Mikrotik Router SFP Portu

Emin misiniz? Önceki postumda paylaştığım linkte HSPS2120’nin dummy bir cihaz olduğu, içerisinde GPON algoritmaları bulunmadığı, GPON özelliğini Huawei router’dan aldığı yazıyordu, MA5671A’nın ise kendi bağımsız işletim sistemi ve GPON özelliği olduğu yazıyordu. Bu iki cihazın aynı ürünler olduğunu doğrulamanızı öneririm.

DC UPS son derece mantıklı. Hazır DC UPS cihazları da düşünülebilir fakat gücü ve kapasitesi de hesaba katılmalı. Ben de Eaton 3S Mini UPS 36W modelini düşünüyordum DC UPS olarak fakat yeterli olup olmayacağını henüz hesaplamadım (basit bir hesap ama henüz router’ı almadım).

Ben de bir süredir çalışmıyorum, kendi yazılımlarımı geliştiriyorum, iş görüşmesi yapıyorum para da gerekli sonuçta. Biz MikroTik kullanıcıları hep aynı yolu izliyoruz sanırım :grinning:

Benim de rack tipi sunucum yok ama ses kartım rack tipi, yeni router için ayrı bir rack kabin düşünüyorum. Daha derli toplu oluyor rack kabin içerisinde sonuçta. PC kullansam rack tipi server kullanırdım kesinlikle. Bilgisayar olarak workstation kullanıyorum.

1 Beğeni

ONT cihazını aradan kaldırabilsek oldukça güzel olacak aslında. Aradan 1 adet fiş bile azalsa başarılı olur.

ONT cihazlarına erişmek isterseniz 192.168.100.0/24 için ilgili porta route yazarsanız sorunsuz bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Huawei web sitesinde yer alan dokumandaki kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılıyor.

Evimde aşağıdaki diyagramı uyguladığım ortamım mevcut.

Henüz toplamaya devam ettiğim kabinim aşağıdaki gibi.

Bu örnek güzel bir akım başlatabilir. Sizde kendi networkünüzü paylaşmaya ne dersiniz?

Doğrudur aynı değilmiş şimdi birdaha kontrol ettim farklı. Teşekkürler.

Huawei MA5671A SFP ONT cihazını denemenizi öneririm. Hatta MikroTik ürünleri satan firmalara bu cihazın MikroTik ürünlerinde sorunsuz çalıştığını iletip bu ürünün ülkemizde satılmasını da sağlayabiliriz diye düşünüyorum. Birçok MikroTik kullanıcısı bu ürünü tercih edecektir.

Mikrotik forumunda arastirma yaptim lakin saglikli calistigina dair %100 net bir bilgi mevcut degil. 1500TL’lik bir urunu referans etmeden tavsiyelendirmek yanlis olabilir.

Belki bu ürünün sağlıklı çalışıp çalışmadığı denendikten sonra önerilebilir. Şu anda ülkemizde denenmiş bir SFP ONT cihazı yok. Bu konuda bir çalışma olsa çok güzel olurdu.

1 Beğeni

Merhaba hpsp2120 ile huawei gpon onu rtxm167-431 ürün kodları aynıymış.

Arasıra çalışıyorum.

HSPS2120 ile RTXM167-431 aynı olsa bile MA5671A ile aynı cihazlar değiller. Sipariş ettiğiniz HSPS2120’den sonuç alabileceğinizi düşünmüyorum çünkü HSPS2120 içerisinde GPON protokolünü içeren yazılım yok. GPON ONT cihazı olması demek GPON protokolünü içerdiği anlamına gelmiyor. GPON networkünde çalışıyor fakat GPON ile ilgili kısımları, uyumlu çalıştığı Huawei’nin bir modeli router işliyormuş. Yani HSPS2120 Huawei’nin bir modeli router ile Voltran’ı oluşturuyor, başka router’lar HSPS2120 ile hiçbir işe yaramıyormuş :grinning:
HSPS2120’yi deneme fırsatınız oldu mu bu arada?

