01.04.2021 tarihinden itibaren CRC hataları alan var mı?

G.o kervana sizde katıldınız.

Şuanlık bir çözüm bulmuş değiliz…

Tarih 9 temmuz. 3 aydan fazla oldu. Halen daha çözülmedi.

Beni almıyorusnuz aranıza 8 ay oldu benim diye :smiley:

INP downstream: 39781
INP upstream: 14954
shineGINPdownstream: 0
shineGINPupstream: 0
reinGINPdownstream: 0
reinGINPupstream: 0

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 35299 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 6143 kbps

near-end FEC error fast: 1931536
near-end FEC error interleaved: 0
near-end CRC error fast: 18618
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 1440
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 80
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0
DSL uptime :45 min, 10 secs
DSL activetime :0 min, 16 secs

Downstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin downstream: 8.0 dB
output power upstream: 6.8 dbm
attenuation downstream: 28.4 dB

Upstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin upstream: 10.4 dB
output power downstream: 13.8 dbm
attenuation upstream: 23.3 dB

1 Beğeni

:smiley:
tenor

1 Beğeni

:joy:
Bu arada Bayramımız Kutlu olsun

Cümlemizin, inşallah. :slight_smile:

Tarih 16.08.2021 aradan 4 aydan uzun bir süre geçti. Sorun halen devam ediyor.

1 Beğeni

Crcler %0.000001 ihtimal benim iç tesisatdan kaynaklı olabilir diye, sağlam olan iç tesisatımı Reçber Cat 6 outdoor kablo ile yeniledim…

Crc halen aynı…

Onca işlemlerden sonra durdukyere başlayan crc lerin kaynağını halen daha bulabilmiş değiliz.

Bir çok kişinin crc si durdukyere başladı ve birden kendi kendine geri kesildi. Şurada sorunu devam eden bir kaç kişi kaldık…

2 Beğeni

Bu yola beraber çıktığım arkadaşlarım arasından sıyrılmış durumdayım.
31/08/2021 tarihinde Türk Telekom un iç hattıma zarar verdiğini farkettim. (Gri kablo bana ait)
Ekran görüntüsü 2021-09-04 132324
02/09/2021
İç hattımdaki kabloyu Reçber Cat6 Outdoor SL400 ile değiştirdim. Sonuç :

Gerekli yerlere iç tesisatıma yapılanı bildirdim sonuç bekliyorum.

2 Beğeni

Aynı dolaba bağlı olduğunuz komşunuzun, CRC değerini inceler misin?
DSLAM’a yapılan yazılımsal bir sorun olabilir.
Farklı bir modem ile sisteminizin CRC durumunu takip ettiniz mi?

1 Beğeni

Komşularım adsl kullanıcısı hepsi

Komşularımın değilde Aynı dolaba, aynı modemle bağlı kuzenim var, onun hattını incelemiştim, onun herhangi bir sorunu yok. (TT adsl kullanıcısı)

Abi ne yaptılar ise sıfır sıkıntı olan hattın içinden geçtiler. Neler yaptık neler, düzelmiyor.

Ne oldu ise 1 Nisan akşamı saat 8 civarı oldu, İlk önce hızlar bı 3 5 e düştü, 1 saat sonra hız düzeldi, akabinde crc ler başladı işte. O saat dakikadan beri crc yiyorum

Etmez olur muyum

1. keenetic extra DSL (aktif kullandığım)
  2. Zyxel vmg 1312b10d
  3. tenda v300
  4. tplink tdw9970v3

Durum aynı hepsinde.

1 Beğeni

Ben crc yiyorum :slight_smile: hep yiyorum şuan modem kullanılmaz halde :smiley: 35 mbt te yiyordum. 50 oldu hala yiyorum vr300 de yedim vr2100 de de yiyorum :slight_smile: .

1 Beğeni

:joy:

2 Beğeni

1 aydır akşam 7 8 den sonra crc yüzünden netim 30 dan 1 lere düşüyor sayfalar dahi açılmıyor vr600 v3 kullanıyordum
arkadaştan keenetic modemini aldım sorun kalmadı crc var ama nette düşme yok

1 Beğeni

Peki, profilinizi ADSL standartına en yakın pakete, 35mb’e geçirebilir misiniz? CRC nin değişimini bir gözlemlemlesek yararlı olabilir? Kuzenin ve komşuların kaç mb kullanıyor?

Bi kayıt açmıştım, temsilci ile görüştüm. Artık size yapılabilecek bir müdahale kalmadı, bizimde elimizden birşey gelmiyor, yapılabilecek tüm müdahaleler yapıldı felan dedi. İsterseniz network ekibine tekrar bildirebilirim dedi.

Benim santralden tek crc sorunu yaşayan ben misim felan…

Sonra destek kaydını kapattım bende, yapılabilecek müdahale kalmadı ki… Adamların ellerinden de birşey gelmiyor. Nasıl bir bela ise

Hayır hocam hızımı bu kadar düşüremem.

16mbps

Eğer düşük hızlarda CRC keserse ki bir ihtimal, sorun DSLAM kaynaklı da olabilir yani sizin de belirtmiş olduğunuz üzere VDSL tek ve siz kullanıyorsunuz yüksek mb ile bu sebeple diğer ADSL kullanıcıları düşük hızlar da CRC sorunu olmuyor olabilir, denemek lazım diye düşünüyorum.

Hocam olsa da zaten birşey değişmeyecek, TT benim dslam i değiştirecek hali yok.

Temsilciye onu da söyledim de bir yan saha dolabına geçeyim diye. TT geçirmez felan dedi

Benim kesin çözüm fiber artık beklemekten başka çare yok. TT 15m den fiberi, TurkNet 2 sokak arkamdaki gigafiberi vermiyor, ikisinden biri verse dert tasa kalmayacak da işte…

Vermiyorlar, bizde sorunlar içinde boğuluyoruz

1 Beğeni

Telekom kablosunun ankastreye gelen kısmından şüphelendiğim için TurkNet saha ekibi istemiştim tekrar.

Geldi gerekli kontrolleri beraber tekrar yaptık, iç tesisat da sorun olmadığı tekrar onaylandı. (Zaten sorunsuz demişlerdi bir öncekinde de ben yine de değiştirdim birkaç gün önce)

Telekomun ankastre ye gelen kablosunu söküp uçlarından felan kesip tekrar çaktı.

Eve bir çıktım 17 e 24 zayıflama, hat 50 mbps ile buluşmuş, 0.4 snr var :smiley:

Allahtan adam gitmeden geri yakaladım da düzelttirdim :smiley: kabloyu tam çakamamış.

+++++

Yani kısaca dönüp dolaşıp yine 0 noktasına çıkıyoruz. Bir çözüm bulamadık, bendende bu kadar daha da uğraşmam. Aklıma gelen, temsilcinin yapabileceği, aklınıza gelebilecek tüm müdahaleler denendi.
Yapılabilecek başka bir müdahale kalmadı zaten…

Kurtuluşum fiber, fiber gelsin diye dua ediyorum artık.