Saha dolabına mesafem 6 metre

Selam.
100mbit’e kadar paketi kullanıyorum. 73 mb link alıyorum (modem).
Sorgulattığımda, santrale mesafem 6 metre görünüyor. Evet tam 6 metre.

Farklı bir adreste 100metre civarında 100mbit sıkıntısız hız alıyordum TurkNet’ten. (Yazlık) tabi şimdi eve döndük. Neyse, 6 metre mesafe ile ben 73mbit gördükçe üzülüyorum, ayrıca evde 2 uzaktan eğitim öğrencisi 2 adet de çalışanımız var. Yani çok güzel bi’ rakam olmasına rağmen ne yazık ki yeterli gelmemekte.

Arıza kaydı açtım, otomatik sistem arıza tespit etti ( hız olması gereken seviyede buluşmuyor diye ) sonra TT ekiplerine yönlendirildi, otomatik olarak arıza teyidi geldi, sonra ekiplerden sahada fiziksel arıza olduğu kayıtlara düştü. Çok sevindim çözecekler diye!

Aradan bir kaç saat daha geçtikten sonra “arıza müşteri kaynaklıdır” şeklinde her zamanki gibi kaydı sonlandırdı TT ekipleri.
Tabii ki TurkNet boş durur mu, o da her zamanki gibi üstüne düşmedi durumun, müşterim de müşterim demedi…

Şimdi mütemadiyen güncelliyorum arıza kaydını ama bi ilerleme kat edemiyoruz.

Modemi alıp bina içi ankastre kutusuna indim, uzatma kablosu(enerji) çektim, yarım metrelik telefon kablosu ile direkt ankastreye bağladım modemi, yani tüm iç tesisatı aradan çıkardım, 1mbit bile oynamadı aldığım değerler.

Yani;
-sorun iç tesisatta değil
-sorun modemde de değil ( daha önce 100+ görmüştüm yazlıkta )
-sorun splitterda değil, splitter kullanmıyorum.
-sorunu bir defa yanlışlıkla teyit ettiler sahada fiziksel arıza diye. NİYE ÇÖZÜLMÜYOR?

Santrale 6 metre mesafede olmam hoş değil mi ? 100mbit üzerinde (potansiyel) değerler görmem gerekmiyor mu?

Teşekkürler…

TurkNet mesafe bilgisi vermiyor ancak Netspeed den sorgulayınca böyle. Ayrıca özel olarak bir arkadaşıma da sorgulatmıştım bir telekomünikasyon firmasında çalışan…

Buradaki tek etken mesafe olmuyor maalesef. Dolaptaki yoğunlukta buna etki ediyor. Dolap ilk konulduğunda 140max hızı olan kişinin zamanla 90 a düştüğünü dahi gördüm :slight_smile:

3 Beğeni

Yoğunluk çok az olmalı, bölgedeki apartmanlar 2 - 3 ve 4er daireli hep.
Ayrıca anlık yoğunluktan mı bahsediyoruz? Potansiyel değerlerde de 100+ göremiyorum ne yazık ki. Anlık dalgalanmalardan ziyade modemin aldığı link hızını yükseltmeye çalışıyorum ilk etapta.
Yoksa gün içinde 73mbit sabit alamıyorum zaten. 0-70 arası değişken hep :))

Forumda TurkNet ekibinden kimsecikler var mı acaba yoksa biz müşteriler baş başa mıyız?
Açtığım ticketlar ile pek mesafe kat edemedim ne yazık ki

Anlık yoğunluk değil, dolaba bağlı olan kişi sayısı. Ayrıca servis verilebilirliğiniz 85 olarak yazılmış, daha üstüne çıkabileceğinizi sanmıyorum.

85e çıkamıyorum ki :))

6 metre mesafenin harikalar yaratması gerekmiyor mu? Önce bu konuda emin olmak lazım…
Bina içi ankastreye bağlı olan da maksimum 7 daire var…
Saha dolabına kaç bağlantı olduğunu görebiliyor mu acaba TurkNet?..

6 Metre oradada yazdığı gibi tahminidir, gerçek olanı anladığınız üzeri yansıtmıyor her zaman. 70 Mbps uzaktan eğitimde nasıl karşılayamıyor, bilginiz var mı? Ne kadar veri harcıyor?

1 Beğeni

Dolabınızda kilit var tahminen maksimum rate 76516 gözüküyor dikkat ettiniz mi bilmiyorum. Mesafelik bir durum yok TT dolapta sınırlama kullanıyor. Benim mesafem 50 metre civarı 100lük paketteyim 94 alıyorum. Daha önce 75’e takılıyordum Paul Doany TT’de CEO iken epey başını ağrıtmıştım o şekilde çözüldü sorun. Buldukları arızada 100 tanımlı olup 75 almanız. TT gelip bakmıştır demiştir bu dolar 75’e sabit bizlik bi durum yok müşterinin paketi düşürmesi lazım bla bla

Ahh bak bu çok çözüm odaklı bi yorum oldu. Öyleyse daha enteresan bir şeyden bahsedeyim. Geçenlerde maksimum potansiyel değerin üstünde link aldığımı fark ettim. 75 görünüyor ve 79 link alıyordum. 1 hafta boyunca ne bir kopma ne başka bir problem yaşamadım. Yani dediğin gibi, yazılımsal bir kilit olma ihtimali epey yüksek görünüyor.
@TurkNet duy sesimi! :slight_smile:

76520 şuan. hafif değişiklikler var

TurkNet ne kadar etkili olur bir fikrim yok :slight_smile: benim max rate önce 160tı artık 140 yan tarafa yeni bi bina yapıldı yeni bağlantılar sağlandı parazit vs şeyler etkili epey belki sizde o tip bir sorun olabilir 6 metrede 8.5 SNR çok düşük bir değer ben minimum 9 ideali 11 diye düşünüyorum. Ayrıca VDSL’de kablonun gittiği yol bile önemli mikrodalga fırın bile etkiliyor hattı

Buradan benim çıkardığım DSLAM kilidi oluyor. Bu konuyu varsa bir tanıdık TT çalışanı onunla çözebilirsiniz. Repartitöre gidip de söyleyebilirsiniz ben daha yüksek hızlar alabilirim diye, tabi önce TurkNet’e DSLAM kilidine takıldığınızı söyleyin.

1 Beğeni

Dslam bildiğim kadarıyla current rate değerini etkiliyor maksimum rate değerini değil, yanlış mıyım?

Bence max rate etkileniyor. Max rate ne kadar yüksek olursa current rate o kadar yüksek olmaz mı?

Yazlıkta dslam e takıldığımda max 120 current 79 idi, 79luk tanımlanmıştı.
Ama bu da farklı bir TT oyunu olabilir tabi. Çünkü maxa yakın hız bile kopma yaşatması gerekirken max üstünde bir haftayı geçkin hiç yaşamadım

Kilit Max’ı etkiliyor diye biliyorum

TT bir iş yapıyorsa bilin ki garip garip gelişmeler yaşanır. :grin:

Böyle müşteri sorunlarını görünce sağlayıcı olasım gelmiyor değil aslında :sweat_smile:

hocam zaten max rate e dayanmışsınız dolaptan daha fazlası çıkmıyor

Dslam kilidi Max rate yüksek olduğu halde 79 veya 88 e sabitlendiğinde oluyor diye biliyorum. Direk max hızı sınırlama şeklinde bir şey görmedim.