Bufferbloat (yük altında tıkanma ve yüksek ping) Derdi olanlar

Biraz araştırdım ve aşağıdaki şekilde yapıldığını gördüm.

1 Beğeni

Biz de böyle bir durum söz konusu değil hocam. Fritz yok yani.

Boşa uğraşma :rofl: Bende 7530 mesh 7590 DSL olarak bağlı. Fritzbox’da maalesef QOS yok. Onun yerine prioritization var. Israrla SQM için müsait ekleyin dememize rağmen eklenmiyor. Yani bir işe yaramıyor çünkü trafiği öncelikliyor belli cihazlarda. Ancak diğer cihazlar zaten bozuyor düzeni.

Kablolu cihazlar için önerim basitçe üstte yazdığım ürün. Az önce oğlan okuldan geldi tepkisi “baba ne yaptın böyle” oldu :rofl:

Sizin kafanız konularda karışıyor. Bence bir konuyu takip edin derim. Herkes bir şey yazarsa çorba olur. Fritzbox’ı bana sormuş arkadaş ben de aynı modem var çünkü.

İşe yaramayan şeyler…

Yok kafamız karışmaz da çözemeye çalışıyoruz işte. Fakat çok saçma bir durum da. Normal şartlarda bir şey yok ama upload kullanırsam mahvoluyor komple.

Çözümü üstte yazdım. Kablolu cihaz için tek ucuz çözüm bu. Eğer wifi de olsun derseniz OpenWRT uyumlu bir router şart.

Keenetic Giga nasıl sizce bu konuda. Keenetic extra dsl ile Qos denedim ama sonuç vermemişti.

1 Beğeni

Hiç bildiğim bir marka değil ki bana göre balon bir marka. Bir cihaza her işi yaptırmaya çalışırsanız bir yerleri eksik kalır. Kullanan varsa test yaptıysa belki yardımcı olur. Ancak ağdaki cihazlarınızın farkı bile bu sonuca etken

Bufferbloat testi sanırım az da olsa bilgi verir. Ancak yazdığım gibi kiminin evinde 2 telefon 1 pc 1 stream cihazı vardır bu sorun oluşmaz hiç bir zaman.

1 Beğeni

Dostum test bu evet. Bir de bu testi youtube’a 1,5 - 2 GB aralığında bir video yüklemeye başladığında yapar mısın? Testi şuradan da yapar mısın sana zahmet Speed test - how fast is your internet? | DSLReports, ISP Information

Tamamdır beklemedeyim. Bir de ONT cihazınız Nokia mı? Nokia G-010G-Q modeli mi?

1 Beğeni

Keenetic Hero ile şimdi yaptım testi

Bu benim cep telefonundan aldığım sonuç

Bendeki Nokia ondan da yapabilir. Bu yükleme yaparkenki durum mu?

1 Beğeni

ONT cihazınız nedir?

ONT yok SOL fftb baglantı

1 Beğeni

Nokia olan sahalarda kronik sorun bufferbloat, geçmiş olsun

Birde 95 limiti vardı nokia sahalarda o düzeldi de bufferbloat devam ediyor

Olabilir peki nasıl çözeceğiz hocam bu durumu? Farklı ont alsak talep etsek

Router üzerinden 95 e 7 gibi bir limit verirseniz anca öyle çözersiniz buna da çözüm denirse…

Farklı ont de isteseniz yine size Nokia ont verilecek. Değişen birşey olmayacak.

1 Beğeni