TurkNet neden ASUS Router tercih etmiyor?

SFp modülü 2.5GE çalışıyor ve portuda 2.5 ge ise 1gbit te zaten üzerini alabilir. :slight_smile:

100mbit internetini FE portta 94 ama Gigabit Poartta 110 alman gibi.

1 Beğeni

Ancak fiberim stabil değil. Çok fazla paket kaybı var. En iyi DNS olan 1.1.1.1 ile ping testi bile yaptım. Ayrıca birçok network sitelerinde UPC asla APC ONT’ye bağlanmamalıdır. Optiklere zarar verebilir denilmiş.

@mixerboy 0,5 saniye’de paket kaybının yüksek olması normal değil mi?

2 Beğeni

Ayrıca daha büyük bir örnek vermek istiyorum:

Nvidia GeForce Now Türkiye İstanbul sunucusuna bağlanarak, Fortnite Avrupa sunucusuna bağlandığıdma 29-35 arası ping görürken, ben neden Aydın Didim’deki fiberimden aynı Fortnite Avrupa sunucusundan 55-67 arası ping alıyorum? Baya fark var. Fiberde bu olmamalı. VDSL2 gibi hissediyorum ping konusunda. Böyle olmaması lazım.

Farklı yaratan şey POP çıkışları. Farklı yollar (POP) izlenerek ulaştığı için ping değişkenlik gösteriyor.

3 Beğeni

Normal midir? :confused: Peki ya aradaki devasa ping farkı örneğine ne demeli? Fortnite ping örneği.

1 Beğeni

1 second olcak ilki digeri autodan 5 m yap oyle dene

3 Beğeni

Peki Aydın Didim için bu durum normal mi? İstanbuldaki fiber kadar iyi ping almak mümkün değil mi?

Evet normal. Hem konum ve POP’lardan dolayı daha iyi bir ping almak zor.

4 Beğeni

Bi tane UPC coupler https://www.fiberden.com/product/fiber-optik-adaptor-sc-simplex/
Bir tane APC-UPC pigtail Fiber Optik Patch kablo SC/APC-SC/UPC – Fiberden

alıyorsun Kendin çeviriyorsun.

Sıkıntı hala büyük. Çok fazla paket kaybı ve ping dengesizliği var.

Bu arada daha fazla bekledim hala çok fazla paket kaybı var.

1 Beğeni

Takarken itinalı olursan hiç bişi olmaz.

Olay bundan ibaret ve bir süre bu şekilde kullandım.

Kullanmaya tavsiye etmem ama dikkatli olursan sorun olmaz.

Sıkıldıkça uğraşmaya devam. Mermi (gpon) namlunun (hero kn-1011 sfp portu) ağzında hazır. :slight_smile:

2 Beğeni

O kadar basit değil. O kadar değil en azından. Hatta mac ten önce ihtiyacı olan başka detaylar var. Bulursan zaten OLT’ye kendini kaydedersin.

2 Beğeni

Merhaba,
Gigafiber ile Keenetic Ultra kullanıyorum. SFP modülü satın almayı düşünüyorum. Bu konuda bilginiz var ise paylaşabilir minisiniz?

Erdem kendi bilgisayarımda yaptığım testi atıyorum. O PL%'leri çok dikkate alma. Şuan senin hattında bir sorun yok. O çıkışlarda abone özelinde değişiklik sağlanmıyor.

1 Beğeni

Sahadan OLT’ye kaydettirin modülünüzü. En kolay siz yaparsınız. TenGigabit nasıl kullanıyorsa modül ile sizinde aynı olacak. :slight_smile:

Aynı buradaki hesap. SOL çalışanı kendine tanımlamıştı Huawei BX qbic’i Fiber altyapıda ont olmadan sfp modül kullanmak - Holisticmax tarafından #38

fiberden
fiberdepo
sfpturkiye

bu adreslerden saha ekibinin söyleyeceği özellikle sfp modullerini bulabilirsin.

2 Beğeni

Takarken itinalı olmak derken?

APC sokete UPC ucu
UPC sokete APC ucu

örneğin…

SFP GPON modülü UPC giriş. Bir süre APC ucu takıp testlerimi yaptım.
Çok hevesli isen kolay uçlar var artık. Fiber kablonu kendin kesip ucunu değiştirebilirsin. fiberden sitesinde gerekli malzemeleri bulabilirsin.

1 Beğeni