TurkNet neden ASUS Router tercih etmiyor?

UPC’den APC’ye geçişte en yakın speedtest sunucusunda pingin ne kadar düştü? Başka ne farklar edindin?

Aydın’da TurkNet kullanıyorum bende bu değerleri alıyorum.

2 Beğeni

Bu ucun değişimi birşey farkettirmez.

Ucu farklı porta takma sebebim SFP GPON cihazımda ip almaya çalışmaktı. IP alamadım ki dediğine de bakayım. Bakmanında gerekliliği yok dediğim gibi. Uç bu uç bir farkı yok. 100FE ile 1GE gibi bir fark değil. 4 kıl 8 kıl ethernet kablosu değil.

1 Beğeni

Ancak uzun vaadede ONT deki optik devrelere zarar verebileceği söylenmiş: Understanding Fiber Connectors: UPC vs. APC | TechLogix Networx, A Division of LYNN AV & Security.

Kısa mesafe, uzun mesafe performansı direk etkiler. Ancak ev kullanımı için dert etmeye değmez.

Evet, verebilir :+1: Laserin yansıma geri dönüşü laser kaynağına zarar verebilir. Çok karşılaşılan bir durum.

1 Beğeni

Sırf şu UPC rezaletinden kurtulmak için TurkNet GigaFiber’i tez zamanda Aydın Didim Efeler Mahallesi 1380. Sokak Ömer Apartmanında bekliyorum.

Bunu TTNET bilmesine rağmen neden düzeltmiyor? ONT bozulursa ne yapacağız?

ONT sizin değil ki :grinning: Takılmayın o kadar.

1 Beğeni

Fiber gelirse denemeler yapacağım. :face_with_hand_over_mouth: Sende öğrenmiş olursun.

1 Beğeni

Öyle diyorsunda bu cihazların kira ücretini 6 ay boyunca bizden alıyorlar?

Her an ONT cihazı bozulacak veya performansı zamanla dahada düşecek psikolojisi çok kötü bir his… TTNET’i keşke ikna edebilseniz de en azından TurkNet GigaFiber gelene kadar APC ile TTNET fiberden tam sağlıklı faydalanabileyim…

Hattında sorun olmadığı belli olduğu, tx/rx dbm değelerinden dolayı sıkıntısı olmadığını anladığımdan, eşelemedim fazla. Çok uzun mesafe ve zayıflama sonrası o aradaki gap yüzünden sorunları başlayabilecek. Az ihtimal. :ok_hand:

Yukarıdaki mesajda 40tl ye çözüm sundum. Belki birde kargo eklenir.
1 upc coupler
1 upc/apc pigtail

alıyorsun, kafandaki bu kılçıkla yaşamaktan kurtuluyorsun.

1 Beğeni

TurkNet APC kullanıyor değil mi?

UPC mavi uç
APC yeşil uç

Fiber dünyasında renkler birşey ifade ediyor. :wink:

Sahaya göre değişebilir. Kesin APC kullanıyor diyemeyiz.
ONT’lerin birçoğunun girişi APC ama. O da içeride bir çipe F/O kablo ile bağlı ucunda sana al dediğim couplerin yeşil olanında mevcut.

3 Beğeni

Günümüzde TurkNet GigaFiber’de eğer UPC uç ve UPC ONT kullanıyorlarsa çok yazık. UPC eski bir standarttır. Günümüzde olmaması gereken bir teknoloji. APC şart.

1 Beğeni

ONT cihazının girişi APC işte. Eski yeni filan takılma. Fiber kablonun taşıyacağı100gbps yi görecek nefesimiz olacak mı bu ülkede de APC-UPC yi düşünüyorsun.

Dediğim kablo ve coupler’ı al ve kurtul artık kafandaki bu sorulardan.

Aşağıdakiler fiber hızını etkiler lakin zaten etkileyecek kadar bir kaybın yok.

Zayıflama - bir ışık sinyali bir fiber optik kablodan geçerken oluşan güç kaybı
Dağılım - bir ışık sinyalinin yayılması
Fiber Uzunluğu – ışık sinyalinin fiber optik kablo boyunca kat ettiği mesafe
Fiber Tipi – tek veya çok modlu fiber optik kablolama.

Elimde bi tane SFP modulü var. Takınca bie komşunun bağlantısı kesiliyor. Modulun optik girişi muhtemelen sorunlu. Yansıtma yapıyor.

2 Beğeni

Sorunum zayıflamadan ziyade, dengesizlik. Mesela kablolu testte kimse internet kullanmazken, speedtestte bana en yakın sunucuda 4-5 ping alırken artık 8-9 ping alıyorum. Diğer tüm oyun sunucularında da genel ping artışı söz konusu. Hatta bazen hız testi yaparken 112 Mbps’ten 100’lere düşebiliyor. İniş çıkışlar oluyor. İleride 1000 Mbps aldığımızda, UPC’nin vereceği dezavantajı daha derin hissedebiliriz.

Anlıyorum.

100 Gbps değilde 1 Gbps ve sonrasında 10 Gbps tüm evlerde standart ve uygun fiyatlı olacaktır. En fazla 5 yılımız kaldı bunun için. İnternette Kalite Hareketi kotaları kaldırttı, Upload sınırlarını yükseltti. Dahasınıda yapabilirler bence. Git gide daha fazla müşteri şikayetçi oluyor çünkü.

Selamlar.
Paylaştığınız cihaz şuan için Türkiye şartlarında pek uygun olmayan bir cihaz.
Sebebi ise ürün tanıtımında Wi-Fi için 4.8-6gbit dağıtımı olduğunu ve kablolu olarak 10gbit dağıtımı olduğu yazıyor ilan sayfasında.
Turknetin gigafiber olarak verdiği maximum hız 1 gbit, kaldı ki geçen günlerde yanlış hatırlamıyorsam havaalanında 5g testi yapıldı ve çıkan sonuç 1gbit dolaylarında oldu, tabi bunlar oldukça güzel gelişmeler umarım daha iyi yerlere geliriz ancak şuan ev ortamında internet kullanan biri için bu modem çok fazla, yani bunu alan biri herhangi bir 1-2gbit destekleyen modemden farksız olarak hizmet alır, modemi tam randımanlı olarak kullanması mümkün değil.
Umarım ileride ev İnternetleri için 10 gbit den daha fazlasını konuşmaya başlarız :slight_smile:
Sevgiler.

1 Beğeni