Saha dolabına mesafem 6 metre

Her halükarda, bulunduğum bölge itibariyle dediğim gibi apartman başı ortalama 3 daire var, saha dolabının kalabalık olması ihtimali sıfıra yakın.
İç tesisatta da 1mbit dahi oynamıyor.
Bu durumda santrale 6 metrede bir altyapı ile bu hız düşük değil mi sizce de?

Bende de bu şekilde çıkıyor. Ancak TurkNet’te aldığım hız 65 civarında. :slight_smile: Modemdeki maksimum değer de 83. Yeni mesafe her şey demek değil dostum.

Screenshot_2

Olay mesafe değil kutunun hız sınırlaması var.

Saha dolabına mesefaniz 6 metre değildir, 6 metreden fazla muhtemel abone hattınız vardır. Eğer hattınızda oksitlenme yada kötü bir ek bulunmuyorsa, hattınız aşağıya ekleyeceğim tablodaki değerlerde iletim sağlar ve bu hat zayıflaması ile ölçülür, tıpkı iletkenin öz direnci/mesafe türünden.

5.6dB hat zayıflamanıza göre mesafeniz 406 metre VDSL2 maksimum alabileceğiniz hız 75379kbps olarak hesaplanıyor. Modeminizin verdiği maksimum hız ise 76516kbps. Yaklaşık değerler. Çoğu zaman ortak altyapıyı kullanan ISP’lerin sayfalarında bulunan mesafe belirtimleri teoriktir. Kapınızın önünde bir DSLAM olabilir ama hattınız daha uzaktaki bir DSLAM a bağlı da olabilir. Orada gördüğünüz rakamlar teorik rakamlardır. Örneğin ben bahsettiğiniz site üzerinden ölçüm yaptığımda 134 metre çıkıyor fakat benden 70 metre kadar daha yakın arkadaşımın evini adres olarak gösterip yaptığımda da 134 metre çıkıyor. Bu ölçümlere kesin gözüyle bakmayın, genelde yanıltıcıdır. İyi günler dilerim.

2 Beğeni

7 Mbps down / 1 Mbps up stabil bir bağlantı tek bir öğrencinin uzaktan eğitimi için yeterli. Sonuçta HD yayın yapılmıyor ve her öğrencide 1080p web kameralar bulunmuyor. Öğretmen tarafında ise 35 Mbps down / 6 Mbps up yeterli. Öğrencileri eş zamanlı olarak görme için 35 Mbps download ve yeri geldiğinde ekran çöznürlüğüne eşit sorunsuz ekran yansıtması için 6 Mbps upload yeterli. Ha bunundışında ağ içindeki diğer kişiler film izleyip internet üzerinde yoğun dosya aktarım trafiği yapacaksa eğer. 1Gbps bağlantı da olsa bandwidth sınırlama ve QoS devreye girmeli.

1 Beğeni

Arkadaşlar bir problem mevcut ve evet, daha fazla hız almak istiyorum :slight_smile: Yani burada tartışılması gereken konu hangi uygulamanın kaç mbit ile stabil çalışacağı asla değil. Teknik destek, altyapı kategorisindeyiz. 6 metrenin net 6 metre olmadığını biliyorum, 15-20 metre civarı sadece iç tesisatım var. DSLAM nerede bilmiyorum, yeraltında muhtemelen, yaşadığım sitenin hiç bir noktasında görünür bir DSLAM bulunmamakta.
Ancak 6 metreden yola çıkarak oldukça yakın olduğunu düşünüyorum.
İç tesisatın 15 metre olduğunu ve 1mbit dahi etkileMEdiğini göz önünde bulundurarak, oldukça yakın olan DSLAM’den apartmana gelen verilerde de 50-100 mbit (max rate) kayıpların da normal olmadığını düşünmekteyim.
Anladığım kadarıyla TurkNet ekibinden kimse, arıza kayıtları olduğu gibi forum kısmına da bakmıyor. Sağlık olsun…

Saha dolabi ile aranda bu hat degerlerine ve turkiyedeki ortalama sebeke kalitesini var sayarsak (kablo kalinligi, krone baglantisi …) en az 250 metre kablo var.
Eger bu kadar kablo olmadini dusunuyorsaniz ozaman evdeki ic tesisati bir kontrol ettirin. Zira kablo sonlandirmalarinda sorun olabliyor tam temas saglanmiyor buda korozyon olusturup direnci arttirabiliyor. (CRC 0 bu ihtimal sizde dusuk olabilir)

Sizin tarfiniz disinda TT ile alakali sorunlarda olabilir. Ornek krone tam basmamistir pair de bir yerde eziklik vardir.

Bir diger durumda saha dolabindaki port cikis gucu. Bu bilerek yada otomatik dusurulmus olabilir. (Abone sayisi paralel sistem kendi de dusurmus olabilir. msan 9806H ise beklerim.)

Siz sitedeki yazan mesafeye degil ankastre uzerinde yazan Saha Dolabi (SD) bilgisine gore kendi dolabinizi mahallede biraz gezerek bulabilirsiniz. Oradan tahmini bir sonuc cikar belki.

1 Beğeni

Aynen öyle orada ki 9 metre fiziksel olarak ölçülmüş gerçek mesafe değil. Sinyal zatıflaması ve kaybı ile tahmini hesaplanan mesafe. 6 metre dairenin dış kapısı zaten normalde bakarsak. Eğer verilebilirlik bu şekilde belirlenmiş ise macera aramayın derim. Çünkü dalgalı hız sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Benden söylemesi.

Snr hakkında fikir vermesi için paylaşıyorum.

1 Beğeni

Hepinize teşekkür ederim. Etrafta, telekomun tüm türkiyede görmeye alışkın olduğumuz kutularından yok. Yer altına gizlenebilen versiyonları var mı acaba bunların?

Fiberde var ama bakırda olup olmadığı konusunda net bilgim yok maalesef.