Hat değerlerimi yorumlar mısınız - YAPAYIM

merhabalar, hat değerlerim sizce nasıl arkadaşlar? hız sorunu yaşıyorum 1.5 aydan fazladır. kullandığım modem : asus ac750 - modemden alakalı olabilir mi diye farklı bir asus modem denedim. asus ac52u modemini de denedim.

modem arayüzünden mesela snr margini 2’ye çekiyorum maks hızım 38’i görüyor download ama ortalama 28 mbit alıyordum daha sonra tabii hızım 15 mbite düşüyordu.

snr db ayarını devre dışı bırakınca 6 db oluyor ortalama yine görünen hızı alamıyorum ortalama 15 mbit alabiliyorum.

reset atıyorum modeme yine yüksek sonra tekrardan 15 mbite düşüyor hızım .

genellikle CRC değeri çok yüksek oluyor 5-6 haneli sayıları görüyorum CRC kısmında.

TurkNet saha ekibini yönlendirdi pazartesi gelecekler iç hattı kontrol edecekler ama aylardır sorunsuz kullandığım interneti son 1.5 aydan sonra berbat bir şekilde kullanıyorum.

içhattımda sadece dsl kablomda bi bölümde kablom katlanmıştı onu da ek yaptım.

kabloda problem olsa ilk başta 28-30 mbit alıp 1 saat sonra o hız 15 mbite düşmez diye düşünüyorum. ayrıca 30 mbit alınca kopma da yaşamıyorum.

paket kayıpları da hissetmedim ama hızım çok net bir şekilde yarı yarıya düşüyor.
destek talebinde aylardır telekom telekom dendi şimdi de iç hat diyorlar gerek duyulursa kablo değişimi vs. ona da ekstra para alınacakmış :slight_smile:

2 hafta öncede TurkNet saha ekibinden arkadaş geldi, ankastre kutuma baktı sorun yok dedi çekti gitti. eve zahmet edip gelmiyor ankastraye bakıyor hızı alıyorsunuz diyip çekip gidiyor, bizde biliyoruz hızı aldığımızı ama o hızın bizde sürekli kalmaması asıl mesele.

pazartesi gelecek TurkNet saha ekibi, ben yinede sizlere danışmak istedim.

şunu da belirtmek istiyorum ki bu türknetin genel sorunları olmadan önce aynı kablolar, aynı modem ile steam üzerinden anlık 3mb/s indirme yapabiliyordum şu an maks 2mb/s indirim yapabiliyorum o da zor bela.

bu arada yapa üzerinden hizmet alıyorum.

hat zayıflamanız tam tersi buda iç tesisat sorunu gibi gözüküyor hocam.

1 Beğeni

geçen hafta telekomdan yetkilide baktı her şeyime iç tesisatında sorun yok dedi, hiçbir şeyini değiştirme TurkNet 'e yaz onlar çözsün senlik sorun yok demişti. türknetin saha ekibi teşrif ederse evimize kadar onlarda bir şey söyleyecek ama teşrif etmiyorlar ki hocam.

bugün yaptığım bazı speedtestler.

türktelekom yetkilileri bir şey yok demişse iç tesisattan başka seçenek kalmıyor. ankastreden ölçüm yapma şansınız varsa modemi oraya bağlayıp hat değerlerinizi tekrar paylaşın isterseniz.

telekomdaki abi ile aram iyi sürekli olarak aynı kişi geliyor, rica ettim sağ olsun evime kadar geldi modemime her şeyime baktı. ankastraden de ölçüm yaptık hız geliyor, modemime de hız geliyor ama belirli bir zaman sonra o hızın yarısı kalıyor bana sorun da bu zaten 30 olan hız bi süre sonra 15 mbite düşüyor. upload tarafında 0 sıkıntı hep download batıyor

@mehmetcan hocam bir bakarmısınız. @ankaralinamik türk.net sizin max hızınızı bile bile düşüremez etiketlediğim arkadaşta baksın o daha iyi anlıyor.

