Hat değerlerimi yorumlar mısınız - YAPAYIM

hocam aldığınız crc hatasına hat zayıflamanıza ve snr değerinize bakın lütfen. hat zayıflamasının genelde sebebi bina içi tesisat maalesef. Ankastreden ölçüm yaparsanız sorunun asıl kaynağını anlayacağız.

1 Beğeni

99 tl adamın gelme parası. eğer kablo çekme falan olursa kullanılan malzemenin parası ayrıca alınır.

adam hiç bir malzeme kullanmasa bile zaman ve emek harcıyor. 99 tl onun parası yani.

1 Beğeni

bugün TurkNet ekibinden yetkili geldi, dsl kablomuzu değiştirdik cat6 kablosuyla eksiz direkt ankastreden modemimize kablo çekildi ama hala güzel bir şekilde hattımz düşüyor.

snr margin 1 dbye kadar düşüyor, crc de 270k civarına çıkmıştı.
reset attım modemime hat değerlerim:

sizce şu durumda ne yapmalıyım @The_Bilal @Hakan.Yildirim @ModeratriX ?

maalesef değerler santral mesafesinden dolayı yüksek çıkıyor. Kararlılık ayarından db i yükselterek snr değerini 15 civarına getirip crc hatalarını izleyin.

1 Beğeni

santralden dolayı olsaydı 2 yıldır böyle kesintili alırdım, 2 yıla yakındır hızlı bir şekilde kesintisiz hizmet aldığım adresten son 1.5 aydır böyle problemler yaşamaya başladım.

bana TurkNet gelipte adresiniz altyapınız bu kadarmışta, yok mesafeden dolayıymışta diyemezler. mantıklı bir cevap olmaz çünkü.

ben 1.5 yıldır ortalama 30 mbit alıyordum kesintisiz hatta TurkNet bana diyordu ki daha fazla hız alırsanız veya verirsek kopma yaşayabilirsiniz bende 30 mbite de gayet iyi şükür diyordum ama son 1.5 aydır leş gibi durumda.

db ayarıyla çok oynadım 1 aydır, yükselttim düşürdüm, 2 yaptım 4 yaptım 8 yaptım 12-15 hepsini yaptım. bir an patlıyor hattım, modemde dsl ışığı sabit dünya logosu olan yer gidiyor bir süre sonra dsl ışığıda gidiyor sonra gidip geliyor. ya ben reset atarsam düzeliyor ya da belirli bir süre sonra düzeliyor.

speedtest yapıyorum 0.1 down bile görüyorum ama upload hep sabit 3.4-3.6 arasında.

image

pinge takılmayın, yapa profilimi değiştiriyordum o sıra oyundaydı ondan dolayı 4 oluyordu.

down değerinin maşallahı var, 26 dan 0lara düşüyor dakikalar içerisinde. @ModeratriX

yok mu TurkNet 'te yetkili forumda bi yardımcı olabilecek, 100433713 devre numaram

aslında denilebilir. Neden denilebilir varsayım üzerinden gidersek. Yapa altyapısında direkt olarak santralden gelen kablolardan hizmet alırsınız. Bu kablolar santralden bakır olarak saha dolabına saha dolabından da size geliyor (dslam ın bozuk olmadığını varsayarak söylüyorum) kablolardan biri herhangi bir nedenden dolayı hasar almış ise veya santralden bu dolaba veya diğer dolaplara fiber kablo döşendi ise doğal olarak zayıflama artıp hızı düşürecektir. Anlatıklarınıza göre başka seçenek kalmıyor elimizde. Diğer bir neden dslam portlarının bir şekilde arızalanması. Bunun için de destek kaydı açarak sorununuzu anlatamaya çalışmanız gerekiyor. Port kontrol, kablo kontrolü, ortak çalışma gibi taleplerde bulunarak.

Konudan alakasız olabilir ama bi ara yapa alt yapısındayken sadece standart profilde çalışıyordu hatım

Oyun veya diğer profillere hatım çalışmıyordu

valla hocam her şeyi denedim ben eskiden çok oyun oynardım hep oyun profiline çekiyordum ping düşük diye, normal zamanda hızlıya çekiyordum indirme falan yaparken daha hızlı olsun diye. benim normal şartlarda hep profilde çalışıyor. crc hatası çok fazla var, acaba asus modemin yazılımı ile alakalı olabilir mi diye düşünüyorum o yüzden yazılım içinde güncel ve eski sürümleri tek tek deneyeceğim.

