Wifide hız ve ping sorunu

Kablolu ve kablosuz arasında neden bu kadar fark var? Sorun neyden kaynaklanıyor?
(modem keenetic omni dsl)

2.4ghz modem kullandığınız için sorun yaşıyor olabilirsiniz. Eğer modem kanal ayarı yaparsanız sorununuza bir çözüm üretebilir.

kanal ayarı yapmıştım. 2,4ghz olsada bu kadar düşük olması normal mi?

2.4Ghz frekansını evdeki kullandığınız çoğu alet (Kablosuz kulaklık, Mikrodalga fırın, Başka modemler vb.) kullandığı için pek anormal sayılmaz. Tüm kanalları tek tek deneyin ya da MOIM’deki teknik destek>kablosuz ağ iyileştirme bölümünü bir deneyin.

Kanal ayarını 13 yapıp deneyin birde.

Hocam vallahi bende bugün keenetic extra dsl aldım daha kurmadım inşallah bende de aynı sorun olmaz

1 Beğeni

kanal ayarını denedim olmadı şuan otoda dinamik olarak ayarlıyor. Akşam saatlerinde internet kullanımı artıyor çevremde çok wifi var ondan oluyor galiba.

Tek tek kanalları deneyin elbet boş bir kanal bulursunuz diye düşünüyorum.

extra dslde 5ghz var onda sorun olacağını sanmıyorum. Zaten benim sorunda modemle alakalı değil galiba akşam saatlerinde internet kullanımı artıyor çevremde de çok wifi var.

2 Beğeni

Wifi kanallarıdan sadece 1, 6 ve 11. kanalları deneyin. Tavsiyem ise 1. kanalı kullanmanız yönünde olacaktır. Sadece bu kanalları deneyerek nperf üzerinden hız testi yapın, karşılaştırın. Dns adreslerinizi modemden 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 olarak ayarlayın. Hız testini modemin dibinden yapmayın. Aynı odadan bir mesafeden yapabilirsiniz. Modemin dibinde verim alamazsınız. Bağlı olan diğer cihazların bağlantısını keserek hız testi yapın.

3 Beğeni

Bu tabloya göre uygun kanallar 13 ün dışında 3/4 ve 9/10 nolu kanallar

2 Beğeni

1.1.1.1 1.0.0.1 kullanıyorum. kanalları deneyeceğim ama tüm cihazların bağlantısını kesmemin ne anlamı varki zaten ben wifiye bağlıyken onlarda bağlı olacak her zaman

Tek tek kanalları deneyin, mhz değiştirmeyi deneyin. Ben kalitesiz modem kullanırken sürekli bununla uğraşıyordum ama karşıma Keenetic çıktı. Artık sorunsuz wifi kullanımı yapabiliyorum. Sizin de Keenetic de sorun yaşamanız tuhaf. Modemi tamamen resetlemeyi denedinizmi ?

3 Beğeni

Hocam ben şimdi extra kurulumunu pc üzerinden mi yapmalıyım telefon üzerinden mi? Birde iss sağlayıcıları download snr sabitliyormuş bu konu hakkında bilginiz var mı? Benim 100 mbps download varken 30 snr idi şuan 60 küsür geliyor 8 snr sabit arada 7.9 oluyor. Upload snr hala sabit 25 30 arasında

Hız yükseldikce SNR düşecektir 8 SNR’da hat sınırıdır kopabilir yani hızınızı 50 mbps sabitlettirmenizi öneririm.

Keenetic modemde kablosuz hızlarınız kaç? :slight_smile:

Kurulumu ikisinden de yapabilirsiniz. Snr konusuna gelirsek Hakan beye katılıyorum. Stabil hat için Manuel olarak snr değerinizi 10+ yapabilirsiniz .

2 Beğeni

Kablolu da 79 profilde 72-73 görüyorum. 5ghz Wifi de İse 65 civarı geliyor. Modeme en uzak kalan yerde 25-30 alıyorum.

1 Beğeni

Ne olursa olsun Wi-Fi üzerinden bu kadar düşük bir hız almanız sağlıklı değil. Modemde bir sorun olduğunu düşünüyorum. Modemde statik elektrik birikmesi oluşabiliyor. Buna ben modem beyin sulanması adını veriyorum. Böyle durumlarda modemi fişten çekin, modem üzerindeki tüm tuşlara kapalıyken basarak içerisindeki elektriği boşaltın ve cihazı 5 dakika dinlendirmeye bırakın. Daha sonra cihazı tekrar fişe takın ve bize sonucu söyleyin. :slight_smile:

Ben daha önce bir çok modem kullandım ve çoğunda bu tarz sorunlar oluyordu. Çözüm için genelde modemi arada dinlendirip, tekrar fişe takardım ve sorun düzelirdi.