Yapa'yı açıklayabilecek var mı acaba?

Merhaba arkadaşlar, biraz bilgilenme amaçlı bir konu olacak ama bir çok kişininde kafasındaki sorular silinmiş olur. Bu yapanın nasıl bir sistem olduğunu açıklama imkanı olan var mı acaba? Bir çok kişi yapa’ya geçince mesafesinin arttığını söylüyor. Ama Diğer yandanda direk santralden alacağımız söyleniyor. Bu nasıl bir olay acaba? Kabaca benim aklımda canlanan ama cevaplayamadığım olay şu şekilde.

Benim kafamda canlanan bu. Normalde Santralden çıkıp saha dolabına gidiyor ordanda eve geliyor. Diyelim Ki Santralden saha dolabına 300 metre gitti kablo ordanda 200 metre daha binaya geldi etti toplam 500 metre. Şimdi Yapaya geçtiğimiz zaman sonuçta kablo aynı yoldan geliyor sadece saha dolabındaki bağlantı direk santral üzerine bağlanıyor ve yine mesafe 500 metre oluyor. Nasıl oluyorda bu mesafe artmış oluyor acaba? Peki YAPA’ya geçince mesafesi azalanlar için nasıl bir yol çiziliyor?

Mantıken mesafenin santrale göre artıp azalması için kablonun direk santralden geliyor desek santral ve bina arasındaki mesafe baz alınmış olacak ama yeni kablo çekilme olayı yok. Çok garip bir durum

Bildiğim kadarıyla santralden yapa alınıyormuş ama… hali hazırda zaten saha dolabına bağlıysanız, nasıl santralden hizmet verecek ki sonuçta yeni tip saha dolaplarına fiber geliyor ve saha dolabından bakır kabloya dönüştürülüp evine kadar bakır kablodan hizmet veriyor. TurkNet Dslam santrale kursa bile direk hattın santralden çekilmez. çünkü ; Turk telekom saha dolabındaki bakır kablodan hizmet aldığın gibi oradaki TurkNet abonesının kablosuna ek yapıpta santrale çekilmez diye biliyorum.
eski saha dolaplarında ise, santralde mudahelesi kolaydır santral içinde TurkNet dslam kurar ve hattını kendı dslam’a bağlar
bildiğim kadarını anlattım doğru yanlışı arkadaşlar düzeltir

Benim eski dolap büyük ihtimal ama direk sahadan alma olayını idrak edemedim hala.

Hocam A noktasında Türk Telekom santrali olsun B noktasında ise siz olun, TurkNet A noktasında yer alan santrale kendi cihazını yerleştiriyor ve arada hiç saha dolabı olmadan kablolar aracılığıyla B noktasında yer alan sizin dairenize interneti ulaştırıyor. Santral ve sizin daireniz arasında herhangi bir saha dolabı falan olmuyor yani. Mesafe konusunda bir yorum yapamayacağım, @EFG hocamız uygun zamanında teknik detaylarını bizler için uzun uzun anlatır umarım :slight_smile: Ayrıca @ModeratriX, @HKN, @Hakan.Yildirim, @bekir.kopuz hocalarımda bu konuda bilgi verebilir belki.

Eski saha dolabı santralden direk saha dolabına kadar bakırdan oluşuyor yanı bu yüzden santrale TurkNet Dslam kuruldugun da sizin hattı bağlamaları daha basit ve kolaydır.
ama yeni saha dolabı ise santralden saha dolabına kadar fiber hattı çekiliyor. saha dolabından da bakıra kablo çıkıp binanızda olan ankastre kutusuna kadar kablo çekiliyor.

Ben YAPAda santralden ankastreye kadar kablo çekildiğini sanmıyorum nedense mantıklı gelmiyor

İşin saçmalığı şu kısımda binaya gelen kablo sonuçta daha önceden çekilmiş hazır kablo doğru mudur? Ve bu kablo doğrudan saha dolabına gidiyor buda doğrudur. Şimdi bu kablonun doğrudan dolaba bağlı olmasının yada dolaba gelen santrale bağlı olmasının mesafedeki etkisi nedir? Sonuçta kablo aynı kablo. Mesafeyi nasıl etkileyebilir kablo değişmeden

Eski santral veya saha dolaplarından çekiliyor.

mesefeyi şu şekilde etkiliyor : tip 23 saha dolabından hizmet aldığını var sayalım saha dolabıyla aranda 100 metre var ve santralle saha dolabı arasında 100 metre normalde saha dalabından hizmet alırsan sadece 100 metre mesefe oluyor ve buda dogal olarak daha yakın oldugun için hızın daha stabil olur ama TurkNet dslam’ı santrale kurdugu için bu mesafe 200 metreye çıkıyor. haliyle uzun bir mesafa oluyor.

1 Beğeni

Hocam netspeed gibi sorgulama sitelerinde saha dolabına uzaklık görünür eğer oradan baktıysanız, YAPA’da direk santralden alındığı için haliyle santrale olan uzaklık görünür. Yani örnek vermek gerekirse TurkNet Vae’de hizmet alırken mesafe 200 metre görünür çünkü saha dolabına bağlısınız ancak YAPA’da hizmet alırken artık saha dolabı değil de santrale bağlı olacağınız için bu mesafe 1 kilometrelere kadar ulaşır.

@Speedtest güzelce özetlemiş, eline sağlık.

1 Beğeni

Aslına bakarsak mesafe artmıyor o zaman. Sadece sayısal olarak bir artış yaşıyoruz. Anlatmak istediğim şey dolaptan alıyoruz diyelim ve mesafe 200 gözüküyor. Ama zaten santralden dolaba bakır kabloyla gelene kadar bir düşüş yaşanıyor ve mesafe artıyor dolaptan bi 200 oda binaya. Toplamda zaten mesafe 400 ama dolabı baz aldıkları için 200 deniyor.

Bu netspeeddeki doğruluk payı nedir?

Kesin bir şey demek istemem ancak benim için doğru bilgi veriyor NetSpeed, önceden yaklaşık 460 metre diyordu cidden de o kadar var. Az önce yine sorgulamak istedim ancak sizin gibi aynı ekranla karşılaştım.

Hocam kuş bakışı mesafe almak yanlış olur sanırım doğru mudur? Çünkü o açıdan bakarsak 370metre falan çıkıyor.

Kuş bakışı ölçümle yanılırız çünkü kablolar bize farklı bir şekilde, farklı bir yolda geliyor olabilir. Bu da mesafeyi etkiler.

Altyapıdaki saçmalığı ben hala çözemedim neden direk santralde gelse hem kablo daha kısa olup mesafe azalmış olacak hemde hız artmış olacak ama dağıtımı yapan kişiler yüzünden taa dolaba gidip oradan geri dönüp binaya gitmek zorunda

Bu durum hakkında maalesef bilgim olmadığı için yorum yapmayacağım, bazen bilmediğimiz teknik detaylar olabiliyor çünkü.

Santralden her ankastreye ayrı ayrı kablo gitmesi mi mantıklı her saha dolabına tek kablonun gidip saha dolabına bağlı ankastrelere dağılması mı?

Sanırım ya anlayamayacağımız şeyler var yada altyapı düzenini yapan kişiler yap bitsin diye özenmemişler

Yakınlığa göre değişir bence, şöyle düşünün santral arka sokağınızda ama direk gelmek yerine 4 sokak aranızdaki dolaba gidip oradan geri geliyor