01.04.2021 tarihinden itibaren CRC hataları alan var mı?

Bende o da crc ye çözüm bulalım derken yaptırdığım port değişiklikleri (5 kez) sonrası başladı.

Toparlayamadık hattı bir türlü…

@asdas127816 ben size bunu en başta söylemiştim tesisat kablolarınızda sorun yaşıyor olabilme ihtimaliniz çok yüksek diye :frowning: Şükür sorununda sebep tespit edilmiş ve gereken yapılmış :pray:

yok hocam yanlış anladınız, problem çözülmedi ki :smiley:

İç tesisat için ekipler sorun yok demesine rağmen 3 4 gün önce reçber cat 6 outdoor kablo ile değiştirdim yine de, problem devam :smiley:

Gelen kişi, ankastreden kabloyu “kendi kontrollerinden sonra, kendisi yanlış çakmıştı”, kendi hatasını düzeltmesini istedim tekrar…

Tüüh :frowning: Ama yaşanılan bu CRC sorunlarının %90’ı tesisatlardan kaynaklı yaşanıyor. Ben sizinle daha öncesinde birebir olarak hattınızı incelettirerek konuşmuştum. Bizim tarafımızda bu konu hakkında herhangi bir sorunumuz bulunmuyordu. Durumu yine net bir şekilde size izah etmiştim.

1 Beğeni

Yaşanılan CRC hataları ya santral deki yoğunluktandır, ya da santrale kadar uzanan telekom kablolarının zarar görmesinden olabilir. Arka planda ben sizlerden gelen örnekleri müşteri numaranızla ve aldığınız CRC hatalarının ekran görüntüsü ile birlikte network ekiplerime iletmiştim. Biz kendi tarafımızda kontrol ettik ve bizlik hiç bir durumun olmadığını farkettik.

Hatta farklı İSS kullanıcılarınında sizler gibi ne yazık ki ara ara aynı sorunu yaşadığını gördük :frowning:

2 Beğeni

Evet şuanda günlerdir sorunsuz ve crcsiz şekilde internetimi kullanıyorum. Ama gelelim yaklaşık 5 aylık sürece. Bu süreçte hem destek kayıtları hem Twitter hem de @EFG ile özelden ve forum üzerinden görüşme yaptım. Bana ilk başta iç tesisatta sorun olduğunu dile getirmişti ancak müşteri memnuniyeti açısında kendi tarafına düşen kontrolleri yerine getirmişti. Dediği gibi iç tesisatı kontrol ettim ve sorunun iç tesisatta olduğunu ancak gözden kaçırdığım farkettim. Aslında hat sorunsuzdu ancak bölgedeki TT ekipleri iç hattımı zarar vermişti. @EFG dediklerinden yola çıkıp yaklaşık 5 gün önce iç hattıma Recber Cat6 Sl400 Outdoor kablo çektim ve sorunu çözmüş olduk. Konu dışında bana atanan 7 adet müşteri temsilcisi var ancak bu süreçte @EFG nin 7 kişiye bedel olacak şekilde, 7 kişiden daha fazla yardım etmesi hem beni memnun etti hemde dikkatimi çekti. Yardımlarından dolayı öncelikle @EFG ye, kablo temini konusunda @KYTECHNGAMING e, bu süreçte hem dert ortağım hemde sorunu çözmem de kendi sorunuyla ilgilenirken benim sorunum içinde elinden geleni yapan @asdas127816 a teşekkürlerimi iletiyorum. Bu konu üzerinden ne kadar öneri yapan ve yardımcı olmaya çalışan varsa hepsine teşekkürler.

3 Beğeni

Bilmiyorum modemim crcyi yanlış mı gösteriyor ama bina içi tesisatım 20 yıllık sıradan telefon kablosu. Fakat gün içinde max 200-300 crc üretiyor. Eğer iç tesisat kaynaklı olsa bende de patlamalar yaşanırdı diye düşünüyorum.

