Yapa Sonrası Telefon Sorunu

Elektrikçi arkadaş şöyle bir öneride bulundu. Şuanda eve halihazırda cat3 geliyor ve şuanki sistem şu şekilde;

Ankastreden gelen cat3 ilk olarak mutfağa geliyor ve oradan dağılıyor. Yapan elektrikçi mutfaktaki ana kabloya duvar içindeki yere spliter taktı oturma odası ve salon tarafına giden hattı spliterda telefon olana taktı bilgisayar odası olan yerede modeme taktı bu şimdilik kısa bir çözüm sundu. Normalde boş bi zamanımda yapalım dediği öneri ise

Ankastreden ekstra tek bir cat 6 çekmek (modeme özel) nasıl yapacak bilmiyorum. Gelen cat6’yı direk bilgisayar odasına vermek. Böylece modem ankastreden direk tek şekilde cat6’dan interneti almış olacak. telefonlarda diğer hali hazırda gelen cat3’ten almış olacak.

Ek olarak haritadan kuşbakışı ölçtüğümde 450-500 metre arası çıkıyor ama kablo mesafesiyle bilmiyorum

Cat 3 ü daire içinde kullanacaktır büyük ihtimalle.

aynen büyük ihtimal çift kablo gelmiş olacak ankastreden cat3 olan telefon hattı için yeterli olacağından telefon hattında kullanacak. cat6’yı sadece modem için paylaştırmadan kullanmış olacak

Ankastrede bağlantı yapacak ise yine paylaşılmış olacak. Elektrikçi işini biliyor ise zaten sorun olmaz. Gelişmeleri buradan bildirirsiniz. İyi günler.

Ben öyle anladım ama bilmiyorum belki farklı birşey demiştir. aşağıdan cat6 çekilecek belki onun üzerinden paylaştıracak hangisi daha iyi olur bilmiyorum artık orasını elektrikçi arkadaş bilir. Benim kafama takılan soru şuan CAT3’le YAPA Hızlı profilde max hız 35lere kadar çıkıyorsa cat6’yla daha iyileşme olur mu?

Bugün TurkNet ekibi aradı. Hızınızda bir problem yaşıyor musunuz vs. Dedim Hat zayıflaması mevcut ama iç tesisat kaynaklı mı yoksa türktelekom altyapısı kaynaklı mı bilemiyorum dedim. İç tesisatı değiştirmenizi öneririz şuanda modeminize 31MBPS geliyor fakat aldığınız hız 24MBPS buda %95 iç tesisat kaynaklıdır dedi. bakalım iç tesisatıda elektrikçi önümüzdeki hafta içi müsait olduğu zaman yaptırıp buraya gelişmeleri yazarım.

Ama anladığım kadarıyla hızlı profile aldığımda 35MBPS’ye kadar cat3 le çıkıyorsa binaya gelen 35’ten daha yüksek olması lazım ama hızlı profilde pek kullanmıyorum hat değerlerindeki gürültü artıyor biraz

Edit : TurkNet aradı ve mesafemin santrale 1200-1300 metre olduğunu söyledi. büyük ihtimal türktelekom 500 metre yakınımdaki santraldeki kabloyu metrelerde ileri taşıyıp ordan geri bizim binaya döndürdü. Planlama yapan arkadaşlar çok zeki sanırım ve telefon sorunumda çözülmüş bulunmakta

1 Beğeni