Hat değerlerimi yorumlar mısınız - YAPAYIM

her sabah modem otomatik resetini nasıl yapıyorsunuz ve dsl yönetimi ayarlarınız nedir hocam iletir misiniz lütfen.

bu arada fabrika ayarlarına çektikten sonra internetim kurulumu sırasında iss bölümünde millenicom, vodafone, turkcell vs. diğer issler de görünmeye başladı. normalde telekom TurkNet ve diğerleri oluyordu şimdi tek tek isimleri de yazıyor

şunu fark ettim ki 4 saatte bir CRC hataları 10k ya kadar çıkıyor ve internet gidip geliyor tekrar düzeliyor, her 4 saatte bir CRC hataları başlıyor :frowning:

Öyle ise bu süre arasında dsl sinyali ya aşırı zayıflıyor yada anlık kesinti oluyor. Kablolar dağıtım kutusundan eve kadar kontrol edilmeli diye düşünüyorum. (sadece tahmin)

Telekoma iletti sorunumu TurkNet, bakalım sonuç ne olacak :confused:

1 Beğeni

yine telekoma iletildi, 3 ay oldu hala sorun giderilmedi :smiley:

5 saattir maşallah tıkır tıkır açık internet (5 saatin totalde maks 2 saatini sorunsuz kullanmışızdır gerisi hep kesile kesile ^^)

güncel hat değerlerim:

bakalım TurkNet bu sefer ne diyecek, her türlü modem yazılımını kullandım yazılım ile alakalı değil diye düşünüyorum artık

790 sürümünü kullanıyorum şu an, en stabil o diye biliyorum zaten.

SNR Margini 15-20 de yaptım yine CRC fırlıyordu daha sonra resetleniyordu internet snr yine düşüyordu kendi kendine :frowning:

aşağıdaki değerleri yorumlarsanız sevinirim

xDSLFwVersion:      FwVer:5.12.12.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0
   Line State:      Up
   Modulation:      ITU G.993.2(VDSL2)
   Annex Mode:      ANNEX_B

=============================================================================
INP downstream: 0
INP upstream: 0
shineGINPdownstream: 0
shineGINPupstream: 0
reinGINPdownstream: 0
reinGINPupstream: 0

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 79869 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 8192 kbps

near-end FEC error fast: 0
near-end FEC error interleaved: 0
near-end CRC error fast: 84
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 0
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 0
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0
DSL uptime : 6:46, 17 secs
DSL activetime :0 min, 21 secs

Downstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin downstream: 8.0 dB
output power upstream: 6.2 dbm
attenuation downstream: 6.0 dB

Upstream:
noise margin upstream: 31.2 dB
output power downstream: 14.0 dbm
attenuation upstream: 0.1 dB

Bu değerler ile modeminiz alabilieceği değerin fazlasını almış. İyi kullanımlar.

1 Beğeni

Downstream:
noise margin downstream: 8.0 dB
output power upstream: 6.2 dbm
attenuation downstream: 6.0 dB

Upstream:
noise margin upstream: 31.2 dB
output power downstream: 14.0 dbm
attenuation upstream: 0.1 dB bu değerler iyimi demek oluyor yoksa bu değerler okadar kötü ki yinede ıyı hız almıssınız anlamımı cıkartmalıyım ustadım

Değerler iyi ama mükemmel değil. Sağlıklı snr değeri 10 db ve üzeri diye biliyorum.

1 Beğeni

internet gitti ardından geri geldi, anlık sonuç (2.5 dakikadır aktif):

Yok mu TurkNet 'te bu sorunu çözebilecek babayiğit bir yetkili?

Screenshot by Lightshot şu CRC hataları görüp utanmalısın ey TurkNet!

Hala destek taleplerinde otomatik mesajlarla gün geçirmeye devam ediyorlar, faturayı takır takır alıyorlar :slight_smile:

Kararlılık ayarını yükseltin veya hızınızı düşürün

2 dbden tutun 20 dbye kadar denedik, sonuç aynı. DB ile alakası olmadığını anladım, bir an bir geliyor saniyeler içerisinde CRC baya baya artıyor sonra zaten dsl sinyali gidiyor tekrar geliyor, reset oluyor kısacası.