Modemi hard reset atıp hiç kurulum yaptınız mı?

2 gün önce atmıştım ama yine atayım kablolarda madem değişti, birde sürekli değişik şeyler deniyordum hard reset atayım bi fabrika ayarlarına dönsün.

speedtest yaparken lokasyon seçiminde türkneti hiç göremiyorum TurkNet dışında tüm firmalar var, eskiden TurkNet çıkardı ve otomatik seçilirdi neden olabilir acaba? @ModeratriX @bkbyrm

O konuda bilgim yok. Speedtest de yok ama nperf de hem TurkNet hem de commnet var.

size bunu yazdıktan sonra TurkNet lokasyonda göründü speedtestte, TurkNet yetkilileri mi gördü mesajımızı :smiley: günlerdir TurkNet lokasyon olarak seçilmiyordu ^^

1 Beğeni

Resat attınız mı son durum nedir?

reset attım, yazılımı da güncelledim, kurulumu da ilk kez farklı bir şekilde türk telekomu seçerek yaptım.

snr marginde db ayarımı 4’e çektim bakalım 4’te sıkıntı yaşatacak mı. devre dışı yapınca zaten kendisi 6 oluyor :smiley:

hala sorunlar devam ediyor, profil standartta, modemden snr vs. her şey standartta ortalama 24 mbit alabiliyorum ama crc hatası 15-20 binlerde oluyor. ve direkt 12 mbit yapıyor hızımı, biraz önce resetledim modemi 20 mbit olarak açıldı 15 dk sonra crc hatası 100 dü internet gitti geldi şu an 12 mbit alıyorum.

iç tesisat dendi, iç tesisat değiştik şimdi TurkNet altyapınız ile alakalı diyor. santrale uzaklığınızdan dolayı diyor, 1.5 yıldır aldığım hizmeti bu türknetin genel sorunlarından sonra almamaya başladım. acaba TurkNet beni mi oyalıyor? ne bir çözüm sunabiliyor, ne bir öneri verebiliyor sadece bahane ve günü geçirme derdindeler.

faturaya geldiği zaman takır takır kesiyorlar faturayı, kullanıma geldiği zaman kullanım sağlayamıyoruz :slight_smile:

destek kaydım: 39781384

yardımcı olabilecek yetkili var mıdır? @Hakan.Yildirim @ModeratriX

Modemde ki crc Telekom un cihazlarında yaptığı güncelleme sonrası başlamış olabilir… çünkü 2 yıl a yakın aynı modem aynı kablo ile CRC olmadan kullandım bu pandemi yoğunluğu ile birlikte bir kısa süreli kesinti yaşadım geldiğinde fark etmedim ama bir süre sonra modemin tepkisiz kaldığını gördüm. Hat eğer çok iyi değil ise aşırı crc üretiyor. Bunun TurkNet ile alakalı olduğunu düşünmüyorum :person_shrugging:

Ayni sorundan birebir muzdaribim 1 yıldır 80 mbps kullanıyordum 1 haftadır crc hataları yüzünden internete giremez oldum cat 7 çektirdim şimdide hız 15 in üstüne çıkmıyor internet servis sağlayıcı değiştirmeyi düşünüyorum

tamam da o zaman türknetin bana yeterli ve mantıklı cevaplar vermesi gerekmez mi? aylardır günü kurtarma peşindeler, destek kayıtlarına artık 3 gün içinde anca cevap veriyorlar ben ısrarla yazıyorum, ben yazmasam 3 gün olan süre 1 haftaya kadar çıkacak en az.

teknik bilgilerdeki santral mesafem son 3 aydır sürekli değişiyor, 1300 civarı da oldu 1400 civarı da oldu ben anlamadım gitti.

diğer issler 900 metre civarı diyor, vae de bile 12 mbps alıyorum yapa da şu an bana 12 mbps veriyor ben ne anladım bu işten ne anladım türknetin altyapısından, 1.5 yıldır takır takır hız veren TurkNet şimdi 12 mbps veriyor, sebep olarakta mesafenizden dolayı diyor :slight_smile: