Nokia ont taktıklar huawei ile değiştirme şansımız var mi?

Hayır, santralde ki olt ne marka ise size de o marka ont verilir

Bununla alakası yok diye bir yazı okudum başka bir yerde nokia yı huwaei ile değişenler olmuş. Aslında nokia da 100 ü geçenler olduğunuda okudum ama baştan seçebilsek riske girmezdik.

1 Beğeni

Onu bende okudum ama 100 kişide 1 tane o gecen. tam tersi huawei içinde 100 tane 100 mbiti gecen de 1 tane gecmeyen cıkıyor gibi bir durum var. ont mac adresi tanımlatarak ip alıp kullanmıslar. yanı olt ont aynı marka olayıda fasarya yani. sonucta bunlar sinyali dönüştüren aletler farklı bir olayı yok.

1 Beğeni

X firmada nokia da 100 ü geçiyormuş garip bir olay bu bence bu teknik destekten bir uzman cevaplaması gerek diye düşünüyorum.

Nokia ontyi açıp serial port üzerinden çıktılarına bakma fikri var aklımda ama yasal nedenler çok engel oluyor. Büyük ihtimal Linux embedded bir sistem ve özel komutlarda serial bağlantı arayüzü var ise çalıştırılabilir. Belki cihaz bazında bir sınır var ve bu kaldırılabilir.

akşam eve geçince fotoğraf atacağım

1 Beğeni

Küçük olanlar nokia mı acaba ?

aynı boyutta olan huaweilerde var onların buyukleride var

1 Beğeni

Evet ama bahane de sunmuşlar değiştirmemek için ihale usulü alınıyor Huawei yok Nokia var, il genelinde yok Ankara’da vardır vs :person_shrugging:

Üstte attığım linkte ki paylaşımlarda Telekom ekiplerinin beyanı var fark etmiyor şeklinde

Ben o bilgiyi, TurkNet kurumsal tarafta network alanında çalışan bir yöneticiden aldım.

Uyumluluk adına olt ile ont aynı marka olmak zorunda dedi…

Bu jonuda bilgi kirliliği de var ama nokiayı cıkartıp huawei takıp mac adresini sisteme tanımladıklarında calıstıran var. o sebeple aynı olmak zorunda tezi bu örneklerle çürütülüyor.

Ama böyle Bir şey olmadığını söyleyen bir çok kişi var. Bunun kesin bilgi kaynağını öğrenmek gerekir.

@asdas127816 @ModeratriX @muhep @STORM @EFG apartmandaki santralin fotoğrafını paylaştım bende bu altyapı varken TurkNet sorgulama ve diğer firmaların altyapı sorgulama sistemlerinde vdsl görüyorum. bir tek türk telekom altyapı sorgulamada fiber olduğu çıkıyor. gpon bağlantısı ile eve kadar fiber kullanamıyorum bunun sebebi nedir?

Yurtdışı huawei kaynağından okudum. Genelde OLT ve ONT aynı cihaz olunca çalışıyor. Fakat huawei formunda denilene göre illaki aynı marka olmalarına gerek yokmuş. ONT cihazına profil yüklendiğinde o ont artık karşı farklı marka bir cihazla çalışabiliyormuş. Büyük ihtimal bu profil yüklemede de birbirine tanıtılıyor cihazlar. Kısaca aslında farklı marka OLT ve ONT kullanılabiliyor.

1 Beğeni

Emin değilim. Detaylı bilgiyi Turk Telekomdan alabilirsin. Benim kabin daha küçük ve siyah bir kutu.

İçerisini görmem lazım. Şimdi fiber sonlandırma yapıp içerisine switch yerleştirip eve kadar bakır kablo da olabilir. Yada eve kadar fiber de olabilir. İçerisine baktınız mı?
Yüksek ihtimalle eve kadar fiber gelir olt cihazına bağlanır eğer abone sayısı fazla ise eve kadar fiber olmayabiliyor direkt olarak kutudan switch e bağlanır. Yani aslında bu konuyu TT ye sorsan daha mantıklı ve doğru olur.
Ama telekom genelde FTTH yapısı kullanıyorfazla abonesi olmayan yapılarda genelde eve kadar kullanıyor. Ama abone çoksa ki bunun miktarını şuan söylemem yanlış olur FTTB yani binaya kadar fiber gelir sonra Sonlandırma yapılıp switch e aktarılır ordan da sen normal ethernet kablosu ile yani rj45 çakılmış kablo ile modemine bağlarsın.
Ama dediğim gibi genel olarak eve kadar fiber gelir olt ile çevrilip onların verdiği yada senin kullanmak istediğin modemin WAN görevi yapacak portuna bağlanır.
Umarım açıklayıcı olmuştur.

Fiberde hız tanımlaması OLT tarafından yapılır. Yani evinizdeki ONT markası çok farkettirmez. Özel sifrelemer ile birlikte ne bilgi geliyorsa onu alır. Nokia, Cigg ve Huawei ont,lerde hiçbir değişiklik görmedim.

Uyuşması gerektiği noktalar var yinede. En çok kullanılanlar özellikle Huawei ve zte dir.