01.04.2021 tarihinden itibaren CRC hataları alan var mı?

5 SAAT ÖNCE AÇTIM MODEM VE 8 SNR 5 SAATTE 100 CRC HATASI ALMIŞ. BU DEĞERLER KAÇA KADAR YOLU VAR? SNR 2 YE ALIYORUM KOPMA DONMA OLMUYOR AMA CRC HATASI 2 SAATTE 3BİN OLUYOR. CRC HATASI ÇOK OLURSA NE OLUR? SNR 2 DE KULLANSAM SIKINTI ÇIKARIR MI? SNR 8 DE SORUN YOK.

CRC arttıkça performans düşüklüğü yaşarsınız. Ben 13 Snr ile 2 saatte 35k crc aldım.

kusura bakmayinkonu disi olabilir 8 db aldigimda.crc 500 1000 geciyo 4 db aldim.0 crc 2 aldim 30ila 100 crc hatasi oluyo gun boyu ama gel.gorki hattim.2 dbde 115 megabiti destekliyoken simdi 92.megabiti zor.goruyo bu konu hakkinda yorumlarinizi alabilirmiyim

Bölgede kapasite düşmüş olabilir. Eğer bağlı olduğunuz dolaba yeni abone geldiyse gayet normaldir.

Ankastreden evime gelen kabloyu cat6 döşettik ve güncel crc fec hatalarım aşırı düştü. Eski kablom yarısı cat yarısı telefon kablolarıyla eklenmiş 2 eki vardı crcler bir önceki mesajımdaki gibiydi

1 Beğeni

Bakalım 20 ve 21 Nisan’da Gayrettepe’de yine çalışma olacak. Pingler eskisinden daha düşük olursa büyük sürpriz olur fakat eski haline gelmesi bile yeterli şuan için.

Kablodaki ekler gidince crcler son buldu bende

Bu arada daha önce neredeyse hiç CRC almadığım halde. Gün içinde max 5-10 crc hatası oluyordu. Genelde 1’de kalıyordu. Şimdi kontrol ettiğimde son 15 dk içerisinde 21 crc üretmiş. Bu da saatte 84, bir günde de 2016 crc error demek. Garip bir durum.

Snr düştükçe hız artar ama hattın kararlılığı düşer haliyle crc oluşur. Snr arttıkça hız düşer kararlılık artar ve crc azalır veya oluşmaz

Birileri kablo ekleriyle alakalı diyordu burada yada farklı forumlarda mantıksız geliyordu ancak sanırım durum kablo ekleriyle fazla alakalı

Sadece ekler değil bir çok neden crc ye sebep olabilir. Havanın elektrik yükü bile bunu etkiler.

Olabilir ancak hattı çektiğim andan itibaren durum böyle modemi bir kez kapatıp açtım bile bir gün daha geçsin crcleri paylaşıcam bu iş biraz kafamızda netleşsin

1 Beğeni

Tam o saatlerin öncesinde ve sonrasında bir traceroute yapın bakalım yol değişiyor mu? Eğer yol değişiyor veya sunucu değişiyor ise bu esnada TCP paketleri zaman aşımına uğruyor olabilir. Bu dediğim crc ile ilgili fec ise farklı bir olay diye biliyorum

1 Beğeni

Evet bildiğim kadarıyla fec modemin işini yaptığının göstergesi olarak anlatılıyor burada. Crc için de belli bir teori yok gibi https://knews.vip/tr/q/su14545565/dsl-baglantim-yoluyla-muazzam-miktarda-fec-ve-crc-hatalarina-ne-sebep-olabilir

1 Beğeni

Verdiğiniz linkte de anlatıldığı gibi kablolamayı daha temiz ve kaliteli bir biçimde yapmışlar fec ve crc hataları minimum düzeye inmiş. Bu arada FEC miktarına sebep olan şeyin interleaved hatlar olduğu anlatılmış. Yani modemimizde fast yazmasına rağmen destek ekibinin bana hattımın defalarca interleaved modda olduğunu belirtmesi hattın aslında interleaved modda kullanıldığını doğrulamış oldu

Peki özelliği açtığınızda gerçekten belirtildiği gibi snr değişiyor mu ? Yoksa santral desteklemeli mi bunu

92 mbps buluşup 42 mbps hız mı sunuyor demek istediniz. Öyleyse kaç db SNR doğru hız sunuyor size

4 db nin sınır kabul edildiğini biliyorum daha yukarısı ise kalitenin ve kopmaların güvence altına alınması anlamı taşıyor tabii birazda kapasiteden feragat ediyorsun

Cat6 döşendikten sonra crclerin güncel durumu bu şekilde arkadaşlar. Crc hatalarına ekler ve kablo kalitesinin sebep olduğu kanaatindeyim artık

1 Beğeni

Tipik keenetic aslında snr 0 değil 8 DB.