Yeni VAE Port Ücretleri ve paketleri Btk Tarafından Yayınlandı

Türk telekomun vae altyapısını diğer operatörlere kullandırmak için istediği port ücretlerine zam geldi. 100 megabit yalın vdsl için istenen 29.57 tl 1 nisan 2022’den itibaren 49.52 tl’ye yükseldi 100 megabit yalın fiber için istenen 32.2 tl ise 53.92 tl’ye yükseldi bu da %67 artış demek oluyor.

50-75-100 Paketlerinde 4 megabit olan upload hızı 5 megabite yükseldi. Pandemi döneminde geçici olarak 8 megabite çıkarılan upload hızları 5 megabit olarak güncellenecek.


Ayrıca FTTH altyapı için 200/500/1000 megabit tarifelerin VAE kiralama bedelleri açıklandı :

200/10 94 tl
512/20 211 tl
1048/20 415 tl

1 nisan 2022’den itibaren geçerli yeni Ücretler ve yeni paketler :

Eski ücretler:

Screenshot_1


Kaynak :
https://www.btk.gov.tr/kurul-kararlari?page=1&q=VAE%20
https://www.btk.gov.tr/uploads/boarddecisions/turk-telekom-ip-vae-hizmeti-port-ve-thk-tarife-guncellemesi/64-2022-web.pdf

3 Beğeni

Uploadi gorunce gümledim telekom asla gelismiyecek 1000mbps down yapsan ne yazar upload limidi koyuyorsun bence butun sektor TurkNet 'i tebrik etmeli limitsiz bedelsiz 1000 e 1000 veriyor yetkili kisiler de resmi olarak destek verse bence TurkNet iyice hizlanip ülkeye yayılır ama yok anca telekoma yandaslik

8 Beğeni

Peki tek fiyat ile altyapınız ne destekliyorsa o hızı veriyoruz diyen TurkNet ftth abonelerine 1gbps down/20 mbps up verecek mi aynı fiyata?

Nasıl versin hocam? Kar marjını bırakın üstüne para mı ödesin biz yüksek hız alalım diye? Böyle fiyat tarifesi mi olur? Şimdiden %40 zam yapan TurkNet geçtiğimiz yıldan az kazanacak hale geldi bile.

5 Beğeni

Bende vermelerini beklemiyorum ama sloganlarını değiştirmeleri gerekecek. Bu fiyatlarla tek fiyat alabileceğiniz en fazla hız olamaz çünkü.

1 Beğeni

Bence o hızları vermes kar payi falan hesaplanir ona gore anlasilir bence 200 kesin 500u hturknet vercegini sankam cunku fiyat olarak asiri pahalı burda gözüken o tabi ne olur bi resmi olarak paketler cikarsa ondsn sonra zaten turknette calisma yapar

Hadi Hadi… sabit fiyat şimdi versin tt altında 1000mbps fiberi göreyim. (tamamen mizah amaçlıdır)

Bu arada Engelli indirimi %50 ama TurkNet %25 uyguluyor.
3 madde
(3) Kullanıcı belirtilen hıza kadar hattının desteklediği en yüksek download ve upload hızını
kullanacaktır.
E kadar saçmalığına devam. Fiberde e kadar kaksa bari.
PSTN ücreti 18,24. Telefon abonelerine zam gelebilir.

2 yıl 8 mbps’lik yüksek upload hızı bahşettiler biz kölelere. şimdi tekrar eski haline 5 mbps’e dönecekmiş. böyle bir devlet kurumu olamaz cidden vatandaşı darboğaz etmekten başka hiç bi şeye yaramıyor. bizde de akıl yok ki umut ediyoruz acaba daha yüksek hız kullanabilir miyiz bu yıl diye.

dünya ileriye bakarken bizim “yetkililerimiz” nasıl daha da kısarız, upload’ı daha ne kadar düşürerek vatandaşın vaktini çalabiliriz diye düşünüyorlar.

yatacak yeriniz yok.

8 Beğeni

iktidar değişsede şu btk tamamen kapansa cidden canından bezdirir insanı.

5 Beğeni

Ben 50 mbit down 8 mbit up net aliyorum Hattimin ulasabilecegi hiz 46 mbir engelli uyelik

heryerde %25 bu madde…

1 Beğeni


Burada %50 diyor. Önceki tarifelerden % kaçtı bilginiz var mı?

port ücreti yüzde elli düşüyormuş evet ama firmalar kullanıcıya aynı oranda indirim yapmak zorunda değil sanırım.

Yüzde elli artmış diyecektin sanırım…

evet orda yazıyor ama ben kaç yıldır hep %25 indirim ile kullanabiliyorum. Milleni telekom tnet hepsi aynı oranda indirim uyguladılar. O zaman bu tabloya göre issler engelliler üzerinden %25 fazla kazanç sağlıyor (mu?) gibime geldi.

Bu arada bu fahiş fiyat artışlarını şikayet edebileceğimiz bir yerin olmaması da ayrıca üzüntülü… telekom ve btk denen garabet kurum sadece telekom daha çok kár edebilsin diye var… bu fiyatlar nedir ya Allah aşkına…

3 Beğeni

Ayni firmalari bende %25indirimli kullandim TurkNet Online İşlem Merkezi den isikayet ve istekte bulunabiliriz. Belki bir sonuc elde edebiliriz

engelli vatandaşlar için dedim onu, diğer arkadaşa cevap olarak. normalde artış yadsınamaz bi durumda zaten :confused:

mantık şöyle bence engelli indiriminde; yüzde ellilik indirimle örneğin 50 liralık port ücreti 25 liraya iniyor yasal indirim bu. TurkNet’te yüzde 25 indirim yaptığı zaman 140 liralık faturadan 35 lira indirmiş oluyor. 25 lirasını tt 10 lirasını TurkNet yapıyor gibi düşünülebilir.

orda yüzde 50 yazıyor siz niye 25 yapıyorsunuz demek çok doğru değil o yüzden.

@tsunami

anladım, zaten benim açımdan sorun yok sadece bu indirim şeyini görünce acaba mıki dedim… Malum Trdeyiz insan artık herşey bekliyor…

2 Beğeni