Keenetic, Tplink VR300 ve Asus Ac-750 arasında kalınca

anladım.
Hat değerlerimi nereden bulurum turk.net’e girdim ama bulamadım da.

" |Modem Buluşma|Modem Buluşuyor - VDSL|
| — | — |
|İndirme Hızı|29.63 Mbps|
|Yükleme Hızı|5.99 Mbps|"

var

Modem arayüzüne girmeniz gerekiyor. xDsl istatistikleri veya durum sekmesinde olabilir.

1 Beğeni

Hocam Keenetic Router’lardan Ultra ve Giga gibi üst modelleri hariç neredeyse çoğunu deneyimlemiş biri olarak söylüyorum, yazılımsal açıdan çok çok verimliler. Ancak olabildiğince ram ve rom’u yüksek olan cihazlar tercih edilmeli. Bileşen kurulumu için Air ve City gibi cihazlar pek yeterli değiller. Modem/Router cihazları pek tavsiye etmesem de eğer online oyunlarla aranız yoksa Omni DSL’i almanızı tavsiye ederim. Ancak oyun oynamayı planlıyor ve 5Ghz bandından da faydalanmak istiyorsanız Mi Router’lara yönelmenizi şiddetle öneririm. Kaldı ki artık 5Ghz bandı standart hale gelmeye başladı birçok noktada özellikle Bluetooth 5.0 ve üzerinde yaşanan frekans çakışması nedeniyle 2.4Ghz yayın yapan cihazlar kullanıcıları oldukça mağdur ediyor.

anladım, açıkçası kardeşim pugb oynuyor ben ise 4k film indiriyorum ve diğer vakitler genel sosyal medya kullanımı.
Bluetooth çakışmasının nedeni nedir acaba? Oyunlar vs. mi?
stabiliteyi sağlamama, ve oyun tercihimizin azlığı nedeniyle router yerine modem yani omni dsl tercih edeceğim sanırım.

City ac750 destekli olduğu için tavsiye etmeyebilirsiniz ama air çok çok yeterli kaldı ki city omni’den kat kat daha iyi.

Hız değerlerinizi pek bilmiyorum ancak sürekli devam eden download süresince modem bunu kaldıramayı önceliklendirmeyi yapamayacaktır. Üst düzey modemler gelişmiş QoS ile bunu düzenleyebilirken Keenetic tarafında bunla alakalı ‘net’ bir gelişme yok. CLI komutları arasında SQM ile alakalı detaylar olmasına karşın ben bu özelliği aktive edemedim Keenetic cihazlarda. Onlar varsayılan olarak eski tip AQM ile ve fq_codel ile gelmekteler. Size biraz karışık geldiyse bunlar paket sıralama ile alakalı bazı protokoller diyebilirim. Bu nedenle OpenWRT destekli bir router araştırmanızı tavsiye ederim öncelikle.

Bluetooth tarafında ise yukarıda da görebileceğiniz üzere iki protokol de aynı frekans bandı üzerinden yayın yapmakta. Farkları bölünmüş kanallar ve taşıyabildikleri veriler olarak özetlenebilir. Bluetooth kulaklık ya da fare ya da herhangi farklı bir cihaz telefona ya da pc’ye bağlı olduğunda bağlantı stabilitesi zarar görüyor. Yani hatta parazit meydana geliyor. Ancak 5Ghz bandına geçerseniz ikisi da farklı frekans aralıklarında olduğu için herhangi bir çakışma yaşamadan yüksek bağlantı hızını deneyimleyebiliyorsunuz. 5Ghz’in handikaplı tarafı ise frekansı yüzünde uzun mesafelere ulaşamaması. Ancak ulaştığı noktada halen daha yüksek veri transfer hızını mümkün kılması onu bir miktar daha kullanışlı yapıyor. Misalen 2.4Ghz bandında modemden 3 oda ötede olduğunuzu varsayalım. çekim gücü yüksek görünürken indirme hızınız bir hayli düşecektir. 5Ghz tarafında ise aynı mesafede çok düşük bağlantı gücüne sahip olsanız bile muhtemelen kopma seviyesinde değilse bağlantınız 2.4Ghz’den daha hızlı bir indirme hızı deneyimleyeceksiniz.

