TürkNet, bireysel fiber abonelerine 1 Gbps simetrik denemesi yapıyor! (Umarım kalıcı olur)

Merhaba. YouTube’da ben bir yorum okumuştum. O yorumu yazan kişi iddiasına göre TurkNet Fiber abonesiymiş ve 270 TL’lik paketi kullanıyormuş. TurkNet, eğer kendi GPON altyapısı yeterli kalırsa, ek ücretlendirme yapmadan bireysel abonelere 1 Gbps hızı simetrik olarak sunacakmış. Şu an kendisi zaten simetrik hizmet alıyormuş. Şu an test aşamasında olabilir. Umarım, TurkNet’in en ucuz fiber tarifesi olan 100 Mbps Download, 50 Mbps Upload olan o paketteki Upload hızıda 100 Mbps olarak güncellenir. Böylece tüm tarifeler, simetrik olur. Ayrıca, 370 TL’lik yeni bir GigaFiber paketi de bekliyorum. :slight_smile: 10 Gbps simetrik belki gelecekte olur. İhtiyacı olduğunu düşünen profesyonel içerik üreticilere ideal bir paket olur.

TurkNet’in kendi fiberini simetrik vereceği konusunda zaten hiç şüphem yoktu. Umarım ileride herkese açık simetrik hız verirler ve TurkNet Fiber altyapısını, heryere yaygınlaştırırlar…

İşte bir TurkNet Fiber abonesiyle olan konuşmam:

Umarım tarifeler böyle güncellenir:

İleride beklediğim tarife:
20201115_194656

1 Beğeni

Erdem bütün forumlarda varsın helal olsun naptın Aydında mıydın? Altyapı getirdiler mi?

1 Beğeni

Bizim eve VDSL2 bile gelmez. Bunu anladım. Sebebi ise, bizim şu an oturduğumuz bu evin 35 yıllık olduğunu bugün evin sahibinden öğrendik. Bu ev, 1985 yılında inşa edilmiş. Yeni gibi gözükmesinin sebebi ise evin içinin (Evin iç kapıları, evin tüm pencereleri, evin tüm karoları, tavana yapılan ek süsleme, evin beyaz badanasının üzerine sarı badana ile rengin değiştirilmesi vb.) ve dışının sonradan restore edilmesi. Yani süslenmesi. 1985 Yılında, Michael Jackson bile hayattaydı…

1999 Depreminden önce yapılan evlerin depreme karşı dayanıklılık garantisi yoktur. Biz bu eve ayda 900 TL kira ödüyoruz. Zaten bulunduğumuz sokaktaki bütün evler 30-35 yıllık. Hatta daha da eski evler var. Bizim evin, karşımızdaki evlerden tek farkı, sonradan aşırı süslenmiş olması. Karşımızdaki evlerin badanası kalmamış bile.

Yani? Altyapı gelmesi için hepsinin yıkılması mi gerekiyor. Kiracı iseniz daha yeni güvenli ve altyapısı olan bir eve taşının :sunglasses:

1 Beğeni

Türk Telekom, bu evlerin her an yıkılma riski olduğunu düşünüyor bence. Sonuçta 35 yıl önce inşa edilmiş bir ev. Böyle evlerede genç ve yetişkin aileler pek taşınmadığı için ve bu tarz evlerde çoğunlukla yaşlı ailelerin kaldığından dolayı, internet konusunda talep ve kullanımın az olması sebebiyle, bu sokaktaki evlere yatırım yapmak istemiyor gibiler. Aksi halde kâr elde edemeyeceklerini düşünüyorlar sanırım.

Yani bana kâr elde edemeyeceklerini söyledikleri için, buraya VDSL altyapı getirmeyeceklerini söylemişlerdi.

10 gbps destekleyen ont-router vs. cihazları turknette yoktur. Olması için de 370 TL’den fazla bir fiyata bu tarifeyi satması gerekir diye düşünüyorum. O yüzden ilk etapta 2-5 gbps arası hızların çıkması daha mantıklı olur ki zaten bu hızlar bir ev kullanıcısı için çok çok fazla.

Bence fiber müşterilerin d. hızları min 100 max 1000 mbps olmalı.
Up hızları da en az 100-500 mbps arası olmalı.

Upload hızlarıda 1000 Mbps olmalı yani simetrik.

şşt o Erdem özgür şekilde kullanması gerekiyor. :slight_smile:

1 Beğeni

Yurtdışında simetrik veriyorlar. Burada da verilmeli. Hem 1000 Mbps Download veriyorlarsa, Upload’ta 1000 Mbps olmalı. Fiber hattın olupta sana simetrik hız vermemek, fibere hakarettir ve soğuk suyu basınçlı, sıcak suyu az basınçlı vermeye benzer.

Ben 4.5G ile 50 Mbps Upload kullanmış biriyim. Evet, ADSL’deki Upload’a kıyasla aşırı hızlı. Ama, alışınca yetersiz geliyor veya normal hız gelmeye başlıyor. Dakikalarca değil, saniyeler içinde GB’larca verilerimi karşı tarafa aktarmak ve bunu TurkNet’in 270 TL’lik fiber tarifesiyle 1000 Mbps Upload kullanarak yapmak isterim şahsen.