1 Beğeni

inanın TurkNet ekibi teşrif etsin neyse parası vereyim iç hattımı da komple diledikleri gibi değiştirsinler yeter ki artık bu sorun çözülsün. tek korkum iç hatı yeniler parayı alır ve yine aynı sorun olur ve bu sefer derler ki yok santrale olan mesafenizden dolayı anca bu kadar hız alabilirsiniz vs.

aylardır sorunsuz aldığım hizmeti son 1.5-2 aydır alamıyorum ve eminim ki işin sonunda bu yapa santral mesafesini katacaklar işin içinde.

santrale olan mesafem 1437 metre, geçen hafta 1498di düştü. bir kaç ay önce 1300 civarıydı nedense arada değişiyor mesafe. santral yer beğenmiyor hep alan değişiyor herhalde, metreler yükselip düştüğüne göre :smiley:

ve oturduğum binaya son aylarda çok fazla insan taşındı ve hepsi telekom, acaba telekom ekibi portumu vs. mı değişti de bu duruma düştüm. hiçbir düzgün cevap veremiyor TurkNet ekibi sağ olsun.

Merhaba hat vae mi yapa mı?

Birde binanızda yeni abonelikten dolayı yoğunluk olabilir iç tesisat cat6 mı?

20 üstü hız alırken snr değeri kaç db?

snr değerini ben 2 veya 4 yaptım, 2 de maks hızım 38 mbit gösteriyordu bana gelen 27-28 mbit oluyordu.

şu an 4 snr de kullanıyorum kopma vs. yaşamadım 3 saattir modemde 20 mbit aldığımı söylüyor ama speedtestler maks 15 mbit çıkıyor.

hat yapa, iç tesisat cat6 değil maalesef normal dsl kablosu.

snr değerini ayarlamayı devre dışı bırakınca genelde 6.2 db oluyor ve hız 13-15 arası mbit oluyor ortalama. @bkbyrm

anlık hat değerlerim:

araştırarak yaptığım dsl yönetim ayarlarım:

ve 5 dk sonra internet gitti, 10 sn sonra geldi. 3 saat 10 dkdır kesinti olmamıştı

kesinti olduktan hemen sonra değerler:

hocam bence senin iç tesisat sorunlu hat zayıflamanızda terslik var çünkü eğer yapabiliyorsanız ankastreden modeme kadar kesintisiz bir cat6 kablo çekin iyisinden hat değerleriniz muhakkak iyileşecektir eğer ben görmeden cat6 ya masraf yapmam derseniz modemi ankastreye indirip bağlayın ve hat değerlerinizi paylaşın.

1 Beğeni

Mehmet Bey, merhaba hat zayıflamaniz fazla gözüküyor ama “TT ekipleri ricam ile iç tesisata kadar baktı sıkıntı yok” dediler diye söylediniz. Peki farklı bir modem ile deneme yaptınız mı?

Ankastreden sizin ölçüm yapma şansınız var mı? Yerinde destek de çağırabilirsiniz fakat sorun iç tesisat da ise 99TL ücret alınır.

Tabii farklı bir modem ile deneme de yaptım ama aynı problemi yaşadım.

Maalesef ölçüm yapma şansım yok, ne malzemem var ve ne bilgim var bu konu hakkında.
Kablo değişimi olursa 5 metreye kadar ücretsiz, devamında metre başı 2.5₺ alınır dedi türknetten yetkili. Dün akşam aradılar Pazartesi geleceğiz diye bildirdiler ben sordum kablo değişince ne kadar ücret alınır veya alınır mı diye. 5 metreye kadar ücretsiz devamında 2.5₺ olur dedi, 99₺ nereden çıktı ki? arasam mı acaba tekrar türkneti. 99₺ vermek hoş olmaz şu durumda, elektrikçi tanıdık var 50₺ maksimum halleder ama ben TurkNet gelsin kendi de görsün diye türknetin gelmesini istiyorum.

Yerinde destek ekibi veya mahallede bulunan elektrikçiden destek alın. İç tesisat kontrolü için. size tavsiyem destek kaydı üzerinden yerinde destek ekibi talep etmeniz. En azından ankastre ölçümünde sorun çıkmaz ise rapor tutulur portun kontrolü için.

Pazartesi gelecekler zaten kontrol için, aktif olan destek talebim vardı önce telekom geldi, telekom TurkNet 'e iç hatta problem olabilir demiş bundan dolayı da TurkNet saha ekibini yönlendirdi yarın kontrol yapacaklar, gerekli görürlerse kablo değişimi vs. yapacaklar.

1 saattir internet hızım:

modem arayüzünde görünen hızda:

bence iç tesisatta problem yok, iç tesisatta problem olsa her zaman böyle olur. 6 saattir hızı alıyordum son 1 saattir hızı alamıyorum 3mbit alıyorum pingte fırlamış :slight_smile:

@ModeratriX @Hakan.Yildirim @The_Bilal

Farklı bir modem ile deneyin 57,4db upload zayıflması var?