama ben mecburum. Cloud vs ilk başta iyi idi sonra can sıkmaya başladı. O nedenle biri evde 2 ayrı noktada senkronize yedek tutarım. Her senaryoyu düşünerek.

2 Beğeni

Bu arada birşey soracaktım. Fiberde Download ve Upload bağımsız değil mi? Ben 8.2 Mbps ile Upload yapınca neden Download düşüyor ve ping yükseliyor?

Kota kullanımı ayda en az 100 TB bile olur öyle olsa zaten ama zevkli olur. Hatta en çok kota kullanımına erişene ödül falan filan dense… :smiley: Birinci sıraya şu ödül, ikinci sıraya falan.

Benim asıl derdim şu; M.2 SSD gibi internete o muameleyi yapabilmek. Bunun için en az 10 Gbps simetrik bağlantı lazım. Ha lokal depolamadan veri aktarıyorsun ha internetten aktarıyorsun. O hız farkını hissettirmeyecek birşey olması lazım bence.

Bufferbloat :+1:

Türkiye’de olduğunuzu unutuyorsunuz :joy: Kaldı ki dünyada bile ev için bu hızlar ütopik.

1 Beğeni

Peki ya Download hızının 112 Mbps’ten 50 Mbps’lere kadar gerilemesi? Upload yaparken öyle oluyor.

Hayır. SSD rahat.

1 Beğeni

IP Adresi CGNAT olunca karar vermesi zor oluyor. Dinamik IP (IPv4) ile bakabilsek keşke o zaman UPC mi yoksa APC mi daha iyi anlardık sanırım.