Bufferbloat nedir, ölçümü nasıl yapılır?

Forumda yeni olsam da bir hayli uzun zamandır yazılanları çizilenleri takip ediyor ve birçok arkadaşın ping ile latency yükselmesinden dert yandığını görüyorum. Altyapısal sorunları olanlar haricinde halen daha bu sorunu yaşayanların sorununu modem olarak gösterdiğimde ise arkadaşları yönlendirdiğim bir site bulunuyor.

Speed test - how fast is your internet? | DSLReports, ISP Information adresi üzerinden test yapan arkadaşların değerlerini konu açtıklarında paylaşarak daha detaylı analizler yapabilmesinin mümkün olacağını düşünüyorum. Ancak burada bizim için asıl önemli nokta bufferbloat verileri oluyor. Bufferbloat hepimizin bildiği oyun esnasında ağda olan diğer bir kullanıcının yükleme ya da indirme yapması nedeniyle modemin bize yanıt vermemesi ya da sıralamayı mantıksal olarak yapamaması nedeniyle yaşadığı ‘anlık şişme’ olarak tanımlanabilir.

Deneyimsel olarak çeviriyi yaptım dileyen arkadaşlar internetten daha detaylı açıklamalara ulaşabilirler :smiley:

Belki sitedeki diğer tool’lar da işinize yarar diye paylaşmak istedim. Bu site verileri haricinde bufferbloat durumunu test etmek isteyenler fast.com üzerinden yaptıkları testte yüklü ve yüksüz ping değerleri arasındaki farka bakabilirler. Yüklü ve yüksüz ping arasındaki fark ne kadar açıksa bufferbloat da o kadar yüksek demektir. Manuel olarak testi gerçekleştirmek isteyenlerse cmd üzerinden herhangi bir ip’ye ping atabilir bu esnada da nperf üzerinden download testi yaparak ping yükselmesine bakabilir. Normal ping değerlerinizin üzerine +10 civarında yüklenme yapması doğaldır ancak 100-200ms değerler sıkıntı yaşandığını gösterir.

100Mbps’lik pakette kendi verilerim ise şu şekilde:

Speed result of 52.5/6.88 Mbps | DSLReports, ISP Information detaylı bilgilere bu linkten erişebilirsiniz.

2 Beğeni

image image image Speed result of 74.2/7.72 Mbps | DSLReports, ISP Information

Böyle çıkıyor. Modemim: Keenetic Extra DSL. Valorant oynuyorum ve ping’im 40-50 arası ve bazen 60-100 falan oluyor. Önceden superonline kullanıyordum ve 34 ping alıyordum hep sabitti. Sizce sadece modem mi sorun yoksa bu bufferbloat’ın TurkNet ile alakası var mı ona göre bir süreliğine iss değiştirmeyi düşünüyorum.

Ben de Omni DSL kullanıyorum modemle de alakası var ama Extra DSL piyasadaki iyi modemlerden biri. Önerim Yazılımı geliştirici kanalına alın ardından oyun oynadığınız PC’ye cihaz listesi üzerinden öncelik verin. İkinci seçeneği seçmeniz yeterli olacaktır. Geri kalan cihazları da 3 ya da 4 yapabilirsiniz.

Ardından VDSL protokolünü manuele alıp hattınıza göre ayarlamaları şöyle yapabilirsiniz.

*SNR Değerini Varsayılan 8db’de tutunuz.

Hat değerlerinizi atarsanız ona göre hız limitasyonu da önerebilirim.

1 Beğeni

Bu keenetic omini dsl nasıl öncelik atanır acaba bende kopmalar IPTV sıkıntılar yaşıyorum

Üstte bahsettiğim gibi geliştirici sürüme geçerseniz bahsettiğim ayarları deneyebilirsiniz. Ancak geliştirici sürüm stabil değildir bilginize.

Stabil olmaması ne gibi sıkıntılar yaşatır

Ben şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadım hocam ama her şey olabilir. Mesela bundan önceki sürümde arayüze girdiğiniz zaman ilk modem kurulumu sihirbazına atıyordu direktmen.

1 Beğeni

Peki yükledim bu ayarı hangi menüden atayacağım

Üstteki görselin ayarını cihaz listesi üzerinden öncelik atması yapacağınız cihaz ayarlarından yapacaksınız. Diğerini de VDSL Bağlantısı sekmesinden.

1 Beğeni

dediğini denedim ping’e hiçbir katkısı olmadı maalesef. sanırım TurkNet ile alakalı bir durum var sitede de denedim sonuçlar benzer. yine de çok teşekkürler bilgiler gerçekten çok değerliydi :slight_smile:

2 Beğeni

1 Beğeni

Yaptım ama Galiba TurkNet ile sıkıntı olunca malesef işe yaramıyor ayarı neflix yaptım beinconnetch daha fazla takılmaya başladı SD görüntü de hemde

1 Beğeni

Keenetic yazılımında QoS özelliğinin de kapalı olması gerektiğini belirtmem gerekiyordu sanırım. Ben bu ayarları yapmadan önce bayağı bufferbloat yiyordum ardından bu ayarlarla biraz düzelme gördüm ancak tam değildi. @berkant03 @aimtune bir router alıp modemi aradan çıkartmanızı yani tüm trafiği router üzerinden yönetmenizi öneririm . Ayrıca hız sınırlandırması uygulayarak da bufferbloat’u azaltmanız mümkün teknik olarak. OpenWRT destekli router alırsanız da SQM ile bu dertlerden komple kurtulmuş olursunuz. Piyasadaki en mantıklı çözüm benim de kullanmış olduğum Mi Router 4A Giga Edition sanırım. Onunla da alakalı bir yazı yazmayı planlıyorum.

ADSL mi hocam hattınız?

qos kapalı sanırım. opkg desteğini açtım fakat opkg install diyemiyorum sorun var sanırım modemde ya opkg desteğini açtım

Opkg işinize pek yaramaz. Onu yüklemek için ext2, ext3 ya da ext4 formatında bir belleğe ihtiyacınız var

Evet :frowning: ölüyorum lagdan. Saat 02 gibi falan ölçüm yapınca tüm değerler “A” oluyor :slight_smile: ama gece 2 ye kadar bekleyecezmi inte girmek için bilmiyorum :slight_smile:

Hat yoğunluğu çok olunca normal. Bizim buralarda herkes Superonline altyapısında diye benim testler günün çoğu saatinde benzer. Altyapı boş :smiley:

2 Beğeni

35 hattım daki değeri

1 Beğeni