Kabloları çaldılar internetsiz kaldım, TT sürekli süreyi uzatıyor

Kırsal olması gerekmiyor ki? Karaktersizler yer altında ki fiber kabloları bile çalıyor :man_shrugging:

Benimde böyle bir arızada 2020 mart 2021 nisan arası köy ana hattının bilinmeyen yerinde (3km bir 7km bir) kopukluk olduğundan arıza yaşadım. Hat 4 ay benden 7km ileride birine bağladılar. Ben kullanamazken onlar kullandı. Ve TurkNet ana sayfasında arıza göründüğü için "Arıza Kaydı"da açılamıyor. TurkNet arıza kaydı olmayan günlerin iadesini yapmıyor. Saatlik bağlantıda olsa TurkNet o günü kullanıldı sayıyor. Ben bu süreçte de 1 gün bile aksatmadan faturaları ödedim. Aynı dediğiniz gibi ha geldi ha gelecek derken dondurmada yapamadım. Turktelekom hep öteledi tarihi.
Arıza için başvurmadığımız yer kalmadı. Cimer, Btk Milletvekilleri mecliste konuştu yine sonuç alamadık. En bölge müdürlüne dokunaklı bir yazı yazdım. (Bölgede mobil operatörde yok. Hasta oldu ambulans gelemedi. Yangın çıktı itfaiye gelemedi 2 ev yandı. Kardan yollar kapandı iletişim koptu). Ondan sonra projediki arkadaş onaylandığını söyledi. Sonunda fiber çekildi. 3km alanda belli hatları açtılar. 7km ötedekilerin en son hala altyapısı yapılmamıştı. 78 toplam aktif telefon abonesi vardı.
En son sağlama bindik telefon cam gibi ses, internet kesintisiz 100 mbps. ulaşılabilir 116 mbps. 400mde. Hadi iade ile uğraşalım birde dedik. O zaman ilk tarife ücreti 75 tl. TurkNet sadece 280 tl civarı iade yaptı. 1yıl için. Ee ne olacak dedik. En az 9-10 itiraz ettim. yine btk cimer. Yine sonuç yok. Arıza kaydı açmadığım günler ve günlük bağlantı kurulan günler ücretlenmeden düşülmedi. 6 aydan uzun süreli kayıtlarda incelenemiyormuş. İade Türknetin işi olduğundan Turktelekom bölge müdürü bakar mı! :slight_smile: Son şans Hakem heyetine başvurdum. Tam 7 ayda 580 küsür TL hakem heyetinden iade çıktı. Şuan hala fatura ödemiyorum. 75- 85 ten ödediğim faturaları 100tlden iade ediyorlar. Ve 3 ay kullandığım arkadaşını getir indirimide yandı. Çünkü hakem heyetine resmi belgede sunamadım. Süreçte baya zararım oldu. Tek tesellim şuan sıkıntısız sıfır kopmasız CRC siz 100 mbit ve cam gibi sorunsuz telefon konuşma.

Köydeki hattımı güvenlik kamerası olduğundan 6-7 ay hiç kullanım yok interneti. yazlık olarak kullanıyoruz. Güvenlik kamerası olduğundan dondurmada yapamıyoruz. arada sırada gidiyoruz. 4-5 aydır 1-2 gb üstüne çıkmıyor kullanım.

2 Beğeni

Burası da Esenler Esenler'de işçi kıyafeti giyip yeraltı internet kablolarını böyle çaldılar - Son Dakika Haberleri
Bu vatandaşlar da kabloları çalınmasın diye nöbet tutanlar yer Mardin
https://www.dailymotion.com/video/x86b9m2

Kötü bir süreç olmuş. Ama sonu güzel bitmiş. İyi günlerde kullanın hizmetinizi :hugs:

Aynen önceden internet girmek için ya merkezdeki adsl 12 mbit olan ev yada 500-600m dağa tırmanırdım. Şimdi internet için köye gidiyoruz. Yaklaşık 15 yıldır oturduğum hiçbir evde 12 mbit adsl üstü hız alamadım. Merkezdeki eve daha 1 ay önce vdsl geldi. Kutuya en uzak bina benim. 450m ~70mbps. Binanın tam karşısında 20m tip-7 var. Bana hizmet veremiyor. :frowning:

1 Beğeni

O kadsr surmesi imkansiz sehre fiber mi getiriyorlar 2 sene :rofl:

Çok saçma böyle bi hakları yok 10 kere de çalınsa eğer fiberi anında götürmüyor sa bakır kabloları yenilemek zorunda yasal olarak

@EFG yokmu yeni bir bilgi ?

