Mikrotik Router SFP Portu

Bilgiler için teşekkürler. Sfp ile gpon arasında bu farkı yaratan kısım neresi? Ethernette gücün bir kısmı kablodan veri geçirmek için kullanılıyor onu biliyorum 2W kadar (10 ge için) geri kalan kısım nerede harcanıyor olabilir?

Konumuz o değil ki. Daha önce SFP takıp bağlantı kuran var mı diye sordum. Şuan aboneliğim başlamadı. Kablo çekildi binaya. Teknik destek alamıyorum. Buradan sormak istedim.

durum ledleri
led kontrolör
lazerin gücü farklıysa ordan bir miktar
ile
giriş voltajı ve çıkış voltajı aynı değilse voltaj dönüşümü için harcanan bir miktar kayıp olabilir…

fikir yürüttüm ustalar vardır onlar yanlışsam düzeltsinler lütfen

50 voltmu? benim bildiğim 3.3v ve/veya 5v kullanıyor PCB’ler

Ben bu konu için destek kaydı açtım. Temsilci bana siz sisteminizi kurun internete bağlanamıyorum diye destek kaydı açın saha ekibi gelip incelesin mümkünse yaparlar dedi :grin: Saha ekibinin direk bu böyle olmaz deme olasılığı da mevcut.
Sfp ile ont sonlandırma fttb bağlantıda kullanılıyor otel okul benzeri yerlerde de kullanılıyor. Aktif kullanımı bulunmakta.

Mikrotik kullandığım için şuan 30 volta kadar besleme yapabiliyorum. Her cihazın içinde step down converter ile besleme voltajı 3.3 ve 5 volta dönüştürülüyor. Ont de bunlardan biri. Ont içindeki bu step down converter entegresi yanlış hatırlamıyorsam 20.5 volta kadar gelen voltajla çalışabiliyor. Bu nedenle upsimi inşa ederken 4s li-ion kullandım 12-16.8 volt arası besleme veriyorum elektrik kesikken. Elektrik varken 19 volt gidiyor.
kullandığım mikrotik
resim
Bundan iki tane kullenıyorum bütün ağım bukadar.
Yakın gelecekte alacağım router
resim
Beslemede 50 volta çıkmayı planlıyorum.
resim
resim

Bu nedenle sfp istemekteyim. Bu ana router olduktan sonra elimdeki router ap ve dns server olarak çalışacak.

1 Beğeni

Bu arada Gigafiberde iseniz ve ONT Zyxel ise şunu temin etmeyi deneyin pmg3000-d20b

Gigafibere geçecek kadar şanslı azınlıktan değilim malesef :grin: Huawei hpsp2120 edindim. Dediğiniz sfp den italyada birtane buldum iletişime geçtim bakalım :grin: fiyatı makul olursa onu da alabilirim.

Üzerlerindeki markalardan ziyade içlerindeki chipset uyumları yeterli olur.
Nokia ONT diye Nokia GPON yerinde başka marka üretimi iki adet GPON-ONU sahibiyim.

GPON ONU kullanmak ile ONT kullanmak arasındaki en büyük fark bir tane adaptör eksiltmek. Götürüsü getirisinden fazla bir maliyet aslında. Sağlayıcılar bunarı sunsa ne güzel olur. Bak adam ne güzel istediği SFP girişinde kullanabiliyor.

Örnek;

1 Beğeni
/ppp profile
set [find] change-tcp-mss=yes
/ip firewall mangle
add action=change-mss chain=forward new-mss=clamp-to-pmtu passthrough=yes protocol=tcp tcp-flags=syn
add action=change-mss chain=output new-mss=clamp-to-pmtu passthrough=yes protocol=tcp tcp-flags=syn
add action=change-mss chain=postrouting new-mss=clamp-to-pmtu passthrough=yes protocol=tcp tcp-flags=syn
/ipv6 firewall mangle
add action=change-mss chain=forward new-mss=clamp-to-pmtu passthrough=yes protocol=tcp tcp-flags=syn
add action=change-mss chain=output new-mss=clamp-to-pmtu passthrough=yes protocol=tcp tcp-flags=syn
add action=change-mss chain=postrouting new-mss=clamp-to-pmtu passthrough=yes protocol=tcp tcp-flags=syn

deneyebilirsiniz performans artışı için…

1 Beğeni

Teşekkürler.

1 Beğeni

birşey değil. benim evimde ~%15 olan retransmisyon+overhead miktarını yarıya düşürdü.

/ip settings
set tcp-syncookies=yes

önemli performans artışı için. ve saldırılara karşı da koruyormuş

fasttrack özelliği açıkken QoS çalışmaz. MT RB4011 alın fasttrack özelliğini kapatırsınız…

ayrıca

/ip firewall connection tracking
set enabled=yes loose-tcp-tracking=no

performansa katkı sağlamaktadır.

1 Beğeni

Tercih ettiğiniz MikroTik RB5009 router çok güzel bir router fakat tercih ettiğiniz SFP GPON ONU cihazı Huawei HSPS2120, Huawei’nin apartmanlar için olan routerlarında çalışacak şekilde dizayn edilmiş, kendi ethernet bridge’i ve GPON logic’i olmayan, dummy bir SFP ONU’dur, dolayısıyla MikroTik router’larla çalışmaz.
Mikrotik router’lar ile kendi embedded işletim sistemi olan Huawei MA5671A gibi bir GPON SFP ürünü kullanabilirsiniz.
Kaynak: Huawei HPSP2120 with MikroTik - MikroTik
Kaynakta Nokia/Alcatel GPON kullananlar için ise G-010S-P / G-010S-A ürününü öneriyor.

Bu düşüncenize katılmıyorum. Bu konuyla ilgili kişisel fikirlerimi paylaşayım.
Belki arkadaş router’ı duvara monte edip tek parça olarak kullanmak istiyor (ki tercih ettiği router’ı o şekilde kullanan birçok insan var), ek ONT cihazının adaptörüyle ayrı, ONT cihazını duvara monte etmekle ayrı uğraşmak istemiyordur. Duvarda tek bir cihazın durması çok estetik olmayan bir görüntü oluşturmaz ama ONT cihazının kabloları, adaptörü, router bağlantısı falan çok dağınık bir görüntü oluşturur.
Belki arkadaş bir rack kabin içerisinde kullanacak router’ı (bu router’ın rack kabin montaj kulakçıkları da ayrı olarak satın alınabiliyor ve rack kabine çok da güzel monte edilebiliyor). Bu durumda da ONT cihazını rack kabine koymak için rack kabin tepsisi almak, ONT cihazını tepsiye koymak gibi şeylerle uğraşmak yerine SFP tabanlı bir ONT cihazı kullanıp kabinini daha derli toplu hale getirmek istiyordur.
Ülkemizdeki “bu senin işine yaramaz, herkes ne yapıyorsa onu yap” yaklaşımını hiç sevmiyorum. Keşke Türk Telekom gibi altyapı firmaları da ONT kilidi, router kilidi gibi şeylerle uğraşmak yerine insanları özgür bıraksalar, herkes istediği çözümü gönlünce uygulayabilse. Modülerliğe hiç önem verilmiyor ülkemizde malesef.

Bu düşüncenize katılmıyorum. Bu konuyla ilgili kişisel fikirlerimi paylaşayım.
Belki arkadaş router’ı duvara monte edip tek parça olarak kullanmak istiyor (ki tercih ettiği router’ı o şekilde kullanan birçok insan var), ek ONT cihazının adaptörüyle ayrı, ONT cihazını duvara monte etmekle ayrı uğraşmak istemiyordur. Duvarda tek bir cihazın durması çok estetik olmayan bir görüntü oluşturmaz ama ONT cihazının kabloları, adaptörü, router bağlantısı falan çok dağınık bir görüntü oluşturur.
Belki arkadaş bir rack kabin içerisinde kullanacak router’ı (bu router’ın rack kabin montaj kulakçıkları da ayrı olarak satın alınabiliyor ve rack kabine çok da güzel monte edilebiliyor). Bu durumda da ONT cihazını rack kabine koymak için rack kabin tepsisi almak, ONT cihazını tepsiye koymak gibi şeylerle uğraşmak yerine SFP tabanlı bir ONT cihazı kullanıp kabinini daha derli toplu hale getirmek istiyordur.
Ülkemizdeki “bu senin işine yaramaz, herkes ne yapıyorsa onu yap” yaklaşımını hiç sevmiyorum. Keşke Türk Telekom gibi altyapı firmaları da ONT kilidi, router kilidi gibi şeylerle uğraşmak yerine insanları özgür bıraksalar, herkes istediği çözümü gönlünce uygulayabilse. Modülerliğe hiç önem verilmiyor ülkemizde malesef.

TurkNet forum topluluğuna hoşgeldiniz. @Sunshine

sizinle aynı fikirdeyim keşke operatörler SFP modüle resmi destek verse ücreti karşılığı…

ancak resmi destek vermeyince fizibilite nedeniyle tavsiyeler değişiyor

güzel görünsün diye 500-1000 lira harcayacaksam harcamamak daha fizibil.

bugün neredeyse bütün cihazlar köprü modunu destekliyor. operatörler complex işlere girmek istemiyor. örnek vermek gerekirse Mikrotik’in kendi modulünün kendi routerıyla uyumlu olmadığı modeller dahi var… Çağrı merkezini ve teknik ekipleri bu işlere sokmak istemezler…

ayrıca rack kabin tepsisi almak mantıksız değil.

