Fiber altyapıda ont olmadan sfp modül kullanmak

Bu durum başka ülkelerdede bu kadar katı olabiliyor. Ama rahat olan ISS’lerde yok değil tabiki. Yada bu kadar kara kutu düzen de kuran olmayabiliyor. Elimdeki GPON’lar ile kullanmak için çabalıyorum ama yapacak çok fazla şey kalmadı.

Sistemlerinde tanıtırlarsa kullanırımdan başka çare yok.

1 Beğeni

Mesela Bell diye birşey dahili ont’li cihaz veriyor. Aslında ont değil içinde bildiğin sfp modülü var.
Çıkar istediğin router’a tak. Vlan ayarını yap. Kullanmaya devam et.

1 Beğeni

superonline’ın wifi6 modeminde de varmış ont girişi. yeni gördüm bunu. sfp modülü de gerekmiyor bu şekilde olunca işte. direkt yuvaya fiberi takıp kullanmak mümkün.

bu durum tv’nin önüne uydu alıcısı koyup 2 kumanda kullanmaya benziyor bence :d dahili uydu alıcılı her şeyi içinde akıllı bir tv de mümkün ama telekom’un dayatması bu şekilde olunca elden bir şey gelmiyor.

acaba superonline router’ını biz denesek nasıl bi sonuç olur merak ettim.

bir de nokia’nın bir modeli varmış aynı şekilde;

Kaldın yine sağlayıcının verdiği kolu kanadı kırık Router’lara işte.

Dahili ont’li model bunlar evet. Nokia özellikle felç eder. DHCP havuzunu değiştiremiyorsun cihazın. Huawei nispeten iyi iş çıkarıyor.

Sağlayıcılarda ilk ve en çok Vodafone G240W mi ne modeli siyah dahili ont’li cihazları sıklıkla kullandı.

Senin tek derin bu ise dahili ONT’li sağlayıcı cihazı peşinde koş. Ama 12v 0.5a ve aslında daha sağlıklı olan (yani istediğin routerını rahatlıkla kullanabileceğin şekilde) ONT olması neden bu kadar rahatsız etsinki. Genelde masa arkasında koy unut şeklindedir. Bu şekilde sadece ethernet kablosu ile internet aldığını farzet.

Bana sorarsan “peki sen neden uğraşıyorsun” ???
1- FO yapısını öğrenmek, araştırma için
2- Keenetic SFP girişini kullanmayı içimde yer ettiğim için. :slight_smile:
3- Çok param yok ama sadece iki modüle bugüne kadar 2 Keenetic Ultra parası yatırmış oldum. (Toptanı 2-3$ 'dan Nokia ONT alıyorsun aliexpress’ten) :smile:

1 Beğeni

evin girişinde direkt karşıdaki duvarda duruyor benim cihazlar. sadece asus modem ve duvardan çıkan dsl kablo vardı önceden. gayet düzgün görünüyordu. ana baba günü oldu şimdi :d

kullanabileceğimi bilsem sakatlanmamış olanı da alırım amazon’dan vs. ama izin vermiyormuş sağlayıcı işte.

ben de hem merakımdan çalışma mantığını vs bileyim diye. hem de daha estetik görüneceği için uğraşıyorum.

github’da birisi ont cihazını hack’leyerek bir şeyler yapmış ve anlatmış uzun uzun hepsini okuyamadım ama ilginizi çekiyorsa halâ ya da bu konuyla ilgili işe yarayacak bir kısmı varsa inceleyebilirsiniz.

@KYTECHNGAMING @frknl

@KYTECHNGAMING dan

çalıştırabilmiş anladığım kadarıyla, nasıl yapmış iss’den mi yardım almış kendisi mi halletmiş acaba :slight_smile:

Daha önceki yorumlarda bahsettiğim üzere, bu cihaz zaten maliyeti üst düzey router bütçesinde. Bir çok hacking diye Türk forumlarında paylaşılan SN, Şifre, Mac falan filan değiştirmeyi tek tıkla yapabiliyorum. Gel gelelim Ip alsamda hayatı kısa sürdü. PPP anlaşmazlığı ile sonlanıyor. Bundan sonra daha zor gözüküyor. Yani ISS onayı yada ISS’nin config’ini bilmek gerekir en azından.

