Keenetic, Tplink VR300 ve Asus Ac-750 arasında kalınca

Merhabalar, ne zamandır bir modem almayı planlıyordum, Asus ac750 ve tplink vr300’ü gözüme kestirmiştim ama turknetforum’u keşfettim aramalarda.

VDSL Modem tavsiyesi - Modem - Destek / Modem Önerileri - TurkNet İletişim Hizmetleri A.Ş.
buradaki bağlantıyı okudum ve keneetic modemin de alınabilir olduğunu düşündüm.

Ama, " Keenetic Omni DSL " için wi-fi’si kötü yazılmış, onu almayı düşünüyordum ne dersiniz, almam mantıklı mi? genellikle wifi ile laptop bağlıyorum ve telefonlarımız bağlı.

Bir de, Keenetic Air AC1200 ile Keenetic Extra DSL AC1200 arasındaki fark büyük müdür?

Keenetic extra dsl tavsiye ederim diğer modemleri hiç düşünmeyin bile. Keenetic için indirim kodu verebilirim. İndirimle beraber 455tl’ye geliyor.

3 Beğeni

Merhabalar, yorumunuz için teşekkür ederim ama maalesef, 300 lirayı aşmamayı düşünüyorum. Bu arada bir cihaz alacağım.

O zaman omni dsl alın wifi’si hiçte kötü değil. Nerde duydunuz bilemiyorum ama kullananlar gayet memnun. Elinizde bir dsl modem varsa köprü modunda kulanıp bir Keenetic router alarak tüm hattı yine Keenetic üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Evet o uygun gibi, attığım linkteki sıralamada en altta ve yanına öyle yazılmış resim ekledim.

Bu videoyu izleyin ve bir Keenetic air yada city tarzı router alarak daha uygun fiyata daha performanslı cihaz alabilirsiniz. Dsl türü modemler pahalı, router’lar daha uygun fiyatlı. Bi inceleyin karar verin.

2 Beğeni

Evet bu bizim ekipten eren bey’in paylaşımı.
Elbette extra dsl daha iyi ama omni bahsedildiği kadar kötü değil. İnce ayarlar yapılınca çok daha iyi olur. Çok çeşitli ayarlara imkan tanıdığı için gerekli ayarları doğru yapmamıştır sorun yaşayanlar.

1 Beğeni

Anladım, şimdi vaktinizi alıp bir soru daha sormak istiyorum;
omni bir modem air ise bir router sanırım.

Bende eski, turk telekom logolu bir modem var 3.2mb hızında film indirmeme yarıyor ama uzun süre bağlanınca wifi kopuyor.

Bu dururken bir router alsam " Keenetic Air AC1200" yani, videodaki gibi yapıp yükü ona aktarıp hızımı çok artırıp kopyaı engeller ve bunu daha uyguna mı yapmış olurum?

Aynen çok iyi anlamışsınız. Köprü modunda kullanıp tüm yükü (wifi dahil) o modemin üzerinden alıp kontrolü air üzerinden yaparsınız. Air omni dsl’den üstün extra dsl ayarında kaliteli bir cihazdır.

Peki eski modemim hala olduğu için omni’den daha iyi performans alacağımı söyleyebilir miyiz, eğer ki Air kurarsak?

Çünkü bu modem oldukça iyi bir internet hiç olmayacakmış gibi. kopmalar vs olacakmış gibi düşündürüyor beni.

Attığınız resimde omni’mnin wifi’si kötü derken 5ghz özelliği olmadığı için söylenmiş.
Omni dsl ile de elinizdeki modemden çok daha iyi bir kullanımınız olur.

Sizdeki modeme gelince tüm yükü tek başına taşıyabilecek bir işlemci ve donanıma sahip değil ancak köprü modunda kullanırsanız sorun yaratmayacaktır. Videoyu baştan sona izleyin.

Ve hat değerlerini atarmısınız bir bakalım orda sorun varmı?

anladım.
Hat değerlerimi nereden bulurum turk.net’e girdim ama bulamadım da.

" |Modem Buluşma|Modem Buluşuyor - VDSL|
| — | — |
|İndirme Hızı|29.63 Mbps|
|Yükleme Hızı|5.99 Mbps|"

var

Modem arayüzüne girmeniz gerekiyor. xDsl istatistikleri veya durum sekmesinde olabilir.

1 Beğeni

Hocam Keenetic Router’lardan Ultra ve Giga gibi üst modelleri hariç neredeyse çoğunu deneyimlemiş biri olarak söylüyorum, yazılımsal açıdan çok çok verimliler. Ancak olabildiğince ram ve rom’u yüksek olan cihazlar tercih edilmeli. Bileşen kurulumu için Air ve City gibi cihazlar pek yeterli değiller. Modem/Router cihazları pek tavsiye etmesem de eğer online oyunlarla aranız yoksa Omni DSL’i almanızı tavsiye ederim. Ancak oyun oynamayı planlıyor ve 5Ghz bandından da faydalanmak istiyorsanız Mi Router’lara yönelmenizi şiddetle öneririm. Kaldı ki artık 5Ghz bandı standart hale gelmeye başladı birçok noktada özellikle Bluetooth 5.0 ve üzerinde yaşanan frekans çakışması nedeniyle 2.4Ghz yayın yapan cihazlar kullanıcıları oldukça mağdur ediyor.

anladım, açıkçası kardeşim pugb oynuyor ben ise 4k film indiriyorum ve diğer vakitler genel sosyal medya kullanımı.
Bluetooth çakışmasının nedeni nedir acaba? Oyunlar vs. mi?
stabiliteyi sağlamama, ve oyun tercihimizin azlığı nedeniyle router yerine modem yani omni dsl tercih edeceğim sanırım.

City ac750 destekli olduğu için tavsiye etmeyebilirsiniz ama air çok çok yeterli kaldı ki city omni’den kat kat daha iyi.

Hız değerlerinizi pek bilmiyorum ancak sürekli devam eden download süresince modem bunu kaldıramayı önceliklendirmeyi yapamayacaktır. Üst düzey modemler gelişmiş QoS ile bunu düzenleyebilirken Keenetic tarafında bunla alakalı ‘net’ bir gelişme yok. CLI komutları arasında SQM ile alakalı detaylar olmasına karşın ben bu özelliği aktive edemedim Keenetic cihazlarda. Onlar varsayılan olarak eski tip AQM ile ve fq_codel ile gelmekteler. Size biraz karışık geldiyse bunlar paket sıralama ile alakalı bazı protokoller diyebilirim. Bu nedenle OpenWRT destekli bir router araştırmanızı tavsiye ederim öncelikle.

Bluetooth tarafında ise yukarıda da görebileceğiniz üzere iki protokol de aynı frekans bandı üzerinden yayın yapmakta. Farkları bölünmüş kanallar ve taşıyabildikleri veriler olarak özetlenebilir. Bluetooth kulaklık ya da fare ya da herhangi farklı bir cihaz telefona ya da pc’ye bağlı olduğunda bağlantı stabilitesi zarar görüyor. Yani hatta parazit meydana geliyor. Ancak 5Ghz bandına geçerseniz ikisi da farklı frekans aralıklarında olduğu için herhangi bir çakışma yaşamadan yüksek bağlantı hızını deneyimleyebiliyorsunuz. 5Ghz’in handikaplı tarafı ise frekansı yüzünde uzun mesafelere ulaşamaması. Ancak ulaştığı noktada halen daha yüksek veri transfer hızını mümkün kılması onu bir miktar daha kullanışlı yapıyor. Misalen 2.4Ghz bandında modemden 3 oda ötede olduğunuzu varsayalım. çekim gücü yüksek görünürken indirme hızınız bir hayli düşecektir. 5Ghz tarafında ise aynı mesafede çok düşük bağlantı gücüne sahip olsanız bile muhtemelen kopma seviyesinde değilse bağlantınız 2.4Ghz’den daha hızlı bir indirme hızı deneyimleyeceksiniz.

Bu nedenle ben 2x2 2.4Ghz ve 2x2 5Ghz destekli modem ya da router’lara yönelmenizi öneririm.
Oyun olayıyla alakalı da Bufferbloat Nedir? konumu inceleyebilirsiniz. Testleri gerçekleştirerek cihazınız hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Dipnot: Aktif OmniDSL kullanıcısıyım :d

1 Beğeni

Stock kullanım için Air değil City bile yeterli bir cihaz ancak ileri düzey kullanım için Air, City ve Extra (Router, DSL değil) yetersiz kalıyor.

Anlattıklarınızı biliyorum karışık bir şey yok. Fakat air ac1200 5ghz destekliyor. Bendeki extra dsl modelinde ise 187m kare evde sürekli 5ghz üzerinden bağlıyım ve 2 oda ötede 83mbit’lik hattımda 76 mbit hız görmekteyim. 3 oda uzaklığa gidince ise 30/40 arası değişiyor hızım. Özellikle 3 oda uzaklıkta 2.4ghz çekim kalitesi daha yüksek gibi görünse de çok dalgalanma var ama aynı konumda 5ghz de hiç dalgalanma ve parazit yok. Ve etrafımdaki diğer modemlerle çakışma olmadığı için hiç sorun yaşamıyorum. Ben Keenetic air tavsiye ediyorum ısrarla.

1 Beğeni

Anlattıklarımı ben konu sahibine aktarmıştım Murat Bey :slight_smile:

2.4Ghz konusunda ise eski ve kalın duvarları olan bir evde oturmama karşın 2 oda ötedeki Omni’den %70 civarı sinyal alıyorum. Telefonum 2.4Ghz de 1x1 çalıştığı için 72Mbps bağlantı hızından deneysel olarak alabileceğim 50mbps civarı hızın ancak %50’sini sunabiliyor. Omni’ye Yakın konumda yer alan Mi Router modem ile 5Ghz üzerinden yine yüzde 60-70 civarı sinyal alıyorum. Onda ise 100mbps olan paketim üzerinden 80-90 mbps arası rahatlıkla alabiliyorum. Etrafınızda çok fazla 2.4Ghz yoksa verim daha da artabilir ancak benim lokasyonum oldukça kalabalık ve parazitli o bantta. Bir de prime time sürecinde Extra DSL ilw gerçekleştirdiğiniz Dslreports testini merak ediyorum.

1 Beğeni