Gelecekte TurkNet’in 370 TL’ye 10 Gbps simetrik paket sunmasını da ciddi ciddi bekliyorum. Bulgaristan’da adam evinde 10 Gbps simetrik internet kullanıyor. Biz niye kullanmayalım? Ben elimdeki cihazlardaki sınırı görmek istiyorum. 10 Gbps ile darboğaza uğrayan cihazlarımı görmek, güncellemek istiyorum. İnternete hükmetmek istiyorum. Bunu yaparkende, metro internet gibi aşırı kazık fiyatlarla değil, aylık 370 veya 400 TL gibi bir fiyatla bu fiber çözümüne varmak istiyorum. Bulgaristan’da bile adam 150 TL’ye 10 Gbps simetrik almış. TurkNet’in 1 Gbps’lik paketi şimdilik 270 TL ama ileride ülke ekonomisi daha iyiye giderse, emin olun fiyatı 150 TL bile olabilir. 10 Gbps’i ise 250 TL’ye alırız.

Gönül ister ki olsun on yüz bin milyon gbps, ben de henüz vdslde bekliyorum, TurkNet gerçekten süprizlere başladı. Fiber altyapı ortaklığı hakkında 1 sene önceden duyum almıştım mesela bir yetkiliden laf arasında. O da gelmiş :slight_smile:
Neyse, ekran görüntüsü için yazacaktım. Melih T. bey 270lik paketin simetrik olduğundan bahsediyor, bildiğim kadarıyla ilk 6 ay santralden alabildiği maksimum hızı tanımlıyor TurkNet Fiber’de. Bir kıyak yani. Geçiçi bir hediye… Ama kim bilir, belki gerçekten de altyapıyı test ediyorlardır :slight_smile:

Geçici değil, kalıcı olmalı. Zaten TurkNet Fiber az bulunan birşey. Yani yaygın bile değil. Elinde bu fiber şansını elde edene simetrik verilmeli. Simetriğin kalıcı olabilmesi için, TurkNet’e talepte bulunalım. Geleceğimiz için önemli. 270 TL ucuz mu sanıyorsunuz? Aslında diğer internet firmalarına göre evet ucuz. Ama, normal açıdan bakacak olursak pekte ucuz değil. Her ay sadece internet için 270 TL ödeyebilen kaç insan vardır ki? O kadar parayı verebilecek adam, en iyisini hakeder. Yani simetriği.

Evet şu an zaten hazırdaki TurkNet aboneleri 1Gbit simetrik alıyor ancak günlük bir kullanıcı hatta her ne kadar çok bilsen de sen için de gayet yüksek bir hız farkındaysan 1Gbit. Evet haklı olduğun tarafları var ancak Bu konuda TurkNet en yakın rakibine bile hem fiyat hem hız konusunda yeterince toz yutturmuş durumda :slight_smile: IPv6 desteği ile birlikte özellikle bu farkın açılacağı kanaatindeyim

IPv6 ile TurkNet’in 1 Gbps fiberde herkese kalıcı olarak simetrik hız vermesindeki alakayı çözemedim. Yada ben mi yanlış anladım?

Yani olay şu erdem, kimse bunlar için kaplumbağa kadar bile gitmemesine rağmen TurkNet kısa süredir böyle atılımlar yapıyor. Bence artık burada senin 270 liraya 1000/150 veren TurkNet 'i değil 4 katı fiyafa 1000/5 verenleri eleştirmen gerek ki eğer biz bu konuda toplu olarak hareket edersek belki piyasada bir rekabet başlar da sadece TurkNet’te değil diğer firmalarda da kayda değer hızlar görürüz.

2 Beğeni

Sen sadece TurkNet yapsın diye düşünüyorsun ancak TurkNetin belki de sadece %0.2ye verebildiği hız seni ilgilendirmiyor. Geri kalan %99.8i (ki buna sen de dahilsin) düşünmüyor musun? Evet TurkNet’in yaptığı şeyler ülkemiz için cidden büyük atılımlar inşallah devamı da gelir ancak sen yanlış yerde yanlış kişiyi eleştiriyorsun. Neticede gigafiber herkese yayılana kadar daha kim bilir kaç yıl bu ezik upload hızlarıyla takılacağız. Bu arada TurkNet diye yazılıyor TurkNet diye değil :wink:

1 Beğeni

Kim ne derse desin, 4 sene boyunca 1gbit simetrik bağlantıyı Almanyada aylık 3 euroya kullandım. Evet üç. Hddli bilgisayarımı satıp Macbook almak zorunda kaldım çünkü bağlantının yanında ne kadar hantal bi cihaz olduğunu hissettiriyordu kesinlikle :slight_smile:

Öyle 20/5e geçip farkı hissetmemek falan hikaye. Hiç mi büyük dosya indirip yüklemiyorsunuz? Hiç mi dizi film izlemiyor oyun indirmiyorsunuz? Hiç mi canlı yayın izlemiyorsunuz? Hiç mi misafiriniz gelmiyor?
100/8 deseniz yine Eyvallah derdim ama 20/5 tartışmasız yetersizdir lütfen komik olmayalım.

2 Beğeni

Mesela ben GB’larca veri yükleyen biriyim.

Bakın adam Almanya’da ayda 3 Euro gibi bir fiyata 1 Gbps simetrik alıyor. TurkNet duysun bunları… 1 Gbps paketten simetrik kalıcı olsun. İleride ülke ekonomisi daha iyi olursa, 270 TL’lik fiyat 200 TL’ye düşürülsün veya 150 TL (Ekonomik duruma bağlı).

30 gb paketten bahseden kim?
Kotayı geçtik, daha yüksek hızların peşindeyiz biz :slight_smile: