Bufferbloat (yük altında tıkanma ve yüksek ping) Derdi olanlar

Merhaba dostlar,

Hala turk.net’in 10 günlük soruma dönmesini beklerken can sıkıntısı bir şeyler denedim sizin için.

Çoğunuz farkında olmadan kendi ağınızda DSL hızına bağlı olmaksınızın takılma (lag) yavaşlama ve oyun vs yüksek ping alıyorsunuz. İşte bunun nedeni Bufferbloat.

Aslen bunu tamamen çözen sistemin adı SQM yani Smart Queue Management‘dır. QOS’ya çok benzer olduğundan karıştırılır ancak farklıdır.

Durum şu ki bazı iyi görünen modemlerde bulunan QOS düzgün ayarlanırsa bu durumu aşıyor. Fakat çoğu beceremiyor bu işi.

Kablosuz cihazlar çok büyük dert değil çünkü çoğu bilen oyun vs için kablosuz zaten uğraşmaz genelde deli olur :joy:

Bir konuda yazmıştım SQM olan bir cihaz sipariş ettim sanırım yarın teslim edilir.

Ancak bu arada bu sorunu yaşayanların OpenWRT uyumlu cihazları varsa bence işleri kolay. Cihazlarına uyumlu yazılımı kurduktan sonra menüde Software kısmından SQM indirip şıkır şıkır kullanırlar.

Ancak bende kullanmadığım bir TP-Link TL-SG105 5-Port switch vardı. Yönetilmeyen ancak Business serisi gigabit bir ürün.

Örnek link

TP-Link TL-SG105 5-Port 10/100/1000Mbps Masaüstü Switch Amazon.com.tr

Modem arkasından odalara giden 3 portu çekip sadece araya bunu koydum ve tek kablo ile modeme bağladım.

Sonuçlardan biri kablolu iMac masaüstü diğeri ise MacBookPro kablosuz. 200-230₺ arası bu ürün sanırım. Evde modem vs değiştirmeyle uğraşmayın yani :+1:

Network yapımı buraya isimler göründüğü için koymuyorum ancak 15-16 sabit bağlı cihaz sanırım 30’dan fazla kablosuz bağlanan ürün vardır. Bu test sırasında hiç birini sökmedim sistemden.

Bence sonuçlar mükemmel…

Uzun oldu yazım hataları olabilir kusura bakmayın :blush:

iMAC masaüstü eski hali…

İşlem Sonrası

Bu da MACBook Pro

4 Beğeni

Bende Türk Telekom’un verdiği ZTE modem var. Qos ayarları var ama her şeyi denememe rağmen başarılı olmadı. Maalesef Openwrt desteklemiyorda.

Maalesef çoğu beceremiyor bu işi. Hep derim işi neyse o onu yapmalı. Aslında modeme dünya paraya gerek yok. Basit bir modem içeriye router veya switch en doğrusudur.

1 Beğeni

Benim sonuç rezalet sanırım.

Türk Telekom hattımla B alıyorum.

Bakar mısınız şuna bir de derdimi kimseye anlatamıyorum.

1 Beğeni

Sizin portta acaba hız ne bakıldı mı hiç ? Bu sonuç hiç normal değil

Bakıldı hocam 110 alıyorum normalde hızlarım gayet iyi.

Modem değişti mi hiç ?

Keenetic Extra DSL ile denedim internette yazılan QOS ayarlarını yaptım öyle denedim ama bir şey farketmedi.

1 Beğeni

QOS vs olmadan durum ne ? İçeride kablolu neler var hiç ayırıp denediniz mi ?

1 Beğeni

Qos olmadan durum size attığım gibi. Modem arayüzünde sadece aç kapat aktif etme var başka bir şey yok. Kapalıyken de aynı açıkken de.

Bence en ucuz çözüm yazdığım gibi otomatik QOS olan bir switch

1 Beğeni

Switch dediğiniz modem mi oluyor hocam

Hayır hayır switch işte :upside_down_face: Yani modemin arkasındaki kabloları switch’e gireceksiniz switch’ten de 1 kablo modemdeki bir porta takılacak o kadar.

İlk mesaja ekledim linki

Bu ürünü kullanmadan önce sizinde mi böyleydi ? Şimdi bunu hangi cihazın yerine kullanmış oluyoruz evde. Bu benim sorunu mu çözecek mi ki?

Şimdi yetkili arkadaşlar görürse kızacak :sweat_smile: Ancak TT’de ben böyle sorun yaşamadım. Turk.Net’te oluşma nedenini hala araştırıyorum. Muhtemelen CGN servisinde bir şey oluyor. Çünkü ne zaman upload başlasa bir tuhaflık oluyor. LAN içinden WAN’a yani içerideki trafik hiç düzenleme olmadan dışarı çıkmaya başlayınca oluyor. Yani sanki Turk.Net karşılayınca karışıyor çarşı pazar. İade ederken sıkıntı olmayacak bir yerden alın deneyin bence. En ucuz kablolu çözüm bu.

2 Beğeni

Deneyeceğim hocam da ne işe yarıyor onu anlayamadım ben tam olarak. Yani bu cihazı modemi mi bağlıyoruz yoksa ONT cihazına mı?

Sizin modemin portlarında ev içine giden kablolar yok mu ?

sadece 1 bilgisayar kablolu bağlantı kullanıyor. diğerleri wifi.

Fritz den bi ayar yapmak gerekiyor mu hocam? Benim PC direkt fritz e bağlı