Yapa Sonrası Telefon Sorunu

Hat zayıflaması maximum ulaşabilir hıza etki ediyor.

2 Beğeni

O zaman sorun olduğunda hepimiz hemfikir miyiz? Bir sıkıntı var yani. çünkü upload’daki hat zayıflaması 54.1. hiç normal gibi durmuyor. Bu biraz saçma bir konuya giriyor kardeşim 21 alıyorsun tamamdır hadi kapatalım konuyu der gibi. Ama bir sorun olduğu ortada. Yapılacaklar

1 - Türktelekom gelir santralden binaya kadar olan altyapıyı kontrol eder. herhangi bir sorun vs var mı diye

2 - Eğer türktelekom kaynaklı binaya kadar bir sorun yoksa TurkNet teknik ekibini çağırır bina iç tesisatı kontrol ettiririm acaba iç tesisattan kaynaklı bir hat zayıflaması var diye

Farklı bir çözümü yada önerisi olan var mı?

TurkNet Online İşlem Merkezi bile diyor ki, kardeşim senin hızın yavaş olması gerektiği gibi değil.

1 Beğeni

iç tesisat apayrı bir şey. görmeden, profesyonel olarak bakmadan bir şey diyemem.
ama 1. madde bakış açısına göre değişir. telekom der benim altyapıda herhangi bir arıza yok. kapasitesi bu kadar. şu an için bu hızı alacaksın derse telekoma göre sorun yok demektir.

sorun altyapının kalitesiz olması, mesafenin çok olması telekoma göre sorun değildir. senin için bir sorundur malesef. port değişimiyle çözülecek yada cüzi bir masrafla halledilebilecek bir sorun olursa telekom halleder.

altyapının kötü olması sonucu aldığın düşük hızla, altyapıdaki bi rötuşla halledilebilecek bir sorundan dolayı oluşan düşük hız farklı. umarım seninki 2. ye girer.

hocam adamlarınki kaç km uzakta ama yine böyle bir hat zayıflaması yok uploaddaki 54db aşırı saçma aynı şekilde downloaddada o kadar olmaması lazım. milletin ki benden kat kat uzak yinede böyle hat azalma değerleri yok

1 Beğeni

işte bütün bunları bilebilmek için sahada ölçüp biçmek gerekir. sorunun ne olduğunu maalesef buradan ne sen ne de ben tam bilemeyiz. tek çözüm telekomun kendi altyapısını kontrol etmesi, sonuca göre senin iç tesisatını kontrol etmen. benim burada demek istediğim altyapının düşük kaliteli çıkması demek “telekomun burda sorun var” demesi değil. telekom benim hattım budur diyip geçecek.

benim görüşüm, umarım böyle bir sorun vardır da halledilir.

Benim anlamadığım ilk başta çalışmalar yapılıyor sorununuzla ilgili dendi sonra 25inde türktelekom ekipleri ilgilenecek dedim sonrada 22mbps alıyorsunuz dedi kapatıldı destek kaydı. Türknetin bana vermiş olduğu türktelekom iş kaydı numarasını sorguladığımda hala çözüm aşamasında diyor. Ne yapayım ben şimdi hangisi doğrudur

Birde bizim duvardaki prizler 3lü telefon prizi jak olandan değil duvarın içinden 2 tane kablo geliyor onları ucu jak olan kabloya bantladım onuda modeme taktım. Birde hem salonda hem mutfakta telefon takılı ev için

Nasıl telefon takılı? Spliter olmadan mı?

Şöyle anlatayım. Salon duvarından çıkan kabloya direk telefon takılı. Mutfakta ise spliter var birisi telefona birisi modeme gidiyor

Salondaki telefon açıldığında internet gitmiyor mu :thinking:

Bi ara gidiyordu heralde sonra düzeldi yanlış hatırlamıyorsam. Bi bakmak lazım ama telefon daha gelmedi şuan bozuk

Ne kadar çok paralel bağlantı o kadar çok sorun demektir. Sadece modemi direkt gelen hatta taktığınız zaman değerler iyileşme gösteriyor mu?

