YAPA'dan VAE'ye geçiş yapmak istiyorum

İyi günler, YAPA altyapısındayım. Santrale olan uzaklığım 2389 metre. Bu yüzden 7/8 Mbps hız alabiliyorum. Yaklaşık 20 metre karşımdaki bina için sorgulama yaptım ve VAE altyapısında olduklarını 75/85 Mbps hız alabildiklerini gördüm. OİM → Teknik Destek → Yardım merkezi → Arıza → Arıza Sorgulama → Hızım Düşük adımlarından konu açtım. Durumu izah ettim. Daha önce de benzer şikayetlerde bulundum ve hep ‘‘YAPA altyapısındasınız, alabileceğiniz en yüksek hızı alıyorsunuz. VAE’ye geiş yapmak için alt yapınız uygun değil’’ cevabı ile geçiştirildiğimi düşünüyorum.
1-YAPA madem bu kadar avantajlı, neden karşıdaki bina VAE’de bırakıldı. Eğer VAE daha avantajlıysa ben neden 2389 metre uzaklıktaki santrale bağlıyım ve ADSL kullanıyorum?
2-Aynı telefonu başka bir İSS’ye taşımak istesem TurkNet beni VAE’ye taşıyamacayacak mı? Hattımı kapatıp yeni hat mı açmam gerekecek? Ama ben numaramı taşımak istiyorum mesela.
3- TurkNet ile 50 Mbps hızlarda upload artık mümkün - TurkNet Blog adresinde ‘‘Upload hızlarını nasıl artırdık?’’ başlığında şöyle bir ibare bulunuyor →
‘’ Upload hızlarını nasıl artırdık?
Aktif altyapımız üzerinden YAPA olarak hizmet verdiğimiz noktalarda kullandığımız cihazlar hem ADSL hem de VDSL destekliyor. Bu, sizin bağlı bulunduğunuz santral aktif altyapımız içinde yer alıyorsa size VDSL hizmeti sağlayabiliriz demek. ‘’
Burada yazılan gibiyse benim VDSL’ye geçememem için hiç bir sebep yok.

OİM üzerinden verilecek mesajları bekliyor olacağım.

VAE olan binanın hız ve port bilgisi

Benim binanın hız ve port bilgisi

Gerekli bilgilendirmeyi dün yaptık diye hatırlıyorum.

1 Beğeni

Altyapı çalışması olduğunu söylediniz, beklememi söylediniz sadece. Sorduklarıma mantıklı cevaplar alamadım. Neden karşımdaki bina bu altyapı çalışmasından etkilenmiyor. Neden aynı santrale bağlı değiliz. Şeytan diyor karşı binaya abonelik aldır. Ordan cat5 kablo çek eve :slight_smile: Dibimdeki bina 85 Mbps diyor ben burda 7 mbps hız alıyorum. Attığım fotoğrafta aramızdaki yakınlığı görmüş olmanız lazım. VAE ye geçiş yapmam bu kadar mı zor? Karşı bina hangi santrale bağlıysa benim de oraya bağlanmam bu kadar mı zor? 2389 Metre uzaktaki santrale bağlı olmam daha mantıksız değil mi?

Ben 7 - 8 aydır aynı problemi yaşıyorum 4 - 5 aydır da geçirecekler bir zahmet. Diğer issler de almıyor YAPA olduğundan sıfırdan bağlantı lazım port yoksa

Mantıksız olan birşey yokki çaprazdaki bina başka dolaba siz başka dolaba bağlısınız ve bölgenizde altyapı çalışması var.

TurkNet’e ihtarname yollayabiliriz çünkü Aydın Ağaoğlu’na göre hizzmet “AYIPLI”

detaylarını öğrenip harekete geçmek lazım artık!

İlgili Mevzuat

Yapılan sözleşme de 100 Mbps’ye kadar, VAE’den YAPA’ya geçirilme gibi bir şey yok.

1 Beğeni

Geçirilemez diye bir kuralda yok firma maliyet kısma açısından altyapı değiştirme hakkına sahip.

Mevzu o zaten, port bilgisinde port var diyor.

Ben neden o binanın bağlandığı dolaba bağlanmıyorum?