buradaki espri, siz metro ethernet kullanmıyorsunuz GPON kullanıyorsunuz… volume network (paylaşımlı ağ) üzerinde bir bireysel müşterisiniz. tek arayüz veriyor operatör size… backup linkiniz yok. metro ethernet kullansaydınız SFP modül veriyorlar zaten… iyi çalışmalar

edit:
200-300 liraya ikinci el sağlam UPS (KGK) bulmak mümkün… para kolay kazanılmıyor… mesela modülle uğraşayacağına o parayı bir üst model routera harcamakta mümkün. devir tasarruf devri. yoksulluk sınırı devlete göre 10 bin, bize göre aylık 20 bin lira. ha siz yoksul değilseniz metro ethernet alın azizim. turknette fiyat 3500 liraymış zaten…

bir dilekçe yazarsınız bireysel müşteriyim ancak metro kullanmak istiyorum. satış yapmıyorum diye. size modülünde cihazında kralını verirler…

1 Beğeni

Teşekkürler @volkan777

Resmi destek olsa tabi ki çok daha güzel olurdu, onu kastediyorum zaten. Desteği geçtim, standartların yolunu açsalar o bile yeterli olur. ADSL ve VDSL’de standartlar vardı, modeme kısıtlama koymadılar, herkes istediği modemi kullanabildi. Bunu GPON standardında da gayet güzel bir şekilde yapabilirlerdi.

İhtiyaçları gözardı etmemek gerekir. Evin girişinde sadece bir router duracaksa, birkaç ethenet kablosundan başka hiçbir kablo görünmeyecekse bunun için 500-1000 Lira gibi paralar harcanabilir. Kabin ve kabin tepsisi satın almak da maliyetsiz birşey değil. Bütün bunlar tercihe bağlı olmalı. Kimisi ekonomik olsun deer, kimisi daha derli toplu olsun deer, kimisi daha kaliteli olsun deer. Özgürlük çok önemli.

MikroTik’in kendi modülüyle uyumlu olmayan router’lar olur tabi ki. Router’ın SFP standardı eskidir, SFP modülünü router’ın kullandığınız modeli desteklemiyordur, PCI Express modüldür ama router’ınızın PCI Express girişi yoktur, gibi gibi. Modülerlik böyle birşey değil mi zaten? Modülerliğin maliyetsiz birşey olduğunu hiçkimse iddia edemez ama getirisi maliyetniden çok daha fazladır her zaman.

Mantıksız değil tabi ki ama daha entegre çözümler varken daha entegre çözümleri tercih etmek daha güzel olmaz mı?

GPON bir standart, bu standartlara uyan herhangi bir çözümü kullanma özgürlüğü olmalı. Herkesi tek kalıba sokmamak gerekir. İsteyen herkesin istediği ONT cihazını kullanabilme özgürlüğü olsa çok daha güzel olurdu.

Bu dediklerinize uygun bir topluluk var, uygun olmayan topluluklar var. Kimisinin bütçesi çok kısıtlıdır, “modülle uğraşacağıma o parayı üst model router’a veririm” deer, kimisinin bütçesi biraz daha elverişlidir, kaliteli router kullanır, istediği GPON ONT modülünü kullanmak ister. Kendi GPON ONT modülünü almak isteyen herkes aylık 3500 Lira ödeyecek diye birşey yok. Bir insan 1000 Lira civarlarına kendi SFP ONT modülünü alıp kullanmak istiyor diye neden aylık 3500 Liralık hizmeti alternatif olarak düşünsün ki?

Adam asgari ücret alıyordur ama teknolojiyle uğraşmayı seviyordur, para biriktirip sağlam bir network altyapısı kurar evine, Mikrotik router’ını da alır, SFP modülünü de alır, kendi seçimidir.

1 Beğeni

Merhba ve teşekkürler @Sunshine ve @volkan777 görüş ve düşünceleriniz için.

Routeri duvara monte etmeyi düşünüyorum ve güzel bir router bencede. Ups alma konusunu düşündüm fakat uyuduğum odada olacağı için fan sesi istemiyorum o nedenle kendi dc upsimi kurdum.
HSPS2120 ve MA5671A nın ürün kodları aynı (düzeltme: ürün kodları aynı değil) ve aynı routerlerda çalışıyorlar. Bu nedenle ve bulabildiğim en ucuz gpon olduğu için aldım deneme maksatlı.
Bu arada bende yoksulum :grin: bu gün yeni işe girdim bir süredir işsiz bir şekilde birikim yiyordum.

3 Beğeni

Ne alakası var. Ben kaç sene önce almışım zaten mikrotik router. Zaten hobi olarak evde U1 tipi sunucum var.
HP Micro server
1 Adet Gen 7
2 Adet Gen 8
Dell R210 II

sunucularım var. Aktif olarak internet sitesi yayını yapıyorum. Bunu zaten yaptığım için SFP modülü almak devede kulak kalıyor. Kimse burada istemeyene zorla bir ürün satmıyor ki.