1 Beğeni

Şuan telefon çalışmıyor ama dediğinizi denemek istedim ve salondaki duvardan gelen kabloya spliter taktım ondanda telefona taktım bi geldim dal ışığı gitmiş. Şansına mı denk geldi yoksa benlik bir durum mu çözemedim çıkardım splitteri eski şekilde bağladım modemi kapat aç yaptım yine dsl ışığı yok şuan

Kabloda gevşeklik vs olabilir mi salonda ki prizi söküp kontrol edin. Arıza talebiniz varsa bununla ilgili de olabilir :person_shrugging:

Telefonları çıkarıp modemi direkt bağlamayı denediniz mi?

Şuan tüm telefonları söktüm, direk modeme bağlı mutfakta. Birde oturma odasındaki duvara bir adet harici zil bağlı telefon hattından. Telefon çaldığı zaman direk o zilde çalıyor.

Şuanda dsl yanıp sönüyor aynı alamıyor sanırım

Türktelekomdan arandım arkadaş altyapı kontrolü sağlayacakmış bildirdi beni. Bundan sonraki süreç nasıl ilerliyor acaba?

güncel hat değerleri böyle. Şuan telefon vs bağlı değil. direk modeme bağlı hat splitter kullanmıyorum şuanda. Büyük ihtimal türktelekomun sonucuna göre sorun yoksa iç tesisat değiştirmem gerekecek. ama şunu farkettim bana TurkNet ekibi diyor max şu kadar gelir bu kadar gelir ama ilk başta 17’ydi 22 oldu 27 oldu şuanneredeyse 30MBPS gelen max rate. demekki gelen max 22 değilmiş.

Sizin modem arayüzünde gördüğünüz şeyin aynısını size söyleyecekler ne bekliyordunuz ki?

Şimdi olaya taraflı bakmadan önce şöyle bakın. Şu ikisi arasındaki fark çok büyük.

Siz şuan 22MBPS alıyorsunuz. Sizin maximum alabileceğiniz değer 22MBPS. Aynı kefeye koyamazsınız.

Ben bir destek kaydı oluşturmuşum. Hat değerlerimi paylaşmışım zayıflamalar vs. mevcut. Onun haricinde hız problemi olduğunu söylemişim türktelekom daha inceleme yapmamış 25inde yapacak denildi ve bugün yapıldı sanırım çünkü arandım ve yapılacağı söylendi türktelekom tarafından.

Yani çözüm ve inceleme süreci devam etmekte. Sen gelipte yav kardeşim 22 alıyorsun işte diyip destek kaydını kapatırsan bu hiç güzel bir durum değil. Bilmem anlatabildim mi sorunu. Sorun bana hattınız 22MBPS destekliyor diyip kapatılması.

2 Beğeni

Siz önceden vae tipindeydiniz sanırım o zaman ne kadar hız alıyordunuz?

VAE’deyken aldığım hat değerleri aşağıdadır.

17 alıyordum şuanki güncel hat değerleride aşağıdadır

önceden gelen max 21ken şuan max 30lara kadar çıkıyor ama SNR Marginde ve Line Attenuation’da bir düzensizlik var. Benim istediğim tek şey şu bana bir çözüm önerisi üretilsin.

Kardeşim sorununu türktelekoma bildirdik altyapını kontrol ettiler binaya kadar herhangi bir sorun bulunmuyor. Evine TurkNet destek ekibini gönderelim onlarda iç tesisatını kontrol etsinler eğer bir sıkıntı varsa yenilet bilmiyorum destek ekibi iç tesisat yenileme yapıyor mu yapmıyor mu ama yapıyorlarsa ve sorun iç tesisattaysa yenileteyim olsun bitsin. Bana bir bilgilendirme yada yönlendirme yapılmıyor ki. Hat değerlerine bakıyorum bi sorun olduğu ortada ama bana söylenen bu kadar alırsınız en fazla ve kapatılıyor destek kaydı.