Zyxel 8623 t-50b 5ghz sorunu

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar bir kaç ay önce Keenetic Extra DSL’den WiFi çekim gücü problemi yaşadığım için ZYXEL 8623 T-50B modemine geçiş yapmıştım. Modemin çekim gücünden falan her şeyinden memnunum ama 5GHZ ağından günde 1-2 kere atıyor. Bunu yaşayan ya da çözümünü bilen var mıdır? O kadar araştırdım ama hiçbir sonuç elde edemedim. Bunun bir ayarı falan varsa bana iletir misiniz? Şimdiden teşekkürler…

Aynı sorunu bende yasamaktaydim 5ghz kanalını 45 altında bir kanala sabitlerseniz sorun ortadan kalkıyor

kanalı 36 da sabitleyin

Ben ise 8623 ten extra dsl e geçtim dizisinden memnunum :slight_smile:

1 Beğeni

Keenetic daha iyidir. Siz ayarlamayı eksik yaptığınız için çekim alamamışsınız ayrıca anten konumlandırmasını da iyi ayarlamanız gerekiyor.

kenetic modemin çekim konusunda daha iyi olduğuna dair bir teknik kanıt var mı bakabileceğimiz?

Güzel sormuşsunuz :joy::joy: kağıt üstünde extra dslden çok daha iyi ancak kullanıcıya göre değişiyor iyiliği kötülüğü. Extra dsl kullanmadım ama 5Ghz teknolojisi daha yeni olduğu için Zyxel performansı önceliğimiz olması lazım. Arkadaşlar keenetic modemi daha özelleştirilmiş arayüz, kullanışlı ve az sorunlu olarak görüyor bu yüzden tercih ediyorlar

1 Beğeni

ya daha önce kullandım kinetiği, wi-fi performansı kötü olduğundan iade etmiştim ve dhde bi kitle tarafından linç edilmiştim. Sanki kenetic tanrı ve eleştirilmez :slight_smile: (tevbe estağfirullah). O yüzden dedim bi teknik döküman varsa bakalım kim kimden ne kadar iyi diye.

1 Beğeni

Aslında ortada Keenetic’in WiFi performansının bu modemden daha iyi olduğunu kanıtlayacak teknik bir kanıt yok diyebiliriz. Amma velakin Keenetic sürekli yazılım desteği vererek WiFi performansını git gide geliştirdi ve bu modem biliyorsunuz şu anda özellikle Extra DSL ile karşılaştırılıyor, Extra DSL önceden belli başlı problemlere sahipken, son sürümlerde artık bu problemler de giderildi ve WiFi konusunda cidden bu modemden daha stabil olduğunu, 3 Extra DSL modem al sat yapmış biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim.

Yalnız tabii ki Fiber kullanıcıları için -özellikle GigaFiber kullanıcıları için- bu modem çok daha mantıklı bir tercih olacaktır, zira Extra DSL Fiber’de maksimum 100 Mbps verebiliyor çünkü arkadaki ethernet portları maksimum 100 Mbps destekliyor. Fakat bildiğim kadarıyla bu modemdeki portlar, 1 Gbps destekli.

Bu arada siz Extra DSL’i ne zaman satın almıştınız, esasen ona göre de yorum yapmak lazım.

Ramazan bayramından bir hafta önce satın almıştım

8623 te mu mimo desteği var extra dsl de maalesef yok. fakat iki cihazıda kullanmış biri olarak her türlü extra dsl derim

vala bana sadece modem görevini yapacak vdsl/vdsl2 desteklesin wi-fisi iyi olsun bir modem lasım ne önerirsiniz ? modemden tek beklentim 6-7 cihaz bağlıyken kasmasın ve dmz desteklesin

ASUS DSL-AC750 veya AC51 modelini tercih edebilirsiniz. TP-Link Archer VR300 de var ama TP-Link önermem açıkçası.

1 Beğeni

tamamdır şef teşekkürler. ac750 aklımdaydı artık ona yöneleceğim, tplink belli süre sonra wifide tozutuyor diyorlar bakıyorum heryer sorunlarla dolu.

TP-Link karışık ya; WiFi problemleri var, yazılım sorunlaır var, bazen alabileceğin en yüksek hız kendi kendine düşüyor eh haliyle öyle olunca SNR değerin de düşüyor ve hattında kopma yaşanabiliyor falan. Garip gurup bir sorunlar silsilesi mevcut onlarda, tavsiye etmiyorum şahsen.

1 Beğeni

mesaj alındı reis çok thanks :pray:

Asus ac51 de sorunlar var ve 5 ghz anteni tek olduğu için yanında oturmazsanız pek verimli olmayacaktır. Kullanan arkadaşım yoğunluk zamanlarında modemin kitlendiğini iletiyor. Kesintisiz bir kullanım sunamıyor. T50B modemimde 12 kişi de bağlansak bir sorun yaşamadım. 5 Ghz kapattım bu aralar sadece 2.4 ghz deniyorum bana mısın demiyor

1 Beğeni

hmmmm bi kafa karışıklığı daha :joy:

Ayarlama ile falan ilgisi yok. Trilyon kere müşteri temsilcisi ile görüştüm, kendileri gereken ayarları yaptılar hatta yetmedi garantiye gönderdim en sonunda pes edip Zyxel 8623 T50B aldım ve Keenetic’e kıyasla çok daha memnunum. Extra DSL daha evin üst katında çekmiyorken, 8623 T50B taa otoparktan çekiyor. Tek sıkıntım şu an 5Ghz ağından atmasıydı onu da çözüme kavuşturdum şu an hiçbir sorunu yok.

2 Beğeni

Hocam iki cihazıda kullandım çekiş gücü neredeyse aynı abartmayın lütfen

Bu kadar fanboyluk yapmanıza gerek yok. Daha önce de konu açtım bu forumda Extra DSL’in Wifi performansından memnun değildim yani. Yani bir grup kesim yaşadığımız sorunlarda bizi niye yalancı çıkarıyor anlamış değilim. 2020 Mayıs ayından 2021 Mart ayına kadar kullandım Extra DSL’i ve resmen rezalet ötesi WiFi performansı vardı. PC’den aldığım veriye göre Extra DSL 140 Mbps çekim gücüne sahipti şu an 8623 T50B ise 320 Mbps çekiyor. Ve aldığım hız çok daha stabil.

2 Beğeni