ZyXEL VMG8623-T50B Wİ-Fi Sinyal ve Kopma Sorunu

ZyXEL VMG8623-T50B kullanıyorum bundan önce Huawei HG255S kullanıyordum balkona kadar çekiyordu sorunsuz bir şekilde. Ancak bu modem nedense salona kadar çekmiyor. Huawei’nin durduğu yer daha uzaktaydı, ZyXEL daha yakın bir konumda bulunuyor. Ev 3+1 bir apartman dairesidir.
Kanal 6.
Frekans 20MHz. (40MHz, 20/40’da ayarlarda bulunmaktadır.)
Sadece 802.11N.
Ayarlarım bu şekildedir.

1 Beğeni

Bilgi sahibi olan yok mu?

Sitesinden son güncellemeyi yap. Güncelleme bitip modem açıldıktan sonra modeme reset at yeniden kurulum yap düzelir.

indir
Sürümüm bu, güncel diye biliyorum. Tabii başka bir sürüm yoksa.

Bant genişliği 40 mhz
Kontrol yan bant ÜST
kanal 11
bu ayarları uygula

Bende de aynı sıkıntı var bi türlü çözemedim bunu.karşı komşunun wifisi 2 diş çekiyor kendi salonumdaki modem kopup duruyor ya !!

1 Beğeni

Bu ayarları da denedim inan hiçbir etkisi olmuyor. Akşam saatlerinde felaket yavaşlama da oluyor. İşaret Aralığı diye bir ayar var bunu kaç yapmalıyım? 50 mi 1000 mi?

öncelikle modemi global sürüme almanız daha uygun olacaktır. daha stabil sürümdür. global versiyon vs diye aratınca dh forumda konusu çıkıyor. çok kolay birkaç adımla yapılıyor. ikinci kısım ise benim tecrübe ettiğim; modemin kablosuzu biraz sorunlu. donanım iyi ama firmwareler şu an için yeterli performansta değil. size tavsiyem wifi adlarını ayırın. 2.4g ve 5g 2 ayrı wifi olsun. wifi isimleri çok uzun olmayıp boşluk vs’de olmasın. 5g için destekleyen cihazları ve yakında olduklarınızı ekleyin. 2.4g için uzak olduklarınızı. ikinci bir diğer kısım modemi antre gibi ortak bir alana konumlandırın. 95m2’de balkonda dahi 5g performansı yaşadım. 100lükte 85-90 arası görüyordum. Bir de wifi kanal vb ayarları otoda kalsın. ayrıca şu ekteki ayaları 2 band için de yapınız. sonra fişi çekip biraz bekleyip tekrar başlatınız modeminizi. yine de çözüm olmuyorsa servise gönderiniz. bazı cihazlarında sorun var çünkü.

6 Beğeni

Dediklerinizi uyguladım, bir etkisi olursa gün içerisinde bildiririm. Wi-fi bölme olayını bir konuk bir ana Wi-Fi olarak mı yapacağız? DH’de bahsedilen sürüm linki de oradan indirmiştim, yani şu anda mevcut olan yazılım. Link olarak gönderebilir misiniz? bahsettiğiniz sürümü. ZyXEL teknik servisi hızlı mı bilmiyorum ama, şu dönemlerde internet ihtiyacı maalesef her gün oluyor.

Aslında temel olarak internet sinyallerinde küçük düşmeler olsa bile internet stabil olmuyor. Bir sayfa 15 20 saniye sonra anca açılıyor. Paketim 35Mbps Huawei HG255S ile 24Mbps kullanırken ne bir takılma vardı ne bir şey. Teorik olarak Zyxel’in modemide daha güçlü nedense. Ayrıca 2.4GHZ ve 5GHZ bantlarının kaç MHz frekansında kullanılmasını önerirsiniz?

iki bağlantıyı da birbirinden ayırdım. ilginçtir o kopmaları yaşadığım yerde bile 5g çekiyor şuan biraz daha denemem lazım düzelip düzelmediğini anlamak için. 5 g için otomatik ,2.4 için 6.kanalı kullanıyorum ben.

hayır dostum. kablosuz ağları 2.4g ve 5g olarak ayıracaksın. wifi ayarlarında görürsün ilgili kısmı. sürüm ve firmware olarak bu konuda altılan olmalı; ZyXEL VMG8623-T50B İnceleme | DonanımHaber Forum

ayrıca ben wifide kanal ve frekans önermiyorum. akışına bırakın daha verim alacaksınızdır :wink: yani otoda kalsın hepsi…

kanal değişkenlik gösterir. yoğun wifi kullanımı olan bir yer ise oto olan diğer modemler bir süre sonra 6 kanalına da girebilir. yani sabit kanal çok tavsiye etmem. otoda kalması daha uygun olacaktır. ayrıca yaptığım araştırmalar sonrasında 20/40/80 mhz iletilen sinyal mesafesini arttırmaya azaltmaya yarar, kanal ise buna virgülden sonrası gibi etki eder. yani kanal sayısı arttıkça sinyal mesafen uzar. fakat uzayan sinyal mesafesi internet verimini düşürür. kopma olur takılma olur. bir de @Caglar35 arkadaş sen bu takılmalar için modem dns ayarlarına dns ekle. cloudflare öneririm. 1.1.1.1 ve 1.0.0.1 daha hızlı sayfa yüklemesine kavuşabilirsin.

Tamamdır, uyguladım teşekkürler. Tahminimce altyapı kaynaklı bir problem var bugün mail geldi bakım çalışması olacağını bildirdiler. DNS olayını birkaç gün önceden yazmıştım birkaç ms etkisi oluyor.

Wifileri ayırma işini de yaptım (yani iki tane wyrı wifi kullanmaya başladım biri 5g biri 2.4g) kanal ayarlamıştım onu fa otomatik yaptım cağlar35 dediğin gibi ama problem hala devam ediyor. Bişey daha sormak istiyorum. Bağlantı kopsa bile wifi bağlantısı devam etmez mi ? Acaba internet mi kopuyor yoksa wifi bağlantısı sıkıntılı mı bu modemin ?

Gördüğüme göre Wi-Fi olarak problemli bir modem. Bilgisayar üzerinden Cat6 bir kablo ile giriyorum hiçbir problemi yok internette.

evet cihazın şu aşamada wi-fi özelliği biraz sorunlu. birçok modemde baya sorunlu. bana gelen cihazda birkaç ufak sıkıntı vardı. tüm bu ayarlar ile sorunsuz kullanıyordum. cihaz değişim/iade sürecinde ise bence gerçekleştirin. yoksa servise gönderin. fakat uzun sürecektir. bunu unutmayın.

1 Beğeni

kopmaları bende yaşamaktayım global firmware linkini paylaşabilirmisiniz aradım fakat bulamadım.

2 Beğeni

önceki konuşmalarda dh forum linkim var. onu tıkladığında ilgili yönlendirmeleri göreceksinizdir.

Global dönünce sorunlar çözülür belirtir misiniz bende 5ghz bağlantısı arada kopabiliyor.