5 saniye içerisinde internet mahvoluyor. Bazen 300K CRC olmasına rağmen internet hala ayakta ama 1 MBPS Paket gibi aşırı yavaş, sayfaların yüklenmesi ortalama 5 dakikayı buluyor. Online oyun oynıyayım diyorum başlıyorum oyuna, oyun içerisinde laglanmalar başlıyor anlıyorum zaten CRC arttığını, kontrol ediyorum ki CRC artıyor çok hızlı bir şekilde.

5 MBit’i bile gördüm, 30 MBiti de gördüm ama hız veya db fark etmeksizin acımadan CRC hataları artıyor ve bizi bitiriyor.

Santral mesafesi uzak/yakın fark etmiyor patlıyoruz, arkadaşım da var santrale baya yakın o da YAPA o da patlıyor.

Facebook yardımlaşma gruplarında da çok var bu sorunu yaşayan, hat değerlerine bakıyorum adamların benimkimden 50 kat daha iyi ama onlarda patlıyor.

demek ki sorun iç tesisatta, santral mesafesinde vs. değil.

DSL gidip geldiğinde zaten CRC üretmesi normal. Spliter varsa onu kontrol edin. Modeme gelen kabloyu kontrol edin. CRC olduğunda DSL kopmaz. Eğer hiç birinde sorun yok diyorsanız yerinde destek ekibi talep edin destek kaydı üzerinden

Yerinde destek 1 ay önce sağlandı, iç tesisat aşırı kötü dediler tamam buyrun değişelim dedim direkt ankastreden modeme cat6 ile değiştirdik.

DSL gidip gelmiyor, sabit DSL. CRC hataları artıyor belirli bir seviyeye çıkınca herhalde artık modem mi kapatıyor yoksa telekom taraflı mı kapanıyor bilmiyorum internet önce yavaşlıyor sonra gidiyor, biraz zaman geçiyor geri geliyor normal devam ediyor bir süre sonra yine CRC artınca yine aynısı oluyor.

1 Beğeni

Bende aynı şekilde yaşadım sorunu ama DSL gitmiyordu sadece wan gidiyordu onun için sordum

WiFi hariç her şey gidiyor diyebilirim, WiFi de var ama internet olmuyor sadece bağlıyız :smiley:

Benim kafama takılan şu, benim evimde kablomu değiştiren arkadaş benim daireme desteğe çok geldi ve artık kaynaştık.

Bana şunu söylemişti abi sorun yaşamayacaksın artık değiştik kablonu vs. sorun devam edince destek talebi yine saha ekibine yönlendirdi

aynı arkadaş bana şey dedi abi senin binanda, dairende sorun yok, ankastreye gelen hız ile evine gelen hızı eşitledim ama sorun santral tarafında. ortak çalışma yapacağım port değişeceğiz ve sorun düzelecek ama hiçbir şey yapılmadı işte sorun bu :smiley:

TurkNet 'e yazıp duruyorum ama port ile alakalı bi dönüş yapmıyorlar, hep diyorlar bekletiyoruz işte süreç uzadı arkadaşlara aciliyetini bildiriyoruz tarzında hazır mesajlar. sürekli tt kaynaklı arıza yok diye tt arıza kaydı da çıkıyor destek talebinde.

ortak çalışma yapılsa port değişse belki kurtulacağım bu iletten ama işte yok denemiyor herifler, tam 3 aydır beni oyalıyorlar

1 Beğeni

Destek kaydınıza ortak çalışma talebini tekrar iletin. Dikkate alacaklardır.

1 aydır yazıyorum, 1 aydır dikkate alınmadı sürekli tekrarlamaktan ben sıkıldım 2 saat önce yine internette aynı sorunlar olunca bir hevesle film izleyeceğim zamanda olunca o sinirle biraz sert cevap verdim destek talebinde ama olsun belki çözerler

1 Beğeni