Merhaba
Bende uzun zaman İst/Bahçelievler’de farkli iki evde hem dsmart hem Türk Telekom kullandım

Dsmartta 15 gün internet kestiler ariza vs ayağına meğer port kaynaklı sorunmus muhattabi geç vermedikleri internetin parasını bile aldılar :slight_smile:

TTNet ise 16 mbps 100 TL yakın internet ucreti veriyordum baktım 1 sene önce lokasyona gigafiber geldi taahut varken bağlattim iyi ki bağlatmisim o kadar memnumun ki .

Sorun yaşadım
Bağlantıdan sonra 3 gün internet vetilemedi kentsel dönüşümden kablolar gitmişti 3 gün sonra çözdüler
Yine oldu 2 ay sonra 5 saate çözdüler.
Binadaki kutu düştu net gitti sabah 8 de gelip çözdüler.
Kutuyu iyi sabitlemediler yazdım geldiler
Dünde abimin evine baglattik.

Eğer fiber hizmeti alıyor iseniz kendileri teknik ekibi hızlı müdahale ediyor. Yok TTNet altyapısını kullanıp farklı operatörden alıyorsanız yandınız .
Geçmiş olsun

1 Beğeni

Sondaki cumleniz malesef dogru ama o kablo calindi ise muhtemel mahallelerde hizmet alamiyordur ve telekomun musteri coktur orda kendi abonelerine daha hizli hizmet sağlar ama sonucta o bakir kablo üzerinden mahalle hizmet aliyor .

2 Beğeni

Tekrar merhaba evime 70-80 metre uzaklıkta arka mahallede çalışan kablo hırsızlığından etkilenmeyen bir ankanstre kutu buldum ve o adrese sorgulama yaptıgım zaman vdsl alt yapının çıktığını gördüm. Eğerki hizmetimi oraya nakil ettirip elektrikçi yardımı ile cat6 kablo çektirirsek erişimin tekrar geleceğini düşünüyorum fikirlerinizizi bekliyorum. Eski internet kablom 50 metre cat5 kabloydu ve Ping 20 alıyordum

Orada boş bir daire var ve etrafta internet sorunu yaşamayan aboneler varsa yapılabilir. Ama o adrese internet almak isteyen olursa sorun çıkabilir. Ayrıca kabloyu dış ortam kablosu olarak seçmeniz gerekebilir. :pensive:

2 Beğeni

Şuanda mevcut kullandığım internette kendi adresimde çıkmadığı için alt mahalleden 54 metrelik kablo ile alıyordum . Bulunduğum bölge lüks biryer değil açıkcası zaten o adresteki ankanstre kutusunu birçok yer kullanıyor sanırım boş portta mevcut olmamış olsa sorguda çıkmazdı öncekinde bir problem olmadı kullanıyorduk . Sadece hat kablosu olarak 100 metreyi aşarsa bir Ping sorunu yaratır mı

TT nin kullandığı kablolardan bulabilir iseniz (bakır oranı yüksek) kayıp daha az olacaktır diye düşünüyorum… Ping süresi o kadar fark etmez sadece ek kısımlarını iyi yapmanız gerekiyor.

Bahsettiğiniz kablo bumu cat6 almak çok maliyetli gibi duruyor peki bu kablo hız Ping yaratır mı https://m.n11.com/100-metre-flat-telefon-hat-kablosu-siyah-2-telli-tek-hat-P313866060?gclsrc=aw.ds&gclid=EAIaIQobChMIl7_c9fif9gIVSbDtCh1hhwpXEAQYASABEgIm0vD_BwE

başka bir ankanstre kutusuna taşındım ve sorun çözüldü kapanabilir.

2 Beğeni