Nokia ont taktıklar huawei ile değiştirme şansımız var mi?

Eğer farklı bir ISS ten TurkNet e geldiniz ise 3 ay kalacaksınız. Ama TurkNet te yeni abonelik başlattınız ise böyle bir şart yok.

100 ü geçen ve geçmeyenlerin hız profillerine sistemden baksanız farklılık var mı acaba tanımlamalarda.

Bunu öğrenmek için destek kaydı oluşturdum ve tanımlı hız profilinin 102400 olduğunu söyledi temsilci. Burada da bir sorun görünmüyor. Tam tanımlamışlar. :thinking:
Şu sorunu çözersem çözmek için öğrendiğim bilgiler eşliğinde Fiber destek hattı falan kuracağım :joy:

1 Beğeni

Şimdi 100 ü geçen bir babayiğit lazım bize riske girmek istemez kimse ama elindeki hızdan olma ihtimali var :slight_smile:

1 Beğeni

Konu sahibine aboneliğim ile alakalı bilgileri vermiştim fakat hız profillerimizin aynı olduğu bilgisini vermişler kendisine. Yer Eskişehir;

1 Beğeni

Başka bir yerde okudum biraz önce bütün herkesin aynı demişler. Birisi santraldeki port çıkışlarıyla alakalı demiş 100 lük porta bağlısınızdır santralde demiş.

Bufferbloat sorununda QoS dan uploadı 8 e sabitleyince düzeliyormuş bilginize.

2 Beğeni

Evet benimki sifirdan abonelik

1 Beğeni

Deger ne yapiyorsunuz? 8 mbitin normaldeki kbit degeri 8192 bunu ne yapinca duzeliyor?

Bu olayi sordum ben santraldeki gorevliye 100 luk port diye bi olay yok dedi

Oltden farkli bir tanimlamadan kaynakli bence bu olay.

Evet az önce test ettim ve doğru. 85down 7up ta sonuç bu

Ne yazıkki TurkNet in bulunduğum bölgedeki ping’i çok yüksek. Ttdeyken 5 yada 7 iken 32 lere çıktı. Oyun falan oynayamıyorum zaten. Destek kaydı açtım normal demişlerdi.

2 Beğeni

Bunu yapınca ping ve hız düşmesi düzeliyormuş bufferbload dedikleri olay uploadı qos ayarından 8 e ayarla deneyerek kendin bir değer bul 8192 olmazsa 8000 falan dene. Bu siteden b a gibi değer alırsan son yaptığın ayarda kal Bufferbloat and Internet Speed Test - Waveform

Download ile ilgili bir şey duymadım upload yaparken oluyormuş zaten bu ping hız düşmesi uploadı 8 yapın download kalsın öyle bir deneyin bakalım.

Superonline altyapı Vodafone hizmet aldığım 100Mbit download 18 Mbit Upload Ffiber hattım. (Test wifiden yapılmıştır. 2.4Ghz 802.11n 2x2 400mbps)

Bu da nperf testi:

Anlık olarak 150mbit’e peak edip 100-102mbit sabit download. Tanımlı doğru bir profil.

Diğer test sitelerindeki çıkan sonuçlara pek güvenmiyorum. Örneğin; Speedtest’te mesela Superonline 2 katı gösteriyor. Internet harici diğer multimedia dataları (voip, tv+) için ayırdığı bant genişliğini de hız testine ekleyerek çakallık yapıyor. İstatistik yükseltmek için.

Gölgelerin gücü adına npref e göre bu hızı alıyor musum?IMG_20210822_094851_960

Neyi ima etmeye çalıştığını anlayamadım? Yanlış tanımlanan fiber hattınız ise, güle güle kullanın. Nadiren Superonline tarafındada da seneler içinde 1gbps hız ile açılan profilim olmuştu. 1-2 gün içinde ya düzeldi yada cihazı yeniden başaltınca gitmişti.

Çoklu test sunucusu olanağı sağlayan Speedtest ile tek tıklamam ile şu hızları alabilirim. 100mbit Fiber hattımı 100mbit vdsl hattımla birleştirerek.
image

Bufferbloat test sonucunuz süper. Ben test yapıyorum F çıkıyor. Uploadı 8Mbpsye sınırlayınca upload tarafındaki gecikme +2 ye düştüğünden max B alabildim. Download tarafı ise +43 ms çıkıyor. Orayada sınır uygulayınca +2 ms gibi bir sonuç anca çıkabiliyor. Gerçekten fiber mi xDSL mi belli değil.

O peak seviyesini bir göremiyoruz işte. Hız testi 980 kbps’den mi başlar cidden bu nedir ya.

Speed testte ise 30Mbpsden falan başlıyor.

Router hangi marka/model idi?

Keenetic’teki yeni DPI çok güzel iş çıkarıyor. Daha yolun başında iken üstelik.

Keenetic Viva kullanıyorum.