Yaptığı sözleşmede duyurulan hızın %75 altına inmemesi de lazım mevzuata göre.

Hadi onu geçtim önceden aldığım 11 Mbps hızın da %30 una indirdi.

Ben bilemem ortak altyapı sağlayıcısı Türk Telekom bölge müdürlüğüne sorabilirsin.

1 Beğeni

Ortak altyapıda abone çoğaldıkça max hız düşer ki bakir kabloda kayıplar normal karşılanıyor mevzuat falan o işler yaş gibi.

1 Beğeni

Sözleşmede yazmayan birşeyi fevri karar alarak yapamaz. Bu hukuka aykırı.

Bu mantıkla; sözleşmede öyle bir madde yok, "İstediğimi yaparım. İşine gelirse… " demek mi oluyor?

Vaad edilen hızın %75 altı AYIPLI ÜRÜN veya HİZMET kapsamındadır…

Sizinle tartışmaya girip polemik yaratmak istemiyorum.

2 Beğeni

Peki sorarım hiç problem değil, ben ilk TurkNet’e başvuru yaptığım zaman da boş port yok diye bekledim. Bizzat kendim TT Tuzla bölge müdürlüğüne gidip TT abonesi olacak gibi port sordum, ‘‘var hemen abonelik işlemi başlatalım’’ demişleri. Yazılı beyan isteyince vermediler. TurkNet’i aradım dedim port var dediler, müşteri bizzat kendi teyit almış diye not düşün dedim. TurkNet TT’dan talepte bulunuyor çünkü biliyorum. 3 gün içinde internetim bağlandı. Ben her olayda TT ye gideceksem ne anlamı var YAPA’nın. Yanı başımdaki VAE den faydalanamıyorum diyorum. Normal mi? Beni 2398 metre uzaklıktaki santrale TT mu bağladı? Ben TurkNet’teki numaramı değiştirmeden başka ISS’ye geçmek istesem TurkNet ne yapacak? İptal etmemi mi isteyecek aboneliğimi? Ben bu numarayı bırakmak istemiyorum mesela, o zaman ne olacak?

1 Beğeni

Bu memlekette davalar uzun sürdüğü için, avukat değilseniz ve ya hukuk işleri ile içli dışlı değilseniz kimse yargıda hakkını arama yoluna gitmiyor, ondan bu başı bozukluk düzensizlik zaten. TT istediği gibi tekellik yapıyor. Firmalarda nasıl olsa şikayetçi olan insanların çok azı dava falan açtığı için ya da tüketici hakem heyetine başvuruda bulunduğu için rahatlar. İyice araştıracağım bu mevzuat işini. Canım sıkılıyor gerçekten tükürsem yetişecek karşı binaya ama aynı santrale bile bağlı değilmişiz.

1 Beğeni

Haksız çıkmaktan mı çekiniyorsunuz?

Tartışma seviyeli olduktan sonra neden olmasın?

1 Beğeni

Tüketici Hakem Heyetine başvurdum.

AYIP ORANINDA BEDEL İNDİRİMİ dedim.

Aydın Ağaoğlu’nun bahsettiği yönetmeliği belittim.

Fiyat istedi illa başvuruda mecburen bir değer girdim.
İnsaflı davranıp son 7 ayın hız kaybına göre hesaplayıp 480 TL dedim.

2 Beğeni

Şu anda YAPA da Özgür İletişim de paket içeriğini değiştirmişler. Daha önce 100 mb yazan yer sadece Özgür iletişim yazıyor. :grin:

Şeytan mantıklı olanı söylüyor. Eğer yapabilir iseniz onu yapın. Diğer sorularınıza cevap olarak. 2000 metreden VDSL alamazsınız. Karşı binanın bağlı olduğu santral farklı ilçe yada mahallenin olabilir. TurkNet in vae portu bitmiş olabilir. Bu yüzden vae geçişi olmuyor olabilir. Başka Bir ISS üzerinden hizmet alabilmeniz için başvuru yapmanız yeterli. Bu esnada TurkNet aboneliğini iptal ettirmek için dilekçe göndermeniz gerekmektedir.

1 Beğeni