Fiber altyapıda ont olmadan sfp modül kullanmak

Merhaba tabiki.
Öncelikle PON kavramı (passive optic network) pasif optik network demek ve AON den (active opt. netw.) farkı arada kullanılan herhangi güç gerektiren bir eleman olmaması bu nedenle adı pasif optik network. Datacenterlerde gördüğünüz fiber optik bağlantıları güç kullanan elemanlarla ancak bölüp birleştirebilirsiniz. Pon da bu pasif olarak yapılır. Gelen ışın fiziksel olarak bölünür ve birleştirilebilir. Tek bir kıl yanlış hatırlamıyorsam en fazla 32 ye bölünebiliyor. Bunu yapan eleman pasif optic siplitter içinde plc çip vardır

art1
HTB1kNJyIpXXXXaVXpXXq6xXFXXXy
images

FTTH binalarda kutularda gördüğün parlak alümünyum kaplı şey splitter :slight_smile:

İletişime gelirsek burda aon da olduğu gibi tek verici ve tek alıcı şartı bulunmaz. OLT ve ONT bulunur. OLT santralde ont ler ise kullanıcılardadır. Her fiber 2.4gbps download 1.5gbps upload kapasitelidir ve farklı dalga boylarında çalışırlar. Bu dalga boyları da olt ye kaydolan ont sayısına bölünür ve her ont ye bir dalgaboyu atanır böylece bant genişliği paylaştırılır. Tabi bu spliterler her ikiye böldüklerinde ışığı da ikiye ayırdığından şiddetini böler yani sinyal 3 db düşer. Genelde tt 1:8 spliter kullanıyor hat uzunluğu uzun olan yerlerde bu bölmeyi daha az yapmak zorunda kalabiliyor çünkü sinyal çok zayıflıyor.
index
index2

Bir de pon lar farklılık gösteriyor
epon ethernet passive optic network simetrik 1gbps
gpon gigabit passive network 2.4/1.5 gbps
xpon ikisinin karışımı 10/5gbps
xgs pon en gelişmişi simetrik 10gbps.

Keşke her bağlantıya 1 kıl gelse :slight_smile: metroethernet gibi kullanırdık direk standart sfp ile 10 gbps

6 Beğeni

Detay için teşekkürler. Şimdi bu bölünme yapıldığında ont’ye düşen kapasite 2.4 gbps mi oluyor? Bunu diyorum çünkü haziran sonunda telekom müdürlüğüyle tartıştım bunu bizim ilçeye kurdukları altyapının kapasitesi 100 mbps deyip durdular. 1 gbps olmaz mı çok bölününce gerçekten?

2 Beğeni

Merhaba. Olt yani santralden çıkan fiber kılın kapasitesi 2.4 down/1.5 up gbpsdir. Bu kılı 32 ye dahi bölseniz, bu hızı olt (santral) o an aktif bağlı ont (abone) sayısına böler. Yani bizim binaya 2 fiber geliyor her fiberde 1:8 splitter var ama bir fiberdeki 8 çıkışın 4 tanesi takılı diğerinde 3 tane takılı. Bu durumda 2.4 gbps 8 e değil aktif (enerjisi açık bağlı ve olt üzerinde kaydolmuş) ont sayısına bölüyor. Bu bağlı ont ler kapanırsa hız kalanlar için yükselir.

Diğer konu hizmet kalitesi :slight_smile: google fiberin 70 dolara sattığı 1gbps interneti tt nasıl 20 dolara satıyor. Bu konuda malesef çok gerideyiz. Evlere istediğimiz kadar gigafiber çekelim ana giriş ve santraldeki routerlerın kapasitesi kadardır aslında internetimiz. Ve tt konumuzda olduğu gibi aslında 300mbps garanti kapasiteli hattı (iyi ihtimalle 8 e bölünmüş) 1gbps olarak satıyor. Yani kapasitesinin kat ve kat üstünü satıyor. Bu neyi sağlıyor bizim gibi yoksul halkın niteliksiz kalitesiz ama 1gbps (bence abone sayısı arttıkça patlayacak) internete erişmemizi sağlıyor. TT aslında google fiberden daha ucuza, aynı şeyi birden fazla kişiye satarak ve altyapıyı da kurmayarak google fiberden daha fazla kazanıyor. Bunu normal vatandaş yapsa nitelikli dolandırıcılıktan hüküm yer.

