Fiber altyapıda ont olmadan sfp modül kullanmak

Arkadaşlar merhabalar.
Türk Telekom FTTH (eve kadar fiber) altyapısını kullanan TurkNet müşterisiyim. Evimde fiber kablo ilk olarak Nokia G-010G-Q ont cihazına giriş yapıyor ve oradan da Keenetic Giga router üzerinden internete çıkıyorum. Ben ont cihazını devreden çıkarıp Giga Router üzerinde bulunan sfp portuna bir modül takarak fiber kabloyu direk olarak cihazıma bağlarsam internete çıkabilir miyim? Altyapı buna izin verir mi?

Herhangi bir sorun yaşamadan kullanabilir miyim?

3 Beğeni

Amacınız nedir ? Yani neden böyle bir düşünceye kapıldınız ?

1 Beğeni

TurkNet, TurkTelekom yada Superonline vb. farketmez; ekibi size gerekli olan tanıtımı yapmadığı sürece kullanamazsınız. Bu ürünler tak-çalıştır mantığında değildir. Özel ilgi isterler. :slight_smile: Boşuna kasmayın.

1 Beğeni

Amaç elimde sfp portlu cihaz varken ont cihazına gerek olup olmadığını öğrenmek. Yani çalışıyorsa ont cihazına ne gerek var.

Bilgilendirme için teşekkür ederim üstat.

1 Beğeni

:slight_smile: Çok uğraştım. Boşa zamanını harcama. Çözdüğüm an 2 Keenetic Ultra parasını vermeniz gerektiğiniz söyleyebilirim size.

Son mesajlarda gerektiği kadar bilgi mevcut. Biraz yukarıyı okuman yeterli yani.

1 Beğeni

Pardon konuları karıştırmışız. Affet :slight_smile:

1 Beğeni

Ont cihazı ile olt cihazı eşleştirmesinden bahsetmiştiniz. Buradaki tanımlamayı operatörler mi yapıyor. Böyle bir talebimiz olursa SFP modülü ile internete çıkmamıza izin verirler mi? (Bu arada resimdeki sfp modül cihazımın uygunluk listesinde bulunduğu için o resmi koymuştum)

OLT ve ONT birbiri ile AUTH genel olarak 3 şekilde sağlar.

1- Sadece Seri No
2- Sadece PLOAM Şifresi
3- Seri no+ Ploam şifresi

Uzak doğuda çok daha baba bir yöntemde mevcut.

1 Beğeni

Uygunluk listesinde Keenetic benim bir sınırım yok diyor zaten. Uygunluk altyapı ile ilgili.

O D-link çalışmaz. Türkiye’de çalıştırabileceğin bir SFP modulu mevcut değil. Olsada çalıştıramazsın.

İçinde ayrı verdiği ONT’nin aynısından var zaten. Sadece bütünleşik.

İnternette FTTH altyapıda olan evlerde direk modeme modül üzerinden internete çıkan videolar vardı. Bir tanesi Mesut Çevik’in 10 GBPS hız videosu mesela.

Yahu zaten o test için TenGigabit’in evinde yapılmış. Kendisi TurkNet çalışanı. Kendine tanımlamış. MM mode SFP. Özel hat.

1 Beğeni

LOiD ile AUTH, uzak doğuda sıkça kullanılan yöntemdir.

1 Beğeni

Anladım üstat ont şart demekki, sağol bilgi için.

Ne yazdıysan kaldırılmış. Özelden at istersen. Ama topluluk kuralı içerisinde olsun.

1 Beğeni

Ben kaldırttım çünkü vazgeçtim. Bu konuyla alakası olmadığı için sildirttim.

başlıktaki olayı ben de yapmak istiyorum, ayrı bir konu açmak istemedim mevcut olduğunu görünce.

keenetic konu ile ilgili web sitesinde uygun sfp modülünü iss ile iletişime geçerek öğrenmemiz gerektiğini söylüyor. acaba bu konu hakkında bilgisi olan yetkili kimse var mı burada?

şu an fibere geçiş işlemim yeni başlatıldı. eğer uygun modülü söyleyebilirseniz ve tanımlama işi gerçekleştirilebiliyorsa TurkNet veya türk telekom tarafından ben de keenetic giga ve uygun sfp modülünden almayı düşünüyorum.

konunun anlatıldığı site: https://help.keenetic.com/hc/tr/articles/360000049259

örnek görseldeki gibi ont cihazının kablo kalabalığı olmadan sade bir şekilde kullanmak istiyorum router’ı.

1 Beğeni

Kullanmanız imkansız şuan.

Elimizde uygun modül olsa bile ispler tanım yapmıyor ve bunu atlatma yöntemi şuan için bulunamadı.

O yüzden boşa heveslenmeyin :slight_smile:

1 Beğeni