Modem ipv6 için ip alıyor ancak testlerde ipv6 desteklenmiyor

Merhaba, destek kaydı açarak ipv6 talep etmiştim ve hizmetin hattıma tanımlandığı, kullanabileceğim söylenmişti.

Daha sonra modem arayüzünden çeşitli ayarlar denedim ve sonunda ipv6 için ip ve DNS alan bir düzen yakaladım.

Ekran Resmi 2022-05-10 18.53.25

Router ayarlarım bu şekilde.

Sizce hata nerede olabilir?

Teşekkürler.

iki fotoda da pppoe yazıyor. modem bridge modda mı, yoksa ikisinde de ayrı ayrı TurkNet pppoe bağlantısı mı var?

DHCPv6 olmaması lazım ama o seçilmiş, isterseniz ISS tarafından belirlenmiş i seçin.

LAN kısmı SLAAC+RDNSS seçin IPv6 adresi al kısmında ise önce otomatik olmazsa SLAAC o da olmazsa ISS tarafından belirlenmiş seçeneğini deneyin.

Dinamik yaptığımda ip almıyor, pppoe ipv4 ile aynı şeklinde seçiyorum.

Öyle yaptığımda ip almıyor maalesef

Deneyeceğim teşekkür ederim herkese :slight_smile:

1 Beğeni

Hepsini denedim söyledikleriniz ama nafile :frowning:

Banada yapıldı aynısı Türk Telekomun zte modemini kullanıyorum özellik varken yok deniyor seninki gerçekten kutusunda varsa vardır diyeceğim başka birşey diyemiyecegim

anlamadigim birsey var ipv6 desteklli bilinir site varmi youtube instagram facebook ipv6 destekliyormu yada mobil oyunlar ?

Bunun sebebi türknetin /64 prefix ataması.
normalde 1 adet /64 wan için, 1 adet /64 de lan için gerekli.

bazı modemler sadece tek bir /64 ile çalışabiliyor (wan ip almıyor bu durumda). ancak bazıları çalışmıyor.
/56, /60 ya da minimum /63 prefix atasalar sorun kalmayacak.
@EFG
@KASPAROV

2 Beğeni

Bildiğim kadarıyla hem wan için hem de ev ağı için /64 prefix uygulanacakmış şu an test ediliyor ama /56 ya da /48 prefix vermeyecekler sanırım.

Bu sadece beceriksiz modemler için çözüm olur sadece. Asıl işi bilenler için hiç bir işe yaramaz. Aslında bu yapılacaksa bile sadece saçmalık. Doğru düzgün ipv6 desteği vermiyorsa modem ona uymaya gerek yok. Alt yapıya uygun düzgün modem versinler müşteriye. /56 veya /48 en az vermek zorunda kalacaklar bir süre sonra. Bu konuda TT tarafında hazırlık var biliyorum. Yakın zamanda ipv6 dağıtımına başlanacak.

2 Beğeni

@EFG IPv6da yeni gelişmeler var mı acaba? gerçi olsa haber verirsin gibime geliyor ama yinede sormak istiyorum. Yeni 1 şey üstünde çalıştıklarından bahsetmiştin…

ipv6.google.com a tıkladığınızda Google sayfası açılıyorsa IPv6 çalışıyordur, sayfa görüntülenemiyor diyorsa IPv6 çalışmıyordur. IPv6 çalıştığında Twitter hariç bilinen global web sitelerin hepsine IPv6 adresleri ile erişim sağlanır.

image

En son 10 yıl önce yazılımı çıkmış tarihi eser ttnet VDSL modemi olan ZTE ZXHN H168N ile IPv6 çalışıyorsa hepsiyle çalışın bir zahmet. Bu TurkNet’in sorunu değil, modem firmasıyla iletişime geçmek lazım yoksa çözülmez.

Merhaba arkadaşlar;

TP-Link Archer VR2100 (AC2100 Wireless MU-MIMO VDSL/ADSL Modem Router) kullanıyorum,

Turk.net destek kaydı üzerinden IPv6 talebimi aktif hale getirmeme rağmen;

IPv6 testlerinde IPv6’nın çalışmadığını tespit ettim, bu sorunu nasıl çözüme kavuşturabilirim?

Teşekkürler.

Benimde archer vr600 ben ip alıyorum ama ipv6 ile cikis yapamiyorum ayni sofun cozum bulamadım yabanci yerli birçok seyi denedim olmiyor galoba p /64 olayından

zte telekom modem ile ipv6 alamadım. zyxel 3525 modem aldım. global 7.1 yazılımı yüklü. 100 mbps lık alt yapı üzerinden

alıyorum.
modem genel ağda. “Pv4 IPv6 Dual Stack” etkin. sadece Ipv6 seçince internet kesiliyor?

Başta tplinkden en son sürüme güncelleyin. Sonra pcde ethernet ve wifinizi güncelleyin. Bundan sonra gireceğine eminim. Ama size tavsiyem önce pcyi güncelleyin sonra modemi güncelleyin. Ben temmuzda TurkNet 'e geçtim hemencecik ipv6yı açtırdım vr300 var bende bu arada, geçenlerde internet erişimi yok derdi pc modemi güncellediğimde düzenliyordu…
İndirme Merkezi | TP-Link Türkiye buraya girin alttaki yere modeli yazın sonra modemden versiyonuna bakın ve indirin…
@serdarusta @serdarogl hallettiniz mi?