Bahsettiğiniz nokyatı anladım :slight_smile: deneyip göreceğim demediğimde paylaşacağım. Henüz almayı planladığım router Türkiyeye gelmedi.

Evet geçmişte paylaştığım fotoğraf doğruymuş :slight_smile: ara sıra beyin.error böyle hatalar yapıyor.

Bu router’ın 2 modeli var, RB5009UPR ve RB5009UG. Sonu UPR olan UG olanın yeni versiyonuymuş. UG olan Türkiye’de bulunuyor fakat UPR olan 12 Kasım’da Türkiye’ye gelecek gibi görünüyor. Bu bilgileri zaten biliyorsunuzdur ama tercih edecek arkadaşlar için paylaşayım dedim. RB5009UPR gerçekten çok güzel bir router, herkese öneririm ben de. Üzerindeki tüm portlar SFP olsa daha güzel olurdu, ilerde İnternet hızı 10gbps olduğunda da kullanmaya devam ederdik ama İnternet hızımız o hızlara geldiğinde zaten bu router da çok eskimiş olur, hem de o hızlar cihazlarda da standart hale geldiğinde ya 10gbps ethernet yada bir fiber protokolü cihazlarda da standart hale gelir diye düşünerekten tüm portları SFP olan bir router tercih etmeyi gereksiz bulmuştum.
Neyse konu dışına çıkmayayım daha fazla, router’ı kullanmaya başladığınızda SFP GPON denemelerinizin sonuçlarını paylaşırsanız birçok kişinin çok işine yarayacaktır.

Merhaba pr modeli bekliyorum. DC ups kullandığım için accesspointleri poe ile besliyorum. Şu an mevcut 2 hap ac2 im var onları bu router ile besleyeceğim. Fiberde beğenmediğim nokta poe kullanamamak. İlerde fibere ek birde power link eklerlerse fiber çok iyi olur ama şu an poe için bakır kablo gerekli.

MikroTik Routers and Wireless - Products: CCR2216-1G-12XS-2XQ
MikroTik Routers and Wireless - Products: CCR2004-1G-12S+2XS
İlginizi çekecektir :grin:

Tabiki deneyimlerimi paylaşırım. Gigafiber geldiğinde zyxel gpon da almak planınm var. O gün geldiğinde bakacağım.

Bu modeli almayı düşünüyordum, en beğendiğim router buydu aslında ama bu pahalılıkta evin içerisine ethernet kabloları yerine fiber kabloları çekmek, ek olarak 10GBPS fiber SFP modülleri almak bayağı bir masraf, İnternetim zaten 100mbps, 10GBPS’e şimdiden yatırım yapmak yerine varolan altyapıyı kullanıp RB5009UPR modelini tercih etmek çok daha doğru olur diye düşündüm. İnternet hızı 10gbps olana kadar RB5009UPR ile CCR2004 arasındaki fiyat farkına o zamanın RB5009UPR ayarında bir router’ı alırsam tüm portları ya 10gbps ethernet olur, yada fiber protokolü ethernet gibi bir standarta oturtulup tüm portları SFP gerekmeden fiber olur. O yüzden geleceğe şimdiden yatırım yapmak çok da doğru gelmiyor.

ZyXL GPON acaba sizin Huawei OLT altyapısı ile uyumlu çalışacak mı? ZyXL GPON ONT cihazı Huawei’den daha mı iyi acaba? Huawei daha iyi olabilir belki de. ZyXL GPON deerken SFP modülü mü düşünüyorsunuz yoksa bildiğimiz ethernet portlu GPON ONT cihazı mı? Cihazın model numarasını paylaşırsanız daha güzel olur, yorumlar yapanlar olur belki de, daha güzel fikirler oluşur sonuçta.

Bu model aşırı pahalı ve fanlı soğutması olması ev için gürültülü olur, 4GB RAM’ı olsun, işlemci gücü olsun günümüzde ev için çok fazla gereksiz olur.

Özellikle SFP tabanlı GPON ONT konusunda deneyimleriniz çok önemli, ben dahil birçok arkadaş için fikir olacaktır.

