Fiber altyapıda ont olmadan sfp modül kullanmak

Arkadaşlar merhabalar.
Türk Telekom FTTH (eve kadar fiber) altyapısını kullanan Türknet müşterisiyim. Evimde fiber kablo ilk olarak Nokia G-010G-Q ont cihazına giriş yapıyor ve oradan da Keenetic Giga router üzerinden internete çıkıyorum. Ben ont cihazını devreden çıkarıp Giga Router üzerinde bulunan sfp portuna bir modül takarak fiber kabloyu direk olarak cihazıma bağlarsam internete çıkabilir miyim? Altyapı buna izin verir mi?


Herhangi bir sorun yaşamadan kullanabilir miyim?

1 Beğeni

Amacınız nedir ? Yani neden böyle bir düşünceye kapıldınız ?

Turknet, TurkTelekom yada Superonline vb. farketmez; ekibi size gerekli olan tanıtımı yapmadığı sürece kullanamazsınız. Bu ürünler tak-çalıştır mantığında değildir. Özel ilgi isterler. :slight_smile: Boşuna kasmayın.

1 Beğeni

Amaç elimde sfp portlu cihaz varken ont cihazına gerek olup olmadığını öğrenmek. Yani çalışıyorsa ont cihazına ne gerek var.

Bilgilendirme için teşekkür ederim üstat.

:slight_smile: Çok uğraştım. Boşa zamanını harcama. Çözdüğüm an 2 Keenetic Ultra parasını vermeniz gerektiğiniz söyleyebilirim size.

“Olmaz” diyenler neden olmayacağını ifade edebilir mi? Öğrenmek isterim.

Bir adaptörlük yer harcayan ayrı bir cihaz kullanmadan bu adaptör ile (doğru adaptör bu mu bilmiyorum) ışığı SFP portuna taşımak teknik olarak mümkün diye biliyorum. Ancak ONT cihazında kimlik doğrulama açısından bir mekanizma mı var?

Son mesajlarda gerektiği kadar bilgi mevcut. Biraz yukarıyı okuman yeterli yani.

1 Beğeni

Pardon konuları karıştırmışız. Affet :slight_smile:

Turknet, TurkTelekom yada Superonline vb. farketmez; ekibi size gerekli olan tanıtımı yapmadığı sürece kullanamazsınız. Bu ürünler tak-çalıştır mantığında değildir. Özel ilgi isterler. :slight_smile: Boşuna kasmayın.

Buradaki tanımlamayı açar mısınız? Ekipler ONT’ye ilişkin hangi bilgiyi tanımlıyor?

Ont cihazı ile olt cihazı eşleştirmesinden bahsetmiştiniz. Buradaki tanımlamayı operatörler mi yapıyor. Böyle bir talebimiz olursa SFP modülü ile internete çıkmamıza izin verirler mi? (Bu arada resimdeki sfp modül cihazımın uygunluk listesinde bulunduğu için o resmi koymuştum)

OLT ve ONT birbiri ile AUTH genel olarak 3 şekilde sağlar.

1- Sadece Seri No
2- Sadece PLOAM Şifresi
3- Seri no+ Ploam şifresi

Uzak doğuda çok daha baba bir yöntemde mevcut.

1 Beğeni

Anladım. Bu yüzden Superonline’ın ONT olmayan yeni hizmeti, sadece kendi verdiği built-in ONT’li Wifi6 modemde çalışıyor.

Uygunluk listesinde Keenetic benim bir sınırım yok diyor zaten. Uygunluk altyapı ile ilgili.

O D-link çalışmaz. Türkiye’de çalıştırabileceğin bir SFP modulu mevcut değil. Olsada çalıştıramazsın.

İçinde ayrı verdiği ONT’nin aynısından var zaten. Sadece bütünleşik.

İnternette FTTH altyapıda olan evlerde direk modeme modül üzerinden internete çıkan videolar vardı. Bir tanesi Mesut Çevik’in 10 GBPS hız videosu mesela.

Yahu zaten o test için TenGigabit’in evinde yapılmış. Kendisi Türknet çalışanı. Kendine tanımlamış. MM mode SFP. Özel hat.

1 Beğeni

LOiD ile AUTH, uzak doğuda sıkça kullanılan yöntemdir.

Anladım üstat ont şart demekki, sağol bilgi için.

Ne yazdıysan kaldırılmış. Özelden at istersen. Ama topluluk kuralı içerisinde olsun.

1 Beğeni