Ülkemizde mevzuat olarak ta gerideyiz. VAE denen bir durum sözkonusu ve btk bununla ilgili mevzuatı hazırlıyor. En son vae port fiyatları güncellemesi ile karşımıza gelen bir karar yayınladı ve bu karar öncesi 100mbps üzeri port yokken 200 500 ve 1000 mbps portlar eklendi. Ve sonrasında 100 mbps için yukarıda bahsettiğim politika ile kurulan ve zaten yetersiz olan altyapı ve donanımla şu an 1000 mbps satıyorlar.

Malesef bir ortadoğu devletinde yaşıyor gibi hissediyorum. Ne mevzuat yeterli ne iş ahlakı.

TT çalışanları ise bambaşka bir konu. Millete eziyet etmek için ellerinden geleni zevkle yapıyorlar. Yeni taşındığım binada altyapı yoktu. TT altyapı çekmek zorunda olan kurum ve 6 ayda zar zor çektirebildim.1000 in üzerinde şikayet oluşturdum istatistikleri etkileyecek kadar uğraşmam gerekti sonra 10 gün içinde kurdular. TT çalışanları mobil internek kullan dedi, burası özel şirket dedi, bana da 2 yıl altyapı çekmediler diyip yüzüme gülen çalışanda oldu, 35000 liralık yatırım yapacaüız bütün apartman cep telefonu dahil tt ye geçecek te diyen oldu.

Altyapıyı kurduk gelen personel bile aboneleri iki fibere paylaştırmak yerine bir tanede toplayıp milletin eziyet çekmesi için hepsini tek kıla takıyordu. Anlattım ona olayı neden bunu yapıyorsun dedim çevap bile vermedi. Bir diğer gelen personele böldürttüm sonra. İnsanlarımız da da sorun var.

1 Beğeni

ONT lerin hepsi o hızda ama bu hepsi tarafından paylaşılıyor. Günümüzde bir fiber kılından 20-70 ONT çalıştırıyorlar. Hepsinin 1000 Mbps abonesi olduğunu düşünsek felaket ama bu paylaşımı ihtiyaç doğrultusunda saha dolabından azaltmak mümkün.

1 Beğeni

İnsan değiller. Tek diyeceğim bu. Yöneticisinden çaycısına hepsi sorunlu.

1 Beğeni

Tt çalışanlarının çoğunluğu hala 24 mbit kafasında, altyapı işinde çalışan birisiyle konuştum elindeki teknolojinin ne olduğunu tam bilmiyorlar.

1 Beğeni

bana söylenen, yerleşik operatörde her fiber kıl direkt santrale bağlı. hepsinin mac adreside farklıymış.

ne kadar doğru bilemiyorum. şebeke planlama bölümündeki bir eleman söylemişti

Merhaba dr20mouse sorduğun soruya iyi niyetli şekilde olsa da yanlış cevap verilmiş malesef.
GPONda abone veri çekmek istediği zaman sistem ile senkron olmanın getirdiği avantaj ile aslında tek bir abone değil tüm aboneler veriyi çekiyor.
Daha sonrasında abone ile santral arasında önceden mutabık sağlanmış olan anahtar ile aslında her aboneye her abonenin ihtiyacı olan verilerin toplamından gitmiş olmasına rağmen sadece ilgili abone ONTsi kendi ihtiyacı olan veriyi çözerek işliyor.
Siz internete bir istekte bulunurken, dosyaları yüklerken de yine senkron olmanın getirdiği avantaj ile splitter bazında belirlenen zaman aralığınızı bekleyerek ONT gidiş yönünde işlem sağlıyor.
Yani komşunuz ile sizin veriniz gelişte toplanarak ve kopyalanarak, ihtiyaç olan kısım her kopyadan şifre ile çözülerek;
giderken de vaktini bekleyerek ayrışıyor.

2 Beğeni

Sonuç olarak yine aynı şey olmuyor mu yani santralden gelen 1 kıl fiberi birden çok kişiye bölüyorlar dimi? Herkes veriyi görüyor ama ilgili ont’ye şifresini çözecek şekilde yolluyorlar. O zaman herkeste aynı marka model ont olması lazım atıyorum 1 kıl fiberi 10 aboneye böldüler hepsinde huawei ont olması lazım değil mi birisi nokia olsa sorun çıkar diye varsayıyorum.

Sorun çıkmasın diye elektronik mühendisleri bu işe on yıllar verip IEEE ve ITU-T standartlarını geliştiriyor.

1 Beğeni

Ring topolojisine benzettim bu durumu ben

Telekom’un sistemi ağaç gibi. Bir port yani bir fiber kılı saha dolabında bölünür ve apartmanda bölünür. Yoğunluğa göre ek bölünme noktası olabilir ama genel sistem bu şekilde. Bir saha dolabına birden fazla port gelebilir. Superonline da benzer şekilde veya apartmanları dolaşacak şekilde olanı var yani ağaç gibi değil de tahmin ettiğin ring gibi olabiliyor ama sağlıklı değil. Bina zarar görürse devamındakiler kesilir. Ağaç şeklinde gitmesi en maliyet ve mantıklısı.

Ring değil star topoloji.
Birden çok ont olt:ye bağlanıyor. Splitterı göz önüne katarsak bus topoloji diyebiliriz hatta.
Mantıksal olarak veri splitterda işlenmediği için star, fiziken bir olt portunda bir splitter olacağı için bus

1 Beğeni

Merhaba doğrudur. PON ve GPON u fazla karıştırdım sanırım yanlış bilgileri sildim.

Ben de olt bina arasında bir bölümleme görmedim şimdiye kadar

Merhaba denemelerde kullandığınız sfp nin marka modeli nedir? Ben ilk denemelerim için huawei hpsp2120 aldım.

Bahsettiğim hg8245x6 routerdan edindim ama yönetici şifresi olmadığı ve girebilecek açık bulamadığımdan elimden çıkarıp bu sfp modülü aldım.

Bu OLT tarafından yönetilebilir bir GPON ONU sanırım. Herhangi bir arayüzü var mı?

Benim iki GPON ONU’m da kendi arayüzleri olan daha kısacası kendilerinin MAC adresi bulunan ONU’lar.
RTL96xx çipsetliler.

daha sfp+ router almadığım için deneyemedim ama huawei destek te telnet ile bağlanılabildiği ve komutlarla ilgili bilgiler var.
Mikrotik forumda ben de okudum o başlığı. Sizin sfp ler odi dfp 34x 2c2 sanırım. Bu sfp bulabildiğim en ucuz gpon onu etiketli modül. router aldığımda deneyeceğim. sonuçları paylaşırım. Ürün kodu alttaki modülle aynı.

Hocam, olması gereken şudur? MAC adresi olacak ONU’nun. Bu gönderdiğinizi sıklıkla uygun fiyata bulursunuz.
Bunların arayüzü yok. Neden ucuz? OLT tarafından yönetilir. Bunlar daha çok otel ağ sistemlerinde kullanılıyor.

Bizim mekan burası.

Evet ODI ve Carlitoxx mevcut.

Googleda araştırmalara yaparken bu işi bir tek kurcalayan ben değilmişim, mutlu oldum :slight_smile:

Turktelekom ISS kullanıyorum, Keenetic Ultra modem ve Noki G-010G-Q gpon dönüştürücü mevcut.

Keenetic sayfanın sonunda tüm spf modülleri ile uyumluyum ama iss firmanızın sizin için sağladığı Wavelength değerleri önemli diyor…

Noki G-010G-Q Specs pdf dosyasındaki Wavelength değerleri.
APC Connector olcak, Wavelength 1490/1310 olcak diyor.
image

Amazon da bu tarz ürünler buldum ama, sn bile değişse eşleşme olmuyor anladığım kadarıyla. Bu konudan sonra devam etmeye gerek kalmıyor gibi gözükmekte.

1 Beğeni