Bu nedenle ben 2x2 2.4Ghz ve 2x2 5Ghz destekli modem ya da router’lara yönelmenizi öneririm.
Oyun olayıyla alakalı da Bufferbloat Nedir? konumu inceleyebilirsiniz. Testleri gerçekleştirerek cihazınız hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Dipnot: Aktif OmniDSL kullanıcısıyım :d

1 Beğeni

Stock kullanım için Air değil City bile yeterli bir cihaz ancak ileri düzey kullanım için Air, City ve Extra (Router, DSL değil) yetersiz kalıyor.

Anlattıklarınızı biliyorum karışık bir şey yok. Fakat air ac1200 5ghz destekliyor. Bendeki extra dsl modelinde ise 187m kare evde sürekli 5ghz üzerinden bağlıyım ve 2 oda ötede 83mbit’lik hattımda 76 mbit hız görmekteyim. 3 oda uzaklığa gidince ise 30/40 arası değişiyor hızım. Özellikle 3 oda uzaklıkta 2.4ghz çekim kalitesi daha yüksek gibi görünse de çok dalgalanma var ama aynı konumda 5ghz de hiç dalgalanma ve parazit yok. Ve etrafımdaki diğer modemlerle çakışma olmadığı için hiç sorun yaşamıyorum. Ben Keenetic air tavsiye ediyorum ısrarla.

1 Beğeni

Anlattıklarımı ben konu sahibine aktarmıştım Murat Bey :slight_smile:

2.4Ghz konusunda ise eski ve kalın duvarları olan bir evde oturmama karşın 2 oda ötedeki Omni’den %70 civarı sinyal alıyorum. Telefonum 2.4Ghz de 1x1 çalıştığı için 72Mbps bağlantı hızından deneysel olarak alabileceğim 50mbps civarı hızın ancak %50’sini sunabiliyor. Omni’ye Yakın konumda yer alan Mi Router modem ile 5Ghz üzerinden yine yüzde 60-70 civarı sinyal alıyorum. Onda ise 100mbps olan paketim üzerinden 80-90 mbps arası rahatlıkla alabiliyorum. Etrafınızda çok fazla 2.4Ghz yoksa verim daha da artabilir ancak benim lokasyonum oldukça kalabalık ve parazitli o bantta. Bir de prime time sürecinde Extra DSL ilw gerçekleştirdiğiniz Dslreports testini merak ediyorum.

1 Beğeni

ben tenda v1200 kullanıyorum gayet memnunum 355tl gibi bir fiyatı var bir inceleyin derim. Tek problemi biraz ısınıyor makina ama normal bir kullanıcı iseniz problem yaratmaz. Ama sürekli torrentten indirme yapıp online oyun oynuyorsanız sıkıntı çıkarabilir. Tenda v1200 hakkında diğer arkadaşların da yorumlarını duymak isterim.

ben indirim kodunu alabilir miyim yazlığa alıcam da bir de bunu deneyeyim

Yorumları okudum, yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Turknet ayrıcalık, forumu bile ayrıcalıklı.
Herkese iyi günler.

3 Beğeni

Murat bey bende omni dsl kullanıyorum gayet memnunum. Yalnız ince ayar derken kasdettiğiniz nedir bilgilendirirseniz sevinirim.

Burdan bana ulaşın.
https://www.facebook.com/muratoguz2307

Bununla ilgili bir yazı hazırlayıp forumda paylaşacağım.

1 Beğeni

Asus ac550 buldum bir tane kelepir. fiyatı 350 TL. Keenetic omni ise 250 TL.

Sizce ikisi arasında fiyat farkını da katınca ne seçmeliyim?

Asus ac550, ac750’den iyi midir?

AC550 5Ghz vesaire desteğiyle oldukça iyi görünyor ancak ROM, RAM ve CPU bilgisine ulaşamadığım için performansı hakkında yorum yapamayacağım. Keenetic yazılım bakımından muhtemelen Asus’tan daha zengin ve kullanışlıdır diye düşünüyorum. Eğer Keenetic cihaz alacaksanız da elinizdeki modemi köprü moduna alarak Extra (DSL değil) Router ile birlikte daha verimli kullanabilirsiniz Ancak karar sizin.

2 Beğeni

Reis Keenetic omni dsl ile ilgili ince ayar bilgileri paylaşacaktın? Unuttun bizi :wink:

Kişisel işlerim var 4/5 gündür foruma vakit ayıramadım. Maalesef

1 Beğeni

İndirim kodu rica edebilirim Tp-link w9970 yazılımsal olarak çok kötü.