Xiaomi Mi4A-Gigabit Router Bufferbloat

Bir şey denemem lazım o nedenle almadan bir sorayım.

Senaryo şu. Modem’den tek kablo bir switch’e geliyor. Buradan 4 kablo 4 odaya gidiyor ve her uçta yine switch var.

Ağın tamamı gigabit… Yani lokalde 5 switch var.

Şimdi bu senaryoda modem ile ilk switch arasına Xiaomi mi4a-giga router konulsa Bufferbloat performansı ne olur ? Bu arada giga’nın wifi kapalı olacak.

Elimde mikrotik router var ama hiç OpenWRT ile onu kuramam amacım Xiaomi mi4a-giga router ile ne olur ? Yoğun trafikte hiç deneyen oldu mu bu şekilde içeride fazla switch ile acaba ?

2 Beğeni

Mikrotik üzerindeki RouterOS da OpenWRT kadar yetenekli değil mi?

Yetenekli de routerımı vermem kimseye :joy: Ortalama bir şeyle çözülürse iyi olur. Hiç Mi filan gibi marka denemedim emin olamadım. Çünkü içeride yoğun trafik oluyor. Her odada film oyun pc vs. O nedenle daha önce fazla trafikte kullanan oldu mu acaba?

Neyse aldık bir tane sonucu yazarım kendi kendime :joy::joy::joy:

Daha fazla trafik ihtiyacını giderecek olan routerin işlemcine bakman gerekiyor.

1.8 GHz 64 Bit Quad-Core CPU
1.5 GHz Quad-Core CPU
v.b işlemciler.

İlk mesajda yazdığım soruya istinaden işlemciye göre değilde bana üzerine SQM kurulacak pahalı olmayacak Bufferbloat için bir router yazarsanız sevinirim. Çünkü bu öğrencilerin kaldığı eve konulacak. 35 yıllık mühendislik hayatımda 20.000₺ verilip 8 core vs olup yapacağı işi beceremeyen çok cihaz gördüm. Hala da forumda dünya para olup işini beceremeyen modem router vs çok görüyorum.

O nedenle “aktif olarak deneyen” ve sonuç alan varsa diye bir konu açıp yazdım.

Yine de öneri için teşekkürler

Bekliyoruz :smile:

1 Beğeni

Marka veya model vermedim.
Şuanki en iyi cihazların kullandığı işlemcileri söyledim

Donanım haberde Xiaomi openwrt ile ilgili konu var bir bakın isterseniz.

1 Beğeni

Sorun nasıl yapılacağı değil o kısmı zaten işim. Benim sorum ilk mesajdaki gibi yoğun ottamda deneyen oldu mu sadece.

Teşekkürler

Hocam zaten bende o yüzden söyledim. Epey uzunca bir konu, yoğun kullanan kişileri bulabileceğin bir konu yani.

1 Beğeni

Yok yok rica ederim zaten bakmıştım ama denk gelmedim böyle bir kullanıma. Yurt dışında bazılarında yazıyor sıkıntı olmamış hiç trafik vs. Üniversiteli gençler hem ders hem oyun yemesinler bir birlerini :joy: 2-3 bin tl’lik şeyi koyamam. Ama sanki bu olacak gibi geliyor. Yarın sabah teslim edilir bakalım inşallah sıkıntıyı çözeriz. Benim router’ı denedim zaten beklediğim gibi tüm makineler yük altında A+ umarım 4A giga ile ucuz yollu aşarız. Sonuçta OpenWRT linux olunca pek işlemci vs önemi kalmıyor. Hayırlısı :innocent:

Geldiğinde tek başına kullanımda ipv6’da sorun yapıyor mu diye test edebilirseniz sevinirim :blush:

Onu bende denemem lazım kuracağım yer Turk Telekom ipv6 yok :disappointed:

nerden ve kaça aldınız?

Deneyimlerinizden fayladanmak isterim, standart bir ev kullanıcısı için uzun zaman sıkıntısız çalışacak birkaç cihaz önerebilir misiniz?

Valla en uygun buradaydı

https://www.vatanbilgisayar.com/xiaomi-mi-router-4a-300mbps-867mbps-dual-bant-kablosuz-ac-router-133566.html

Valla 4 kere fiyattan huylandım aradım giga dediler. Umarım kutudan muz filan çıkmaz :joy::joy:

Arada çıkıyor bir ara bende pc kasası, ssd almıştım en ucuz ordaydı. Kasayı başka şehirden getirttiler hatta burada yok diye.

3 Beğeni

Bu cihazı yaklaşık olarak 1 yıldır kullanıyorum. Router’a 5 kablosuz, 1 gigabit switch ile 4 adet ethernet kullanan cihaz bağlı. OpenWRT kurmadığınızda, standart yazılmı ile 100% bufferbloat yaratıyor. QOS vs hakgetire. OpenWRT kurulduğunda SQM piece of cake ile baya baya başarılı. Bufferbloat sorununu tamamen ortadan kaldırıyor.

Tabi sizin test ortamınız ne kadar yoğun olacak bilemiyorum. Ben de 2. ürünü 4 ay önce Trendyol’dan 499TL gibi bir fiyata almıştım. Stabilite ve fiyat/performans olarak gayet tatminkar bir ürün fakat OpenWRT kurulamasaydı muhtemelen 2. cihazı almazdım.

1 Beğeni