2 Beğeni

Merhaba ben de tecrübelerimi paylaşayım. Evimde tt altyapısı ve ftth var. Kendim yaptığım basit bir ups kullanabilmem için gponun 20 volt ile çalışması gerekliydi ve bana gelen gpondan süperonline logolubir adet aldım. İçindeki kondansatörü değiştirdim ve 20 volt ile çalışır hale getirdim. Auth olayı sadece SN ile oluyor. Ben ikinci el alıp root şifreyi ve dışardan erişimi kapattığım gpona bana verilen gponun seri numarasını girdim ve bu şekilde çalışıyor. SFP modüllerde de seri numarası değiştirilebiliyor. Ayrıca hız olayına gelince bir gpon fiber 2.4/1.5 gbps hıza sahip. Olt üzerinde bir atama yapılmazsa o fiber üzerinde optik spliter ile bölünüp auth olmuş ont sayısına bölüyor. Benim binada her kıla 3 daire bağlı benim hız testleri 600-700 mbps ile başlıyor. Burst bitince 100 e iniyor. Gelecek planımda sfp takmayı ben de deneyeceğim. İnternette modül seri numarası değiştirmekle ilgili bilgi mevcut.

2 Beğeni

draytek tavsiye ederim. turknetin modemini köprüye al, uğraşma bu tür boş şeylerle, harcadığın vakit ve paraya yazık.

draytek soho alanında kral. çakarsın bridge mode bitti gitti. L1 ve L2’den sanane, sen layer7 aplikasyon katmanıyla ilgilen bilgisayar programcısı felanmı oluyorsun

hayırlı işler bol kazançlar be abi

1 Beğeni

sana bir avantaj sağlamaz. tek faydası managed routerın varsa mtu/mru 8 byte daha yükseltebilirsin. o da sana yüzde sıfır nokta bilmemkaç yani ilave bir megabit bile gelmiyor.

köprü moduna alırsın, istediğin routerı kullanırsın… burda GPON sfp bulup SN mac v.b. haxlemek bir avantaj sağlamıyor. mesele estetikse çeyrek kabin al rack mount yap güzel gözükür. bence…

kolay gelsin iyi çalışmalar saygılarımla

Çok net aayamadim burayi. 20v istekle Superonline dan cikma ont yi TT altyapisinda kullanma kısmında sadece seri no kontrolü olsada Nokia yada Huawei mib tabloları Türkiye deki sağlayıcılara uygun olduğu için çalışmış olduğunu düşünüyorum.

Keza üst mesalarimsa degil sn ont yi birevir yazılımına kadar klonladim. Çalışmıyor.

Superonline altyapısında en azinda. Fırsat bulup bir TTNet altyapisinda daha basit şekilde cozumlenecek sinyali verdiniz ama.

Merhaba. Evimde kendim yaptığım kesintisiz güç kaynağı kullanıyorum. (4s li-on pil kullanarak elektrik kesikken 12 - 16,8 volt arası, elektrik varken 19 volt besleme çıkışı olan basit birkaç diyotla yapılmış bir ups). Nerdeyse her elektronik bileşen cihaz 5v sağlamak için içinde step down converter kullanır ve bu gpon da aynı yapıya sahip fakat içinde girişte 16 voltluk bir kondansatör var. Step down converter bileşenlerinin geri kalanı 20 voltta çalışabilmekte ben de girişteki kondansatörü değiştirerek gpon u 20 voltla çalışabilir hale getirdim.

TT nin gponunu bozmamak için ikinci el hauwei hg8010 V2 bir gpon alıp bu modifikasyonu önce bunda yaptım ve 20 voltla çalıştığından emin olduktan sonra auth olayını denemek istedim. Süper user olarak oturum açtım gpon üzerinde (telecomadmin / admintelecom), orada seri numara değiştirme ve şifre bölümleri var ordan bana verilen huawei hg8010 gpon un seri numarasını girdim ve config yedeği aldım sonra bu yedek içinde admintelecom super user adını değiştirdim (password şifreli olduğundan) control acs cwmp tr009 vs uzaktan yönetimlerin hepsini kapattım ve 2 yıldan uzun süredir kullanıyorum. Model numarası V2 ve yazılım sürümü de farklı (süperonline nin verdiği gpon). Gpon standart ITU-T G984.1 protokolünü kullanır. Daha sonra ethernet ile kullandığım mikrotike giriş yaptım. Vlan oluşturup pppoe client oluşturup ip aldım. Bu arada vlan olmadan dhcp client alınabiliyor. 10.x.x.x ip dağıtıyor ve uzaktan yönetim ve güncelleme için kullanıyor isp ler.

1 Beğeni

Bu mesaja ekleyeyim.

Bir arkadaşta sadece SN yetiyor diyoruz.

ben size başka bir haberi söyleyeyim. ALCL saha yani Nokia-Alcatel Fake05 status gösteriyor.

Sadece SN yetmiyor yani görünürde. Yine sonra mesajlarımda dediğim gibi başka detaylarda eşleşme ve kontrol gerektiriyor.

TT altyapı için olurunu bulmuşsunuz anladığım kadarı ile.

SOL altyapı için demekki ben çok debelenmişim. Onda böyle işlemiyor görünen o ki. Ya da gözden kaçan bir kurulum hatam var.
Bir ara olmadı birlikte inceleyebilir miyiz?

Blok-alıntı
TT altyapı için olurunu bulmuşsunuz anladığım kadarı ile.
SOL altyapı için demekki ben çok debelenmişim. Onda böyle işlemiyor görünen o ki. Ya da gözden kaçan bir kurulum hatam var.
Bir ara olmadı birlikte inceleyebilir miyiz?

Merhaba tabiki.
Hatta vlan olmadan ip alabildiğimi söylemiştim, bu sistemle iki farklı nokta arasında 1gbps gre tunnel kurmayı bile denedim :slight_smile: Şu an aklıma başka birşey geldi onu deneyeceğim ürün bakıyorum. Huawei optixstar hg8145x6 router çıkmış. Biz gponlarla 1gbps sınırına takılıyoruz ama gpon 2.4/1.5 gbps kapasiteli. Bu routerde gpon yerleşik, ethernet ile hızı sınırlamadan kullanmayı deneyeceğim.
Düşüncem ise şu: 3 ethernet portunu lacp (link aggregation control protocol) ile birleştirip 2.4 gbps lik bir hız hedefleyeceğim tabi Huawei optixstar hg8145x6 destekliyorsa :slight_smile: Burda da hız kontrolünü mikrotik hız testi ile yapacağım çünkü evde bütün ethernetler 1gbps.

Huawei optixstar hg8145x6 ile ilgili tecrübeniz varmıdır?

vakit ve nakit israfı

Maalesef yok. Dahili ont li cihazlardan bir tek nokia’nın bir modeli (vodafone altyapılarda verilen) elime geçti. Fazla birşey ulaşamamıştım. Uart’ta sonuç vermemişti.

Gponlar ethernetleri 1ge evet ama dediğin 2.4ge ye kapasiteli olabiliyorlar.

LAN_SDS_MODE

Hocam merhaba, bir kıl fiberi 3 daireye nasıl dağıtıyorlar vaktiniz varsa anlatır mısınız? Merak ettim hatta ilk kez duydum diyebilirim.

Benim aklıma ilk gelen şey her eve farklı frekansla iletişim kurulması ama kablo tvdeki tek kablo ile tüm yayınların verilmesi gibi aynı yöntem mi bilmiyorum. Teşekkürler.