Ipv6 Delegasyon Sorunu /64 prefix vs /56 prefix

1 Beğeni

Merhaba,

Ararken bu konuyu buldum ve yazayım dedim.

Benim modem testleri vs geçiyor ipv4 ve ipv6 aynı anda alıyor. Ve LAN’da ki ipv6 özelliği olan tüm cihazlar ipv6 alıyor dışarıdan sorguda da görünüyor bunlar. Buraya kadar sıkıntı yok.

Ancak dışarıdan içerideki QNAP, File Server vs ipv6 adresi ile port açık olmasına rağmen erişilmiyor. İpv4 ile zaten sorun yok çünkü statik ip kullanıyorum.

Bu sorun sizce /64 prefixten mi kaynaklanıyor ?

En son detaylı bir yazı ile ticket açtım 3-4 saat sonra “isterseniz ipv6 yı iptal edelim, ipv4 ile devam edin” gibi harika bir öneri ile aradılar :joy::joy:

Ne yapacağımı bilemedim :blush:

Konuyu açan arkadaş gibi ikinci router kullanmıyorsanız /64 ile tüm cihazlarınız NAT olmadan internete çıkar. ipv6 adresi almasına rağmen ipv6 bağlantısı kuramayanların çoğunun yaşadığı sorunun sebebinin modemin wan bacağına lan prefixinden ip verilmesi olduğunu düşünüyorum.

@btekcan karşı tarafta da ipv6 bağlantısını test ettiniz mi?

1 Beğeni

İnternete çıkmada zaten sorun yok. Hatta ipv4 ü kapatırsam sadece ipv6 olanlara giriliyor. Sorun dışarıdan içeriye gelmiyor. Yani içerideki her hangi bir cihaza erişilmiyor

ipv6 adresine erişebilmek için yine bir ipv6 adresi gerekiyor. (dışarıdan erişmeye çalışıyorsunuz ya o dışardaki pc de ipv6 ya sahip olmalı.)

modem firewall’ını ve windows firewallı kapatıp deneyin. (sonra açın tabi.)

ipv6 adresini köşeli paranteze alın. [2002:2:2:2:1:1:1:1]:443 gibi

1 Beğeni

Evet dediğiniz gibi, /64 ile tek bir subnette cihazlar düzgün çalışıyormuş.

modem yazılımını güncelleyince ipv6 çalışmaya başladı.

Ama her modem /64 prefix çalıştıramıyor.

1 Beğeni

Mesh’te zaten 50 tane router olsa fark etmez. Çünkü mesh. Eğer bendeki gibi misafire ayrı subnet, iş için olan cihazlara ayrı subnet yaparsanız çalışmadığını görürsünüz. Çünkü /64 prefix tek subnet

Dün çözdüm ama buraya yazma sınırı koymuşlar :rage: 24 saat yazdırmadı.

Sorun gsm şebekesinde ipv6 desteği yok. O nedenle yurt dışından oluyor buradan olmuyormuş. CloudFlare dns ile gsm üzerinden kusursuz bağlantı :+1:

Modemimin kusursuzluğuna ayrıca şapka çıkarttım. Stateless şartı bile yok, hem içeride dağıtıyor ip hemde dağıttığını turk.net’e yolluyor.

Ancak /64 prefix sorununu çözmeleri şart. Çünkü benim ev ağım, misafir ağım ve iş için kullandığım bazı cihazların subnet’ler farklı. /56 yapsınlar ki bu sorunda bitsin. Yazdım özellikle detaylı bekliyorum.

Yurt dışında yaptığım testlerde ipv6 ping ve hız daha iyi.

Ancak bu kadar reklam vs yapan Turkcell’i ayıpladım çünkü ipv6-ipv4 nat bile yok.

1 Beğeni

@btekcan Hocam zaten dediğiniz olay var. Ama siz muhtemelen modemden firewall açmadığınız için İss kaynaklı olduğunu düşünüyorsunuz.
Fritzbox larda aşağıdaki şekilde ayar yapmanız gerekiyor.

Edit: bu ayarı her cihaz için ayrı ayrı yapmalısınız (qnap, nas, server vs). Default olarak kapalı gelir
(RTFM please :slight_smile: )

Benim bağlantı veya network ile ilgili sorunum yokki :blush: /64 prefix ile birden fazla subnet ALINAMAZ. Benim evimde 3 ağ var subnet’ler farklı. Modemin olduğu ağda 3 subnet kurun bakalım 2’si çıkacakmı ipv6 ile. Konu başka yani

1 Beğeni

Yok o zaten öyle. Ben fritz subnetindeki cihazları kastettiğinizi düşündüm kusura bakmayın dikkatimden kaçmış

@EFG bunu el atsan abim

Yok rica ederim. Keşke ipv6 prefixi biz veriyor olsak ama maalesef WAN tarafında verilen prefix mecbur dışarı giderkende kullanıldığından mesela misafir ağına subnet almıyor ipv6 dan. Halbuki basit bir şey. Siz Almanya’dasınız sanırım? Size prefix kaç vermişler orada acaba ?

Yok hocam Türkiyedeyim. Ama sürekli Avrupa ülkeleri ile iş yapıyorum. Arkadaşa sorayım dönerim size

1 Beğeni

/64 prefix ile bir subnet üzerinden internete çıkılabiliyor.

tenda v300 modemi ile denedim ipv6 çalıştı.

vmg3625t50b de de c0 yazılımı kurunca çalıştı.

3 Beğeni

Arkadaşa sordum. Şu an ıpv6 için eğer geniş prefix isterseniz ek ücret ödemeniz gerekiyormuş.
Bu dediğim Hollanda için geçerli. Diğer Avrupa ülkelerinde nasıl bilemiyorum

1 Beğeni

Gideceğim Hollanda’ya :joy::joy:

3 Beğeni

nat6 kullanarak birden fazla subnete ipv6 dağıtabilirsiniz. birden fazla subnet kullanmadığım için kendi ağımda /64 kullanıyorum fakat daha büyük prefixler ile birden fazla ağ oluşturulabilir.
tabi ki modemin nat6 desteklemesi gerekmektedir.

ama ipv6 çıkış amaçlarından biri olan nattan kurtulma olduğu için lokal de kullanıma tanımlı ip lerin internete direkt çıkışına izin verilmiyor. daha doğusu nat olayı bana göre üstün körü kalmış. neyse lokal kullanıma tanımlı FD ile başlayan ip ler sıkıntılı onun yerine mesela DD ile başlayan rezerve bir ip verirseniz. hiçbir sorun kalmıyor. farklı ip blokları da iş görür fakat denemedim.

ama birçok modemde nat yok yada bence bu kadar özelleştirmeye izin verilmiyordur.en azından ben root erişimi olmadan yapamadım. :slight_smile:

2 Beğeni

Bu sorun modem ile ilgili değil turk.net ile ilgili. Yukarılarda açıkladım.

1 Beğeni

Tüm sürecinizin tamamlanmasını bekleyelim. Gelişme olduğunda size bu konu hakkında bilgi vereceğiz. Biraz daha beklemenizi rica edeceğim.

1 Beğeni