IPv6 Tanımlanmasını Bekleyenler İçin

veriyolardır herhalde tam bilgim yok

Öncelikli değiller en nihayetinde herkes geçecek tabi ipv6 ya. Benimde ftth fiber modem h298 ama gelen giden yok.

2 Beğeni

Bilgilendirme için teşekkürler. Umarım her müşteriye en kısa sürede IPv6 ataması yapılır.

1 Beğeni

Hocam. Bende durum bu şekilde. İ
Test için ilk taliplilerdenim lakin bir türlü çıkış yapamiyorum. İpv6 testini de gecemiyorum.

bu arada merak ettiğim birşey var. Openwrt kurulu modemde köprü modu yok. Ama elimde dlink dsl g225 ve root erişimi olan (TT) tplink 9970v3 var. Unutmadan birde Asus rt ax86u yonlendirici var. Modemi köprü moduna alsam hem ip4 hemde ipv6 olarak çıkış yapabilir miyim?

Aynı sorun bende de vardı meğer sorun modem ayarlarında imiş. Uzun uğraşlar sonucu farklı ayarlar deneyerek başardım. Sizde modem lan ayarlarınızı değiştirerek farklı alternatifler deneyebilirsiniz. Hatta ayar kısmını bana özelden bir iletin bakalım.

Hocam birazdan gece vardiyasina gideceğim. Yarın hangi saatlerde uygun olursunuz acaba? Zira uzak bağlantı ile yardımcı olursanız çok memnun olurum.

bence sendeki problem şu…;

-PD değil ND (SLAAC) kullanmalısın. çoğu cihaz PD desteklemiyor.

# cat /etc/config/dhcp
config dhcp lan
    option dhcpv6 disabled
    option ra server
    ...

yani diyorki /etc/config/dhcp dosyasını editle… LAN için DHCPv6 kapalı olacak… ra server açık olacak. RA = ND = SLAAC gibi düşünebilirsiniz…

IPv6 , IPv4’ten biraz farklı. IPv4’te LAN DHCP server tek tük ipv4 dağıtıyor.

IPv6’da ise DHCP server prefix dağıtmak için kullanılıyor, RA(ND) ise tek ip adresi vermek için kullanılıyor. (/128)

eğer PD server destekliyorsa /128 prefix verecek şekilde ayarlamanız da işe yarayabilir. bendeki kurulum RA(ND[SLAAC]) kullanıyor ve gayet güzel çalışıyor. android ve windows’ta test ettim, ios’ta denemedim.

kolay gelsin, selamlar.

1 Beğeni

Siz yarın benimle iletişime geçin buradan ben müsait olduğumda cevap veriyor olacağım.

1 Beğeni

Benim de anladığım kadarı ile sorun bu. Ayarları düzgün yapmak ipv6 için en önemli nokta. Bu konudaki bilginiz beni çok şaşırttı. Gerçekten tebrikler.

1 Beğeni

Kızmaz iseniz bu geceki son sorumu sorayım :relaxed: bildigim kadarıyla modemler köprü moduna alınınca Router bölümü iptal oluyor ve işi arkadaki Router vs. üstleniyor. Bu durumda köprü modundaki modemin ipv6 destekleyip desteklemesinin bir önemi oluyor mu? Bunu sormamdaki amac stabilte olarak dlink dsl g225 (broadcom) modem daha iyi. Fakat onunda arayüzünde ipv6 ile ilgili bir ayar maalesef yok. Ama dediğim senaryoda yani köprü modunda xdsl sinyali mi 4 ve 6 olarak yönlendiriciye iletebilir mi acaba? Biraz kafa utuledim kusura bakmayın.

iletebilir. desteklemesine gerek yok. hatta daha performanslı oluyor.

benim şuanki setup’ımda modem köprü modunda ve ipv6 desteklemiyor.

router’ım destekliyor. burda düşünmeniz gereken şey, köprü = layer 2, IP ise Layer3’tür. yani farklı katmanlar. köprü modundaki (full bridge) modem ip, ipv4, ipv6 anlamaz, trafik switch gibi akar gider. üstünde ne istersen çalıştırırsın

1 haftayı geçik süredir kullanıyorum öncesinde statik ip kullanıyordum ve muhtemelen statik ip ye geri dönücem aylardır 45-50 ping oynadığım dota 2 oyununu ipv6 geldiğinden beri 75 pingle oynuyorum.

Aynı şekilde 3 kere talepte bulundum. Sürecin hâlâ test aşamasında olup yeni tanımlama yapılmadığını belirttiler ve talebimi reddettiler. Şuanda 1000 aboneye tanımlama yapılmış yalnızca.

1 Beğeni

Aynı şekilde benim talebimi de reddettiler. Volkan bey ile bizim bir müşteri olarak farkımız nedir? Burada Volkan beye herhangi bir şikayetim yok aksine bu konuda bilgilendirdiği için tekrardan teşekkür ederim.

Test için 1000 kişiye verilmiş olabilir ancak Volkan bey anladığım kadarıyla normal bir müşteri ve test sürecinde değildi. Destek kaydı ile talep edip ipv6 hizmetini almış.

Bir de benim destek kaydıma bakalım :slight_smile:

IPv6 tanımlamak bu kadar zor mu? Ortada yasal bir süreç var ise (btk onayının beklendiğini biliyorum sadece) diğer müşterilere neden tanımlama yapılıyor? Test sürecini 1000 kişi yerine 10 kişiyle de yapabilirsiniz. 1000 kişiye bir kişi daha dahil edildiğinde sorun mu çıkıyor?

1 Beğeni

Taleple olmuyor dendi, sistem uygunluk duruma göre tanımlanıyor dendi, sizin bir şey yapmanıza gerek yok dendi fakat manuel olarak ta müdehale edilebiliyor sonucu çıkıyor eğer teknik destek alarak tanımlama yapılabiliyorsa, şimdi bize anlatılanların ne anlamı kaldı ?

1 Beğeni

Merhaba ipv6 kurulumu konusunda yardımcı olacaktiniz. Musait misiniz acaba?

Mesaj ile ulaştım. (20 karakter)

Bir ayrıcalık, yanlış tanımlama yapılıyorsa ilgili Temsilciyi, TurkNet Destek Şikayeti
buradan şikayet edebilirsiniz.

Ben bir şey yollamadım ama çoğu kişiye mail gelmiş İPV6 ile ilgili bana gelen bir şey yok daha.

Şikayet edilecek bir durum yok. Sıramı beklerim, acelemde yok ancak bu şekilde belirsiz bir durum oluşturuluyor. Teknolojiyi takip eden ve ilk elden kullanmak isteyen bir müşteriyim. IPv6 için heyecanlıyım ancak ulaşamıyorum :cry:

2 Beğeni