Benim kullanım senaryomda POE olmadığı için en avantajlısı fiber oluyor ama şu an için fiber altyapıya o kadar para ayırmak istemiyorum. Hele bir 1GBPS’ten yukarı hızlar gelsin, o zaman router’ı değiştiririm artık. RB5009UPR için de bir kullanım alanı bulurum o zaman.

1 Beğeni

TurkNet zyxel kullandığı için Zyxel PMG3000-. D20B denemeyi düşünüyorum.

TurkNet GigaFiber mi kullanıyorsunuz?

O şanslı azınlığın içinde değilim. Türktelekom altyapısı ile TurkNet kullanıyorum. FTTH bağlantı ile

TurkNet ZyXEL kullanıyor dediğiniz için sordum. TurkNet’in GigaFiber’de hangi marka OLT cihazı kullandığını bilmiyorum ama Türk Telekom altyapısında Huawei ve Nokia OLT’ler kullanıldığını biliyorum, Türk Telekom’un ZyXEL OLT kullandığını hiç duymadım. Şu anki ONT cihazınız Huawei mi bu arada? Nokia ise diğer markalarla tamamen uyumsuz olduğunu duymuştum Nokia OLT’lerin ama Huawei OLT belki diğer marka ONT cihazlarıyla çalışıyordur.
Eğer şu anki ONT cihazınız Huawei ise bağlı olduğu OLT de Huawei’dir, bu durumda daha önce bahsettiğim Huawei MA5671A SFP ONT cihazını alırsanız çok büyük olasılıkla problemsiz bir şekilde çalışacaktır, çünkü hem Huawei hem de içerisinde gerekli tüm GPON fonksiyonları var, kendi embedded işletim sistemi de var. Farklı ürünleri denemek yerine bu ürünü öncelikli olarak denemenizi öneririm.

Bu güne kadar gördüğüm görsellerde TurkNet bağlantılarda hep zyxel vardı. Bende huawei ont var. Altyapım huawei.

Buna katılıyorum ama Türkiyede daha bu modüle rastlamadım ilerde bulursam dışardan da uygun almayı düşünebilirim. Elimdeki hsps2120 yi bir deneyeyim :grin: şanslıysam bir yerdeki bir databasede seri numarası kayıtlıdır ve çalışır :grin:
Gereksiz uğraştırıyorlar bizi. Verecekler sfp modül (satmalarına da razıyım) git routerını kendin al seçeneği sunacaklar.

Gigafiber planlanmış bölgedeyim. Yıl sonuna kadar gelir demişlerdi bekliyorum :grin: başka bir yere taşınırsam büyük olasılıkla bunun peşine düşerim.

Sonucu merak etsem de çalışmayacağından emin gibiyim, çünkü dediğim gibi, hsps2120’nin kendine ait bir işletim sistemi, kendi üzerinde çalıştıracağı gpon fonksiyonalitesi yokmuş. Mutlaka denemek istiyorsanız da aşağıda anlattığım gibi arayüze bağlanıp şu anki ONT cihazınızın seri numarasını kopyalamayı unutmayın.

seri numarası eşleştirmesi kullanıcı bazında da yapılıyor olabilir, aslında şansa hiç gerek yok, elinizdeki gpon ont cihazının arayüzüne bağlanıp seri numarasını kopyalayıp sfp gpon ont cihazının arayüzüne bağlanıp seri numarasını değiştirebilirsiniz. sfp gpon ont cihazlarının belki grafik arayüzü yoktur, konsoldan bağlanmanız gerekebilir.
Nerden mi biliyorum? Türk Telekom’un verdiği Huawei ONT’den daha güzel bir model olan Huawei HW-HG8310M ONT cihazını satın aldım, arayüzüne girip seri numarasını değiştirdim, çalıştı, bağlantı kalitesi de önceki ONT cihazına göre bir miktar da arttı. Seri numarasını değiştirmeden önce çalışmamıştı.

Daha beter kısıtlama koymasınlar da, buna da razıyım.

Görseller hep yanıltıcı oluyor.

Konuya ilgim
:face_with_peeking_eye: :thinking: