Fiber altyapıda ont olmadan sfp modül kullanmak

Sonunda benim gibi birilerini bu başlıkta bulabildim. Sağlayıcıların verdiği cihazlar ile kısıtlı kalmak istemiyorum.
Superonline kullanıyorum. Nokia modem verdiler (G-2426G-A). Fiber doğrudan modeme giriyor. Yani ONT modeme gömülü. Modemde hemen hemen herşey kapalı. Hatta özel bir firmware yüklenmiş ve backup sayfasının içi bile boşaltılmış.
Niyetim bridge modda kullanmaktı ancak bu modem bridge modda lan portlarını disable yapıyor. Dolayısı ile başka bir ont cihazı ile denemeye çalıştım.
İkinci el huawei ont cihazı alıp serial numberı değiştirerek fibere bağlanmaya çalıştım. Ancak PON ışığı yanmasına rağmen bağlantı kurulamadı. Superonline ONT de sadece SN ile mi doğrulama yapıyor yoksa doğrulama id değerini de kullanıyor mu?
Huawei cihazı dışında NOKIA G-010G-P ile de bağlantı yapmaya çalıştım. Ancak bu ONT cihazının SN değeri değiştirilemiyor. Altyapım alcatel olduğu için nokia ont kullanmam gerektiği söylendi. Ancak huawei ile PON ışığını görebildim.
Henüz sonuca ulaşamadım ancak şimdilik edindiğim deneyimleri burada paylaşmak istedim.

Superonline’dan çıkma bir ONT takarak çalışma ihtimali yüksek.
Geçenlerde daha bu şekilde sizin gibi olan bir kurumun cihazını değiştirmiş olduk. Kenarda Nokia Superonline ONT bulduk. Direk çalıştı.

Tplinkin wifi 7 routerlerde standart olarak 10gbps sfp+ modülü takılı olarak gelecek. Deco modelleri hariç tabi… Bunlarda sence olur mu? Routere takılı olarak gelecek sonuçta. Gerçi öyle routerler vardı da onlarda da olumsuz muydu durum? @Holisticmax

SFP modülünün takılı gelmesi haberi biraz garip geldi. Belki bundle yaparlar. Lakin bu ürünler ülkede satışa sunulur mu?

Olay bu değil olay altyapiniza profil tanımlamadiklari sürece, ters mühendislik ile kendinizi sistmee tanitmanin zor olması başarılı auth olayını zorlaştırıyor. Keza isp profili tanımlama 300 500tl lik modullerle bağlantı alabilirsiniz.

Örnek olarak şunu vereyim link olarak

Keenetic’teki gibi bütünleşik olan 10GE destekli SFP+ portu olduğu gözüküyor. Modül birlikte değil yani. Benim gözümden birşey kaçmadı ise.

Bütünleşik = 10G EthernetWan ve/veya SFP+ portu (Hangisinde uplink var ise o çalışır. Aynı anda iki uplink sağlamaz.)

Keenetic’te KN-2710 RU pazarında bütünleşik olmayan SFP (1GE) port mevcut.

Canlı örnek;

1 Beğeni

Ayrıntısını bilmiyorum. Yılın son günü çıkacak bu ürünler. Burada tanıtımını yapacak site çıkacağı düşüncesindeyim.

Merhaba Mikrotik RB5009 router kullanıyorum SOL fiber girişini gpon suz direk bağlamak isiyorum. anladığım kadarı ile siz TT nette çözmüşsünüz. Acaba bana da yardımcı olabilir misiniz. Gpon u devre dışı bırakıp Mikrotik in SPF portuna direk giriş yapıp çalıştırmam için. Teşekkürler.
Eğer yerdımcı olabilirseniz ilk önce hangi SPF adapter almalıyım.

1 Beğeni

Merhaba benimde planladığım mikrotik ile sfp kullanmaktı fakat 2.5 g destekli sfp porta sahip mikrotik alamadım henüz. Kullandığınız ont huawei veya zte ise bu ikisi sadece olt auth ile çalışıyor. Standart gpon protokolünü destekleyen seri numarasını değiştirebildiğiniz her gpon onu sfp çalışacaktır tahminimce. Sadece teoride, bir sfp aldım ama deneme yapma fırsatım olmadı.