CRC iç hat, dış hat kaynaklı Saha dolabı/Santral kaynaklı bir durumdan meydana gelebiliyor. Kimi kullanıcının iç hattı sağlam binlerce, onbinlerce CRC alabiliyor yani CRC değişimi görecelidir, altyapıdan altyapıya değişir. Kimse, kesin iç hat veya dış hat kaynaklı diyemez (kontrol etmeden)
EDİT: Her modem CRC aynı ölçmeyebilir.

Aaa bu ben :smiley:

TT bir halt yedi de işte…

Halt yemesi kolay da düzeltmesi zor mu acaba?
Benim bile günlük CRC 100-150 oynuyordu ilk aboneliklerim de ama sonra kapanma, online eğitim derken en son, günlük 1000CRC alıyorum. :roll_eyes: Neyse ki, hızımı veya ping durumumu etkilemiyor. :sunglasses:

Geçenlerde teknik destek ile konuşuyorum da adam dedi sizin santralden sadece crc sorunu yaşayan sizsiniz felan. Gerçektende öyle @emirhann da benim santrale bağlı adamda sorun yok.

Hatta benim saha dolabıma benim aktif kullandığım modemle kullanan kuzenim var TT kullanıcısı, ne hikmetse onda da sorun yok.

pppoe işini çok kurcaladım diye santral beni karalisteye mi aldı ne yaptı :smiley:

Bendeki sorun ne acaba, çözümününden çok sorunun kaynağını merak ediyorum artık.

Yine pppoe sorunu gibi çok saçma biryerden çıkacak söyleyeyim şimdiden… Tabi çözebilirsek :smiley:

(Pppoe sorunu dslam vdsl kartından çıkmıştı, değiştirilince sorunum %80 çözüldü)

Öncesi
Screenshot_2021-09-09-21-57-26-387_com.google.android.apps.photos

Sonrası

Uğraştırılar çözülse de çözülmese de ama sizin yaşadığınız durum 100000/1 fln diyebilirim yani bende sizin gibi daha önce bunun gibi bir sorun yaşayan kullanıcı görmedim, Abraham da vardı galiba. Liyakat yok, hatta benim geçen hattın “DSLAM/System Vendor ID” numarasını uçurdular, hız sorununu çözeyim derken. Tabiri caizse “ellerini attıkları yer kuruyor” :smiley:

Aaaa :grinning::grinning: bizim ne kadar uğraşmamız gerekiyor

40 fırın ekmek yemek gerekiyor tabiri bunun için var :slight_smile:

+++

:d

(20 karakteeeer)

Peki o zaman bu bilgiyi burada paylaşma amacı nedir? Anlam veremedim :roll_eyes:

10 saat önce ne değişti ? Şuan herşey mükemmel, olması gerektiği gibi…

(Snr sürekli 4 - 8 arası değişiyor. Port değişimlerinden sonra o da bela oldu başıma)

Mutluluğum çok uzun sürdü :slight_smile: crc / fec patlamış yine

Aktif maktif destek kaydım olmamasına rağmen biri benim vdsl kartımı dolaylı yoldan portumu değiştirmiş de nedenn ?
(Büyük ihtimalle fıkfık Telekom)

Abi zaten sorunlar içinde boğuluyorum, sorunları bir miktarda olsa minimize etmek için hızımı bile düşürdüm. Ona rağmen birkaç mbps hattımdan tırtıklanıyor sürekli.

Sorunları çözeyim derken yaptırdığım port değişikleri yüzünden snr yerinde durmuyor zaten. Sürekli 2 - 8 arası değişiyor.

Crc ayrı bela

Şu sorunlar yüzünden internet kullanmaktan soğudum yemin ediyorum ya.

Destek kaydı açmıştım kart kim tarafından neden, ne zaman değiştirildi öğrenmek için.

Mh diyor ben bir değişiklik göremiyorum falan.

Fıkfık Telekom kafasına göre kimseye haber vermeden değiştirmiş demekki…

İlk kartım
Screenshot_2021-09-09-21-57-26-387_com.google.android.apps.photos

Pppoe sorunu çözümü için değiştirilmişti

Bu da fıkfık ın kafasına göre değiştirdiği şimdiki kartım

2 Beğeni

Adamın görüp bu düzgün başkasıyla değişeyim demesi çok saçma
Bunları nerden görüyorsun

1 Beğeni