Xiaomi Mi Router Ax1800 İnternet Kurulumu

Ben de bu router ile internete bağlanmakta sorun yaşıyorum. Burada konusunu açtım. Burada söylenilenlerin hepsini yaptım ama internete bağlanamadım bir türlü.

TurkNet müşteri temsilcisi ile görüştüm ve kendisi network ekibiyle görüştüğünü söyledi ve Router’da wan portu olmadığından dolayı bağlantı sağlanamayacağını belirtmiş ama Xiaomi Mi Router AX1800 model routerda WAN portu var.

Hala çözüm bulamadım. Bu router ile internete bağlanmak için yardımcı olabilir misiniz?
@tnetwork @moderators @SineQ

Mac adresini kopyaladın mı ?

Öncelikle @CKLasT ve @SineQ yardımları için teşekkür ederim. Aşağıdaki şekilde adımları izleyerek internet bağlantısı elde ettim.

1. Xiaomi Mi Router AX1800’ü resetledim.
  2. Ethernet kablosunu takmadan kurulum adımlarına başladım. Dil olarak Türkçe seçtim.
  3. Daha sonra ISP olarak özeli seçip, 802.1q seçili olarak VLAN ID olarak 35 girdim.
  4. PPPoE kullanıcı adını ve şifresini girdim, tabi kablo takılı olmadığı için bağlantı yok dedi. (Bu adımda ilk başta kablo takılı olduğunda, bu adım sorunsuz geçiyordu ama internet gelmiyordu ve modem 172 ile başlayan bir IP alıyordu.)
  5. GPON cihazından çıkan ethernet kablosunu modeme taktım.
  6. İleri dediğimde, burada kullanıcı adı ve/veya şifre yanlış dedi. Kullanıcı adı ve şifreyi doğru girdiyseniz sıkıntı yok. 4-5 defa bu adımda ileri seçince, kullanıcı adı ve/veya şifre yanlış demeden adımı atlayabilirsiniz.
  7. MAC kopyalama ve modem giriş IP adresini 192.168.31.1’den 192.168.1.1’e çektim.
  8. Diğer kurulum adımlarını bitirdim ve internete bağlantı sağladım. (Modem de 100 ile başlayan bir IP aldı zaten.)

Birkaç gün bu şekilde interneti kullanmaya devam ettim, sonrasında bağlantı koptu. TT modemini taktığımda internete bağlanabiliyordum.
GPON cihazını aç kapa yapıp, üstte anlattığım adımları tekrar yaptım (7. adımı yapmadım bu sefer) ve şu an internete bağlı çalışıyor.

Şu an için bir şekilde internet bağlantısı aktif ve kullanıyorum.

2 Beğeni

Kendi kendine ip adresi atadıysa 31.1 olması normaldir.

İnterneti gelmeme sebebi 192.168.1.1 sonundaki adres hatalı olmasıdır.